«Степовий вовк» скорочено читати українською Ви можете за 10 хвилин.
«Степовий вовк» короткий зміст (переказ)
«Степовий вовк» – роман Германа Гессе, який вперше був опублікований в 1927 році
Роман за своєю структурою є своєрідною «книгою в книзі». Розповідь починається з передмови видавця, що вирішив опублікувати записки, що були залишені йому головним героєм і названі «Записки Гаррі Галлера (тільки для божевільних)».
Роман – це записки Гаррі Галлера, постояльця в будинку господарки. Її племінник знайшов ці записки після того, як Гаррі з’їхав і опублікував їх, написавши до них свою передмову. У передмові дається опис способу життя Гаррі, його зовнішній і психологічний образ. Це був тихий і замкнутий парубок, який цурався людей і виглядав істотою не від світу цього. Прізвисько «Степовий вовк» він придумав собі сам. Степовий вовк – це він сам, заплутався в цивілізації і буржуазності. Спочатку він не сподобався оповідачеві, змусив його ставитися до нього з побоюванням, але з часом він переймається до нього симпатією, яка випливає зі співчуття. Співчуття з’являється, коли оповідач краще розуміє цього страждаючого самотнього чоловіка, який так і не зумів знайти застосування своїм силам в світі, який пригнічує волю особистості.
Галлер більше споглядач, ніж чинний практик. Йому чуже реальне життя – він не працює, спить до обіду, а прокинувшись, проводить час за читанням. В основному він читає художню літературу, від Гете до Достоєвського. Іноді, відпочиваючи від читання, він малює аквареллю, але при цьому завжди знаходиться в зміненому стані свідомості, далеко від цього світу, який йому огидний і навіть ненависний. Галлер благополучно пережив першу світову війну. Оповідач теж називає Галлера Степовим вовком, але вкладає в це трохи інше значення, вважаючи його вовком, який забрів «в місто, в стадне життя, – ніякий інший образ точніше не намалює цю людину, його боязку самотність, його дикість, його тривогу, його тугу за батьківщиною і його безрідність».
У герої уживаються дві особистості – людини і вовка. Зазвичай в людях ці два образи підпорядковані один одному і приборкані. Але в Гаррі людина і вовк не тільки були ворожі одна одній і ніяк не хотіли уживатися, але й не підтримували один одного, тільки змушуючи страждати один одного. Можна було уявити, як несолодко жилося з цим Гаррі, адже коли в одному тобі сходяться два запеклі вороги, то життя котиться під три чорти.
Гаррі Галлер іноді спілкується з людьми, намагається їх зрозуміти, але зазнає невдачі. Подібні йому інтелектуали на перевірку виявляються такими ж добропорядними обивателями, як і всі інші. Наприклад, опинившись в гостях у знайомого професора, йому стає погано від того інтелектуального міщанства, яке панувало всюди: в лакованому портреті Гете, який прикрашає міщанський будинок і покликаний виражати крайню оригінальність власника будинку; у вірності господаря Кайзеру і його підлесливими міркуваннями. Гаррі виходить з гостей розлючений, і всю ніч бігає по місту, до ранку розуміючи, що ця зустріч стала для нього останньою зустріччю з усім міщанським, моральним, вченим. Степовий вовк здобув в ньому перемогу. Він би наклав на себе руки, якби так не боявся смерті. Блукаючи по похмурому місту, він заходить в ресторан «Чорний орел» і знайомиться там з дівчиною Герміною. Відносини, що нагадують любовний зв’язок, насправді було спорідненістю самотніх сердець. Тільки Герміна виявляється більш пристосованою до життя, ніж Гаррі: і вона допомагає йому долучитися до нічного життя, джазу і знайомить його зі своїми друзями. Герой усвідомлює, що при всій своїй зовнішній незалежності всередині він глибоко залежний від «міщанського, брехливого єства»: виступаючи за людяність і здоровий глузд, протестуючи проти війни, він під час військових дій не дав себе розстріляти, знайшовши компроміс і зумівши пристосуватися до обставин. На його рахунку в банку лежить кругла сума, однак він критикує владу і її експлуатацію простого люду.
Думаючи про роль класичної музики в літературі і відчуваючи до неї побожне почуття, Галлер вважає її «долею всієї німецької інтелігентності»: адже замість того, щоб жити на повних обертах і пізнавати буття, німецький інтелігент віддається спогляданню «гегемонії музики» і мріє про мову, в якій були відсутні б слова. Така мова, на думку інтелігента, здатна була би висловити невимовне. Від реальності німецький інтелігент прагне піти в світ красивих звуків і хороших настроїв, які не мають нічого спільного з дійсністю. І в підсумку уми Німеччини проґавили всі свої справжні завдання. Вони не знали, що таке дійсність, вона була для них чужорідною і ворожою. Саме тому, на думку Галлера, інтелект для суспільства був абсолютно жалюгідною річчю. Дійсність визначали генерали і промисловість. Такі роздуми героя (а відповідно і автора) призводять нас до відповіді на те, чому одна з найбільш культурних націй в світі мало не винищила людство, розв’язавши дві грандіозні війни світового масштабу.
Кінець роману закінчується тим, що Гаррі потрапляє на маскарадний бал, де панувала атмосфера еротики і надихав джаз. На балі він шукає Герміону, яка, як він знав, була в костюмі юнака і займалася тим, що зачаровувала присутніх жінок «лесбійських чарами». У пошуках він заходить в підвал ресторану, де на вході висить табличка «Пекло», а всередині грають музиканти в костюмах чортів. Все в цій вечірці нагадує йому Вальпургієву ніч – а саме те, що описувалося в «Фаусті» Гете. До цього приєднались казки Гофмана, де добро і зло, гріх і чесноти змішалися так, що їх неможливо розрізнити: «..хоровод масок став поступово якимсь божевільним, фантастичним раєм, один за іншим спокушали мене пелюстки своїм ароматом, змії звабливо дивилися на мене із зеленої тіні листя, квітка лотоса ширяла над чорною трясовиною, -жар птиці на гілках манили мене … ».
Герой, який постійно перебуває в бігах від світу, є тотальне роздвоєння особистості і множення кожної з них: філософ, мрійник, меломан знаходився по-сусідству з вбивцею. Галлер потрапляє в магічний театр ( «вхід тільки для божевільних»), куди його провів друг Герміни саксофоніст Пабло, любитель і знавець будь-якого виду наркотиків. За дверима фантастика проникає в реальний світ. Галлер вбиває Герміну, яка була не те блудницею, не те його музою, там же зустрічає великого композитора Моцарта і розмовляє з ним, в процесі бесіди Моцарт розкриває йому сенс життя. Секрет в тому, щоб не сприймати все, що відбувається занадто серйозно: «Ви повинні жити і повинні навчитися сміятися … повинні навчитися слухати прокляту радіомузику життя … і сміятися над її метушливістю». Без гумору в цьому світі довго не протягнути – він утримує від відчаю, допомагає зберегти здоровий глузд і віру в людську доброчесність. Потім Моцарт і Пабло зливаються в єдину людину, і ця людина розкриває герою таємницю: життя – це гра, і правила цієї гри потрібно дотримуватися. Гаррі залишається тішити себе тим, що коли-небудь йому можна буде зіграти вдруге.