Найвідоміший роман Гете «Страждання юного Вертера» був написаний 1774 року. “Страждання молодого Вертера” скорочено читати українською варто, щоб згадати сюжет трагічної історії кохання.
Гете “Страждання молодого Вертера” скорочено
Головні герої
- Вертер – емоційний, захоплений юнак, поціновувач прекрасного.
- Шарлотта – прекрасна дівчина, старша дочка у багатодітному сімействі. Дбайлива, добра, ніжна, у Вертері бачила споріднену душу.
- Альберт – наречений та чоловік Шарлотти, розумний, спокійний та делікатний юнак.
Молодий чоловік Вертер оселився в невеликому містечку, щоб пожити на самоті. Він жив спокійним життям: багато гуляв мальовничими околицями, малював, спілкувався з місцевими жителями. При цьому він повністю відмовився від читання.
На молодіжному балі Вертер познайомився з прекрасною дівчиною Шарлоттою. Вона йому дуже сподобалася. Але знайомі попередили хлопця, що дівчина вже має нареченого.
Шарлотта була старшою дочкою княжого амтмана, батька дев’ятьох дітей. Дівчина після смерті матері взяла на себе турботу про молодших братів і сестер.
Вертеру сподобалася Лотта (Шарлотта), бо вона була не лише красива, але розумна і розважлива. Вони добре розуміли один одного, мали схожі смаки та інтереси.
Вертер закохався, поруч з нею він відчував себе щасливим. Він щодня поспішав до будинку амтмана, щоб побути поруч з коханою. Вертера приваблювали її зовнішність, ніжність, доброта, широта поглядів. Він не бачив у ній найменшої вади.
Разом з Лоттою юнак відвідував хворого пастора, їздив доглядати самотню хвору даму. Вертер не раз обіцяв собі рідше бачитися зі своєю коханою. Однак щоразу порушував це слово: він не міг прожити і дня, щоб не побачити милу Лотту.
Але любов Вертера від початку була приречена: Лотта була заручена. Незабаром до містечка повернувся її наречений, Альберт, який на якийсь час виїздив у справах служби. Це був стриманий та розумний юнак, який відразу перейнявся до Вертера почуттям симпатії та поваги. Він був настільки делікатним до почуттів закоханого юнака, що ще жодного разу не поцілував Лотту в його присутності.
Вертер гідно оцінив суперника. Він був змушений визнати, що Альберт не тільки розумний, але чутливий юнак, який розумів, як йому пощастило мати таку наречену. При спілкуванні з Шарлоттою Вертеру було важко відчувати присутність третьої особи. Його поведінка кардинально змінилася: він то впадав у нестримні веселощі, починаючи бешкетувати і дуріти, то не міг позбутися похмурого, обтяжливого настрою.
Якось Вертер попросив у Альберта незаряджені пістолети. Жартома він приклав один з пістолетів до чола, чим викликав обурення Альберта. Між молодими людьми розгорілася суперечка про вибір людини між розумом та пристрастями. Альберт засуджував людей, здатних заради любові на безумства, тоді як Вертер був саме такої пристрасною особистістю.
Розуміючи безвихідь, Вертер вирішив покинути це містечко і зайнятися якоюсь справою. Перед від’їздом він вирішив відвідати Лотту. Їхня розмова вийшла дуже сумною, і юнак ледь знайшов у собі сили покинути свою кохану.
Вертер переїхав до іншого міста, влаштувався на роботу. Його начальник не був особливо розумним, але при цьому був дуже пихатий і прискіпливий. Крім того, становище юнака ускладнювалося становими забобонами (герою) раз у раз вказували на його незнатне походження. Безрадісне життя Вертера полегшувало лише спілкування з графом До.
Вертер почував себе нещасним і згодом вирішив звільнитися та повернутися до рідного міста. Деякий час він жив спогадами, а потім знову відправився мандрувати.
Вертер так і не зміг забути Шарлотту, тому ніде не знаходив собі спокою. Він не міг більше виносити розлуку, тому повернувся до міста, де жила його кохана. За цей час Шарлотта вийшла заміж за Альберта і була щаслива у шлюбі. Неочікуваний приїзд Вертера вніс розлад у тихе сімейне життя молодят. Лотта співчувала закоханому юнакові, але не могла пом’якшити його страждання.
Вертер хотів заснути і більше ніколи не прокинутися. Він відчував, що образ Лотти переслідує його, а він не має сили духу покласти край цим стражданням. Його пристрасть до заміжньої жінки стали помічати оточуючі, і Альберт натякнув дружині, що краще утриматися від будь-яких контактів з ним.
Напередодні Різдва Вертер відвідав Шарлотту і застав її на самоті. Дівчина перебирала іграшки, які приготувала до свята своїм молодшим братам і сестрам. Вона попросила Вертера не приходити до неї раніше святвечора. Однак хлопець прийшов до Шарлотти наступного дня. Вертер не стримав себе і стис її в обіймах, почав цілувати.
Розгублена Шарлотта пішла з кімнати і попросила Вертера більше ніколи не відвідувати її.
Повернувшись додому, Вертер упорядкував усі свої справи та написав прощального листа Шарлотті… потім пустив собі кулю в голову…