“Святослав” Семен Скляренко скорочено нагадає сюжет вору та головні події.
Скляренко “Святослав” скорочено
Книга перша “Княгиня і рабиня“
Розділ перший
1
Старий Ант повертається у свою убогу землянку, підкидає дров до вогнища, точить стріли і збирається йти на лови (полювання). В цей час прокидається його син Микула і його жона(жінка) Віста, а за ними онука Малуша. Перед тим як поїсти, за давнім звичаєм відчиняються двері, щоб кожен міг зайти і пригоститися, кидається перший шмат коржа у вогонь, як жертва богам. Після сніданку Ант відправляється з луком і ножем на лови оленя.
2
Хижа Анта знаходилась біля городища Любеча поряд з лісом. Це було пограничне місце, де часто відбувалися битви. Тут загинули всі брати Анта, три його жони та чотири сини. Залишилось лише три сини і двоє — Бразд і Сварг відцурались від нього. Життя змінилось і нове покоління не поважає старійшин (ким він був). Бразд став княжим мужем, збирав податки, спорудив власний терем. Сварг, що мав золоті руки, поставив свою хижу і кузню.
Вистежуючи оленя, Ант вийшов з лісу на поле з могилами, і в цей час його груди поцілила ворожа стріла.
3
Через два дні Микула пішов до братів, що разом знайти батька. Ант був ще живий, хоч втратив багато крові. Анта внесли до його хижі, він марив. Через день він прийшов до тями, розповів Микулі, що вбив печеніга, що поцілив його. Далі запитав чи готові сани, щоб відправитись на той світ, попросив берегти сімейний скарб, що був закопаний на подвір`ї від ворогів(власну землю), і помер. Так як Микула жив бідно, то пішов просити до братів допомоги на похорони батька: Бразд дав вепра і коня(дров пожалів), Сварг дав колоду і цвяхів на труну.
4
Після поховання Анта всі повернулись до хижі і розпочали тризну (обід за померлим). Увечері люди розійшлись, але Бразд і Сварг залишились, щоб поділити спадок Анта. Так як Микула був приголомшений смертю батька, то вони самі поділили все: залишили Микулі хижу, старого коня, одного воза і половину збіжжя; Бразд забрав землю, воза та другу частину збіжжя; Сварг забрав все залізо та збіжжя до кузні. Та й після цього брати не пішли і почали вимагати віддати їх частину скарбу про який Ант говорив перед смертю. На крики прокинулась і Віста і брати пішли.
Розділ другий
1
На Горі (головна частина Києва) живе і править княгиня Ольга. Тут живуть два ще молодих її сина: Святослав і Уліб. Ранком стара ключниця Ярина готює сніданок, потім сходяться до княжого терему князі, купці та воєводи, щоб княгиня їх розсудила та свій указ дала. Князь чернігівський Оскол, який вже став заможнішим за Ольгу, випрошує для себе ще земель і воїнів, щоб боронити Київ від печенігів. Ольга направляє з Осколом своїх воїнів на чолі зі Святославом і воєводою Асмусом. Купцям, яких скрізь обкрадають і вбивають, обіцяє поїхати до Царгорода (Константинопіль) і домовитись про торгівлю. Потім наказує вбити смерда Векшу, а його майно і родину віддати у рабство, за вбивство княжого мужа.
2
Дорогою до печенігів Святослав цікавиться у Асмуса княжими землями та ворогами, що нападають на руський люд. Святослав прагне нових битв, щоб знищити всіх ворогів своєї землі, та обіцяє Асмусу бути хорошим князем як його батько Ігор.
3
Ключниця Ярина згадує своє життя, як стала княжою ключницею і все життя віддала княжій сім’ї. Вона ніколи нічого не просила, працювала чесно, а коли прийшла старість то майже нічого не мала. Вона відчуває неминучі зміни для себе та спустошення.
4
Пізньої ночі княгиня Ольга не спить і думає, що їй діяти далі. Вже багато років їй вдавалось жити у мирі з сусідами, але всі вважають це її слабкістю і вчиняють постійні напади на землі. Всередені також вистачає проблем — відбувається багато вбивст, воєводи думають лише за збагачення і забувають за честь. Ольга кличе до себе священика Григорія і просить в нього поради, вона вже довгий час потайки підтримує християнство.
Розділ третій
1
Син Микули, гридень Добриня, після отриманної звістки про смерть діда Анта, приїздить додому. Він дізнається про вчинок Бразда і Сварга і хоче піти до них, але Микула зупиняє його. Добриня пропонує забрати Малушу до Києва і сестра погоджується, на ранок вони відпливають на лодії.
2
У Києві Добриня не знає, що робити з Малушею і, сховавши її за своїм щитом, ввозить потайки до Гори. Інший гридень Тур спочатку вирішив поглузувати з Малуші та коли дізнався, що вона сестра Добрині, вибачився і допоміг Добрині поселити її над гридницею, де вони спали. Тур закохується у Малушу.
3
Ключниця Ярина за наказом княгині Ольги шукає собі заміну, але їй не подобається Пракседа за її мстивість та зухвалість. Коли Ярина обходила княже добро, то помічає перелякану Малушу. Добриня вступається за сестру і розповідає правду, розчулена Ярина бере Малушу до себе в помічниці.
4
До світанку Добриня приводить Малушу до Ярини на роботу, Малка знайомиться з Путшою і Пракседою і всі готують сніданок для князів. Коли князі поснідали, то залишками вже ласують вони. Малуша не помічає як схвально за її роботу на неї поглядає Ярина та як хижо Пракседа.
5
Добриня хвалиться Турові, що Малуша вже при роботі, але Тур не розділяє його захвату і думає про Малушу.
Розділ четвертий
1
Ярина навчає Малушу та бере скрізь із собою, а коли захворіла, наказує подавати страви до княжого столу. Княгиня Ольга погоджує Мулушу і Ярина задоволена своєю заміною. Пракседа зненавиділа Малку, про що остання не здогадується.
2
Разом зі смертю Анта перестають жителі Любеча вшановувати старих богів і все частіше рочинають носити хрестики на шиях.
3
Бразд стає посадником, їздить до волостелина Кожеми та дає йому данину з Любеча. Кожема наказує ставити його знамена та дозволяє Бразду створити власні знамена та наділяє його землею. Бразд будує власний терем з видом на Дніпро. Кожема наказує Бразду дати ще грошей на християнську церкву, яку будує чернігівський князь. Кожема розповідає, що він і князі вже християни і пропонує Бразду також прийняти Бога. Бразд погоджується хоча і боїться, що Перун його покарає.
4
Сварг з дитинства захоплювався кузнями і коли виріс, то збудував власну. На той час вже давно не було ковалів у Любечі і Сварг стає єдиним, що робить його «дуже потрібним чоловіком».
5
Так як на землю в Любечі були поставлені знамена, селяни разом з Микулою були вимушені шукати нових вільних земель, щоб їх випалювати і засівати. Та не встигали вони це зробити до зими і тому не відомо як вони перезимують.
Розділ п’ятий
1
Ярина захворіла і померла, княгиня Ольга каже, що тепер Малуша буде їй допомагати.
2
З часом княгиня починає довіряти Малуші і ставить її новою ключницею.
3
Малуша випадково прокидається раніше і, щоб не гаяти час, йде до стравниці, дворяни відразу прокидаються і починають працювати. Тепер вона закон для них, Малуша ніяковіє, але це не показує.
4
Малуша пізнає княгиню Ольгу та її синів, коли вони знімають свою княжу одежу, то стають жорстокими. Святослава вона навіть боїться, він з нею грубо розмовляє і тільки Уліб говорить до неї по доброму.
5
Добриня зустрічається з Малушею і розповідає, що інші гридні на неї ображені, бо вона така як і Ярина і мало їм дає харчів. Малуша каже, що вони ненажери і їм вистачить того, що княгиня дає. Тур зізнається Добрині у кохані до Малуші і мріє про майбутнє, та коли дізнається, що Малуша стає ключницею, розуміє, що всі його мрії марні.
Розділ шостий
1
Навесні 957 року княгиня Ольга готовиться у подорож на лодіях до Константинополя. Разом с собою окрім жон князів і верховенства вирішує взяти отця Григорія, щоб показати, що вона християнка. Але на пропозицію отця привезти християнску віру людям — відмовляється, бо ще не на часі, люди обуряться.
2
Невесні, тільки-но зійшла крига, прибувають купці з різних земель до Києва і починається торг на площі біля Велеса — бога горгівлі.
3-4
Княгиня відпливає до Константинополя, залишає в Києві (за головного) Святослава і Свенелда за праву руку. Старий Супрун каже княгині, що потрібно повернутись до вересня, так як потім море стає страшне, і вони потонуть або розіб’ються. Воєводи, що залишаються в Києві, перешіптуються, що даремно княгиня їде і сподіваються, що вона повернеться.
5
Імператор Костянтин дізнається від болгарського кагана Петра, що до нього пливуть руські лодії з княжими знаменами. Він не розуміє причину і хто саме пливе, а так як вони часто воювали між собою, вирішує вислати власні кораблі їм на зустріч і протягти залізний ланцюг від берега до берега Золотого Рогу.
6
Княгиня Ольга прибуває до Царгорода ( Константинополя) у супроводі імператорських кораблів. Тут вона спершу зустрічається зі своїми купцями, які жаліються, що до них найгірше ставляться — обкладають великим податком і не дозволяють купувати багато товарів.
7
Княгиню зустрічають прохолодно і більше доби не пускають до міста і кажуть, що імператора немає і коли буде невідомо. Княгиня, щоб помститись царевим мужам, викупає весь товар у своїх купців, щоб він не дістався ромеям.
8-9
Імператор Костянтин навмисно не приймає княгиню Ольгу, витримуючи час. Її намагаються вмовити впасти на коліна перед іператором при зустрічі, але княгиня відмовляється.
10
Відбувається зустріч княгині та імператора в Золотому палаці, вона дарує багато дарів, а потім переходить до розмови. Ольга розповідає про свою землю та свій народ, та коли хоче перейти до справ Костянтин закунчує зустріч і йде. Паракимомен (перший міністр) Василь запрошує княгиню прийти з цими питаннями іншого разу. Ольга помічає, як Феофано (дружина спадкоємиця трону Романа) хижо спостерігає за імператором.
11
Василь зустрічається з імператором і каже, що треба затримати княгиню до осені, щоб море було вже неспокійне, а ще він направив послів до печенігів, щоб ті зустріли княгиню, якщо вона перепливе море.
12
Василь був братом Костянтина по батькові, але сином рабині, тому він ніколи не міг стати імператором і насправді ненавидів Костянтина.
13
Феофано, яка була дочкою шинкаря, мріє стати імператрицею. Вона зустрічається з Василем і вони домовляються про союз проти Костянтина.
14
Майже два місяці пробула Ольга у Константинополі, ходила вулицями міста і до собору Софії.
Розділ сьомий
1
У Києві святкують Купала. Святослав згадує, як він молодим ходив на ворога і печенізький каган розсік йому голову та ребро. Але він витримав біль і вбив ворога. Потім Святослав згадав, як вбили вороги його вуйка Асмуса. Він чує святкування і вирішує приєднитась.
2
Малуша йде на всято і запускає свій вінок у Дніпро. До неї підходить Святослав і признається в любові, він пояснює свою грубість до неї злістю на людей Гори, що бачили в ній лише робу. Вони разом проводять ніч, а коли Малуша повертається, то зустрічає Тура, який розмовляє з нею про її та свою долі.
3
Наступного дня Святослав так само холодно розмовляв з Малушею як завжди, але вночі прийшов до неї в кімнату і провів з нею ніч.
4
Радості гридня Добрині немає меж, так як його раптом роблять сотенним (командує сотнею гриднів), і він ще не розуміє, чому Святослав так його підняв.
5
Минають місяці і Малуша вагітніє, Святослав обіцяє, що все буде добре.
Розділ восьмий
1
Костянтин запрошує Ольгу на зустріч 18 жовтня, вона розуміє, що це дуже пізно, але погоджується. Вона намагається домовитись про торгівлю, але імператор не хоче змінювати накази; Костянтин вимагає хрещення Русі, але Ольга відповідає, що народ ще не готовий, хоча частина людей вже прийняла християнство; Ольга пропонує одружити Святослава на дочці імператора, але той відмовляє, так як Святослав язичник. Ображена Ольга збирається до Києва.
2
Розуміючи план імператора, Ольга вирішує продати свої кораблі і купити коней, щоб їхати до Києва через Болгарію.
3
Костянтин відправляє гінців з дарами до Болгарії, щоб ті холодно зустріли Ольгу і не об’єдналися з нею проти них. Тим часом Василь отримує від Феофано порошок, яким збирається отруїти Костянтина.
4
Болгари багато років воювали з Константинополем і відстоювали свою незалежніть. Та коли молодий кесар Петро одружився на дочці імператора Ірині розпочалося перемир’я. Та багато хто з болгар продовжував ненавидіти ромеїв, серед них був зять покійного кесяря Семеона Георгій Сурсувул.
5
Ірина приймає дари гінців і каже, що вона вірна Константинополю і зробить все щоб княгиня Ольга отримала холодну зустріч в Болгарії.
6
Сурсувул розмовляє з кесарем Петром та радить зустрітись з Ольгою і скріпити їх давній союз проти спільних ворогів.
7
Княгиня Ольги приїжджає до столиці Болгарії Преслави. Вона розмовляє з Петром і хоче домовитись про об’єднання сил, але Петро каже, що він уже 30 років з усіма в мирі і не буде з нею об’єднуватись.
8
Ольга їде через Угорську землю, де її супроводжує князь Мітлаш. Ольга домовляється з угорцями про союз і везе до Києва Ільдіко (дочку князя Такшоня, якій дають нове київське ім’я Предслава), щоб та стала дружиною Святослава.
Розділ дев’ятий
1-2
У свято Коронуна (найкоротший день у році) княгиня Ольга повертається до Києва.
3-4
Малуша готує стіл для княгині Ольги та інших бояр, що прибули з нею. Вона помічає молоду княжну Предславу. Княгиня Ольга наказує Малуші допомогти Предславі у її покоях. Предслава гарна, ніжна та добре поводить себе з Малушею, але у Малуші камінь на душі, так як вона розуміє мету її приїзду.
5
Княгиня Ольга розмовляє зі Святославом і каже, що вона знає про нього та Малушу і навіть розуміє його. Але він повинен одружитись з Предславою, так як він майбутній князь, а вона подбає про Малушу і майбутнє дитя.
6
Ольга розмовляє з Малушею і висилає її Києва, вона жалує їй село Будутин на Росі, де тепер має жити Малуша, а коли народиться дитина, то сповістити княгиню. Новою ключницею стає Пракседа, так як це вона розповіла княгині про Святослава і Малушу.
7-8
Ольга зустрічається з Добринею і розповідає йому про Святослава і Малушу і потім наказує везти Малушу до Будутина і охороняти там.
Потім Ольга згадує свою молодість, що вона також була рабинею, але Ігор зробив її княгинею. Але вона вирішила прогнати Малушу, так як боїться осуду бояр та воєвод.
9
Малушу супроводжують Добриня і Тур, які намагається підбадьорити її. Згодом їх наздоганяє Святослав і просить повернутись Малушу, але вона каже, що треба було раніше це зробити, тепер вже пізно. Вона питає, як назвити дитину, якщо буде хлопчик і Святослав каже «Володій миром — Володимиром». Святослав повертається і розуміє, що так і мало бути, він майбутній князь і мусить ставити інтереси землі понад свої власні.
Розділ десятий
1
Прибувши до Будутину, Добриня не сказав, що це село їм пожалували, а лише попросив хижу, де вони могла оселитись. Так вони попали до старої Желані, жони покійного княжого пастуха, і Добриня почав дбати про їх добробут.
2
Навесні помирає кінь у Микули і важко хворіє Віста. Микулі нічого не залишається як взяти купу (кредит) у свого брата Бразда.
3
Ольга віддає владу Святославу, проходить церемонія посвячення у князі, а потім святкування.
4-6
Малуша народжує сина Володимира і знову відчуває себе щасливою. Добриня їде до Києва, щоб передати звістку, а потім повертається, щоб забрати княжича Володимира до Києва. Малуша залишається сама і ще більше горює.
7
Святослав зустрічається з Ольгою, яка хоче хрестити Володимира, і не дозволяє їй це зробити, так як не хоче відмовлятися від старої віри. Святослав робить Добриню воєводою і назначає вуєм (наставником) Володимира.
Автор переказу: Гнатюк Юлія. Публікація дозволена лише на сайті dovidka.biz.ua