“Тев’є-молочар” аналіз (паспорт твору)
Автор – Шолом Алейхем (Шолом Нохумович Рабинович)
Рік написання -1894—1914
Рід – епос
Жанр – новелістична повість
Напрям – реалізм
Тема: розповідь про трагічні події в житті єврейського народу в першому десятилітті ХХ ст.
Ідея: зображення стійкості людського духу перед обличчям життєвих негараздів.
Головна ідея: показ “маленької” людини з народу, показ невичерпності і сили народного гумору
Філософські проблеми, які письменник вирішує у творі не являються вселенськими. Але вони розкривають цілий світ мудрості через звичайні побутові теми: – мир і злагода у великій сім’ї; як вдало видати заміж дочок; як побільше заробити грошей, від яких залежить існування родини.
“Тев’є-молочник” головні герої:
- Тев’є,
- Голда,
- Цейтл,
- Голд,
- Хава,
- Шпринця,
- Бейлка
“Тев’є-молочар” сюжет
Життя не щадить Тев’є та його дочок. Помирає дружина Тев’є Голда. А в довершення усіх злиднів євреїв виселяють за царським указом з їх рідного села, за «межі осідлості».
Тев’є має сім гарних, працьовитих, розумних дочок. По-різному склалися їхні долі. Старша Цейтл, не бажаючи пов’язати свою долю зі старим заможним м’ясником Лейзером-Вольфом, одружується з бідним кравцем Мотлом, який згодом помирає від сухот. Інша дочка Тев’є — Годл закохується в революціонера Перчика і вирушає разом з ним на заслання у Сибір. Хава, порушивши заповіти батьків, виходить заміж за неєврея, писаря Федька, та приймає християнство. За традиційними юдейськими уявленнями, така дочка вважалася померлою і за нею мали справляти траур. Але на самоті Тев’є спадає думка: «А що таке єврей і не єврей? І навіщо Бог створив євреїв і неєвреїв? А якщо вже створив і тих, і інших, то чому вони мають бути отакі роз’єднані, чому повинні ненавидіти один одного?..» Дочка Шпринця, закохавшись у багатого, але нікчемного і самозакоханого Арончика, втопилася, вражена його віроломством. Трагічно складається і доля сумирної Бейлки, яка виходить заміж за нелюбого багатія, аби забезпечити батькові старість.
Проблематика твору «Тев’є-молочар»
Філософські проблеми | Життя і смерті, віри, сенс буття, щастя, багатство й бідність, національність | Вірить у Бога й покладається на нього у всіх своїх справах; хоча інколи дорікає йому за ті випробування, які він йому посилає; ставить йому «незручні запитання» |
Морально-етичні проблеми | Уявлення про хороше й погане, правильне й неправильне, добро і зло | Ставлення до далеких родичів і до всіх євреїв як до близьких, до рідних; вияв гостинності; прощення провин та ін. |
Психологічні проблеми | Ставлення до інших, до різних подій і неприємностей, до дотримання іншими норм поведінки | Тев’є за свої послуги просить мало й щиро радіє з того, що його високо цінують; думає, як не шокувати дружину відмовою від пропозиції м’ясника; з розумінням ставиться до вибору дочок |
Повість Шолом-Алейхема «Тев’є-молочар» сповнена оптимізму та доброти, хоч і зображує важке життя Тев’є і його родини. У монологах головного героя є місце і дотепним жартам, і кумедним містечковим історіям. Молочар розмірковує над невеселими проблемами, з якими йому випало зіткнутись, однак не скаржиться на долю. На власному прикладі він показує, що треба з гумором ставитися до складнощів, уміти бути вдячним за ті щасливі моменти, які є в житті кожної людини, а якщо вже не вистачає сліз — сміятися.
Не можу зрозуміти, скільки дочок у молочара? Я читала книгу – то п”ять, а читаю аналіз твору – то сім. ????
Їх сім, але центральні події у творі відбуваються лише за участю п’ятьох дочок. Про двух інших мови не йшлося, лише знаємо, що умовно вони були.