Цікаві факти про гриби паразити
Гриби-паразити поселяються на живих організмах і живляться за їх рахунок, завдаючи їм великої шкоди. На рослинах паразитують близько 10 тисяч видів грибів, на тваринах і людині – близько 300 видів. Одні з них поселяються на поверхні, інші – в тілі свого господаря, часто викликаючи важкі захворювання.
Гриби-паразити знижують урожай сільськогосподарських рослин, роблять продукти непридатними в їжу, викликають захворювання людей і тварин.
Всі грибкові захворювання поширюються дуже швидко, тому що вітер, опади і комахи легко переносять дрібні спори з хворих рослин на здорові.
Гриби не соромляться вражати людину і від грибкових захворювань дуже складно позбутися. Згадайте хоча б стригучий лишай і мікоз нігтьового ложа. Однак деякі рослини навчилися жити в дружбі з грибками, змінюючи вуглеводи на мікроелементи.
Деякі гриби-паразити можуть управляти волею господаря. Наприклад, гриб кордицепс проникає в мураху через його дихальну систему і примушує комаху пересуватися до місця, яке буде оптимальним для життя гриба-паразита.
В середині 16 століття гриб-паразит картопляна гниль, погубив картопляні врожаї в Ірландії. З’ясувалося, що гриб-паразит гине через з’єднання міді. Один з таких препаратів застосовується і до теперішнього часу. Це – суміш мідного купоросу з вапном – бордоська рідина.
Споринья – гриб-паразит. В кінці свого розвитку нитки міцелію гриба утворюють подовжений ріжок чорного кольору. При попаданні ріжка на млин, мука виявиться отруєна.
Пліснявий гриб – пеніцилл – відомий всім. У клітинах пеніцилла утворюються речовини, здатні вбивати хвороботворні бактерії, – антибіотики.
Існують хижі види лісових грибів, які харчуються хробаками. Вони будують пастки, розташовуючи грибницю кільцем, що нагадує клейку мережу. Жертва вже не може вибратися з пастки, бо при вириванні з кільця петля стискається ще сильніше.