Цікаві факти про кліщів відкриють багато нової інформації про цей клас павукоподібних.
Цікаві відомості про кліщів
На сьогодні описано 54 тисячі видів кліщів.
Вивченням кліщів займається акарологія – розділ зоології.
Самка одного з видів кліща відкладає за своє життя 15-20 тисяч яєць. Подібною плодючістю мало хто може похвалитися серед тваринного світу.
Кліщі можуть відкладати незапліднені яйця, з яких вилупляться життєздатні личинки. Таке явище називається партеногенез, що дозволяє продовжити свій рід, якщо не вдалося зустріти статевого партнера.
Дивує здатність кліщів обходитися без їжі – дорослий паразит може голодувати протягом двох років без шкоди для себе.
У кліщів існує 4 життєві стадії: яйце, личинка, німфа (незріла особина) і дорослий кліщ (зріла особина).
Кліщі можуть уповільнювати свій розвиток на будь-якій стадії, в залежності від змін клімату. Доросла самка здатна тимчасово призупинити кладку яєць на кілька місяців, а личинка затримати линьку. Така здатність дозволяє переживати посуху, брак їжі або різке зниження температури.
Після обіду маса самки кліща збільшується в 80-120 разів, якби так їла людина, то після обіду ми б важили 600-700 кг!
Іксодові кліщі є переносниками багатьох захворювань, найбільш відомі: бабезиоз (піроплазмоз) у тварин, а у людини барреліоз (хвороба Лайма) і енцефаліт. Один вид збудника може передаватися різними видами кліщів і в той же час один вид кліща може бути носієм різних захворювань.
Кліщів часто відносять до комах, можливо через те, що личинка має 6 кінцівок, а доросла особина 8. Але кліщі – павукоподібні.
Іксодові кліщі цікаві факти: їх налічують в усьому світі понад 700 видів і регулярно відкривають нові.
Володіючи вміннями пристосовуватися до всіляких кліматичних умов, кліщі розселилися по всій земній кулі, від полюса до полюса.
За своє життя кліщі можуть кілька разів міняти своїх господарів-годувальників, зазвичай молоді особини харчуються на дрібних гризунах, птахах і рептиліях, а дорослі на великих тварин, таких як буйволи, олені, лосі та ін.
Завдяки птахам кліщі долають величезні відстані і можуть за короткий термін заселити нові території.
Самка кліща Adactylidium виношує потомство з 5-8 самок і одного самця. Вони повністю формуються в утробі, де самець уже запліднює своїх сестер, які потім пожирають матір зсередини. Вибравшись з тіла, самець помирає протягом декількох годин, а вагітні самки – через чотири дні, будучи з’їденими вже власним потомством.
Їжаки через свої голки збирають кліщів більше, ніж будь-які інші звірятка. Цей же голчастий покрив заважає їжакам позбавлятися від кліщів. Фахівці-паразитологи навіть стали використовувати їжаків для кількісного обліку кліщів в природних осередках енцефаліту і ввели особливу одиницю обліку «їжако-годину», що означає кількість кліщів, зібраних їжаком на себе за одну годину пробіжки по лісі.
Сподіваємося, цікаві факти про кліщів допомогли дізнатися щось нове, а якщо ви можете щось додати, то не соромтеся, пишіть в коментарях!