Зарубіжні дослідники називали цього письменника «українським Гомером», бо він відкрив світові Україну. Цікаві факти з життя Уласа Самчука українського письменника розкажуть про його дитинство, навчання, творчість, таланти, погляди та особисте життя.
Улас Самчук цікаві факти
Народився в родині заможних і працьовитих селян, Самчук ще з дитинства навчився цінувати землю. Улас був третім з п’ятьох дітей в родині.
Перше оповідання “На старих стежках” письменник опублікував у 1926 році у варшавському виданні “Наша бесіда”.
Улас Самчук і досі залишається маловідомим, бо радянська влада віднесла його до списку “українських буржуазно-націоналістичних письменників”, прославляючи тих, хто догоджав їй своїми пролетарсько-інтернаціоналістськими творами.
Жоден навчальний заклад з різних причин йому закінчити не вдалося – він самотужки здобув освіту і непогано володів польською, німецькою, чеською мовами.
У Празі Самчук прожив майже дванадцять років. Там він познайомився з Олегом Ольжичем, Оксаною Лятуринською, Олександром Олесем.
Літератор є засновником і першим редактором газети “Волинь”, першого і найбільш популярного друкованого видання на окупованій гітлерівцями українській території. На сторінках газети редактор, не соромлячись, ділився власними думками про становище України того часу і необхідності боротися за краще майбутнє своєї нації і держави.
У 1942 році його арештували, тому що німецька влада вважала його діяльність шкідливою. За нього заступився давній німецький знайомий і Самчуку дозволили писати в інформаційних німецьких виданнях на нейтральні теми. Згодом Улас Самчук виїхав з України, адже він розумів, що радянська влада його репресує.
У 1945-1948 роках Улас Самчук перебував у спеціальних таборах для переміщених осіб.
У 1948 році письменник виїхав до Канади, де і прожив до кінця життя. За океаном йому навіть доводилося мести вулиці, аби заробити на кусень хліба. Та попри негаразди, він усе своє життя писав. Чимало його творів мають мемуарний характер.
Про те, що Улас Самчук великий письменик, свідчить подання його на отримання Нобелівської премії. На жаль, він не удостоївся її з банальної причини: не мав перекладів і проживав не у своїй державі…
Письменник більшовицьку ідеологію категорично не сприймав. Тому творчість Самчука була під забороною в радянській Україні.
Саме Улас Самчук вперше розповів всьому світу про боротьбу за незалежність України, яку вели бійці УПА, а також про Голодомор як засіб знищити українську націю за допомогою винищення сільського населення.
У творах Самчука можна зустріти чимало критики на адресу українського народу. Він говорив, що власних талановитих людей українці цінувати не вміють: замість поваги і підтримки з боку народу знакові особистості отримують тільки брехню про себе, приниження і в кінцевому результаті виявляються відкинутими на узбіччя культурного життя.
Самчук товаришував з Оленою Телігою. Після знайомства в Празі між молодими людьми виникла міцна дружба. Нерідко в своїх спогадах літератор пише про цю дивовижну жінку. Дружба тривала аж до самої смерті Теліги в окупованому фашистами Києві. Сміливість поетеси, її екзальтована натура і жіноча привабливість високо цінувалися Самчуком.
- З Оленою Телігою він працював у редакції газети “Волинь”. Також там працював Олександр Петлюра (брат Симона Петлюри).
Його роман “Марія” став першим твором про Голодомор.
З своїх 82 років в Україні письменник прожив лише 22 роки, решту часу перебував за кордоном, але сумував за Батьківщиною дуже сильно. Своє рідне село Самчук вважав центром Всесвіту. Загальновідомо, що тільки людина, що сприймає свою батьківщину як центр усього світу, може стати дійсно видатним творцем.
Улас Самчук особисте життя
- У 1929 році у Празі Самчук познайомився з з 20-річною українкою Марія Зоц. У громадянському шлюбі пара прожила 12 років, письменник дуже переживав, що не може дати дружині тихе сімейне щастя – з затишним будиночком і дітьми. Розлучилися вони, коли у 1941 році Улас поїхав до Рівного. Дітей у них не було.
- У 1941 році Улас Самчук познайомився з акторкою Тетяною Праховою. Жінка була заміжня, мала сина і доньку, її чоловік був на фронті. Протягом тривалого часу письменник обіцяв собі, що не думатиме про заміжню жінку, але почуття виявилися сильнішими. Тетяна і Улас закохалися, і коли жінка розлучилася з чоловіком, вони разом виїхали до Європи. У 1948 року подружжя виїхало в Торонто, де вони і жили до кінця днів. Об’єднував подружжя дійсно магнетичний зв’язок. Тетяна Прахова померла у 1990 року і похована поряд з чоловіком.