Улас Самчук цікаві факти

Цікаві факти про відомих людей

Цікаві факти з життя Уласа Самчука українського письменника Ви дізнаєтеся в цій статті.

Улас Самчук цікаві факти

Народжений в родині заможних і працьовитих селян, Самчук ще з дитинства навчився цінувати землю. Улас був третім з п’ятьох дітей в родині;

Перше оповідання “На старих стежках” письменник опублікував у 1926 році у варшавському виданні “Наша бесіда”.

Улас Самчук і досі залишається маловідомим, бо радянська влада віднесла його до списку “українських буржуазно-націоналістичних письменників”, прославляючи тих, хто догоджав їй своїми пролетарсько-інтернаціоналістськими творами.

Жоден навчальний заклад з різних причин йому за-кінчити не вдалося – він самотужки здобув освіту і досить непогано володів польською, німецькою, чеською мовами. У Празі Самчук прожив майже дванадцять років.

З усіх 82 років в Україні письменник прожив лише 22 роки, решту часу перебував за кордоном, але сумував за Батьківщиною дуже сильно. Своє рідне село Самчук вважав центром Всесвіту. Загальновідомо, що тільки людина, що сприймає свою батьківщину як центр усього світу, може стати дійсно видатним творцем.

За океаном йому навіть доводилося мести вулиці, аби заробити на кусень хліба. Та попри негаразди, він усе своє життя писав. Чимало його творів мають мемуарний характер.

Про те, що Улас Самчук великий письменик, свідчить подання його на отримання Нобелівської премії. На жаль, він не удостоївся її з банальної причини: не мав перекладів і проживав не у своїй державі…

Письменник більшовицьку ідеологію категорично не сприймав.

Саме Улас Самчук вперше розповів всьому світу про боротьбу за незалежність України, яку вели бійці УПА, а також про Голодомор як засіб знищити українську націю за допомогою винищення сільського населення.

У творах Самчука можна зустріти чимало критики на адресу українського народу. Він говорив, що власних талановитих людей українці цінувати не вміють: замість поваги і підтримки з боку народу знакові особистості отримують тільки брехню про себе, приниження і в кінцевому результаті виявляються відкинутими на узбіччя культурного життя.

Літератор є засновником і першим редактором газети “Волинь”, першого і найбільш популярного друкованого видання на окупованій гітлерівцями українській території.  На сторінках газети редактор, не соромлячись, ділився власними думками про становище України того часу і необхідності боротися за краще майбутнє своєї нації і держави.

Як твір, що має велике значення для пробудження української самосвідомості, роман “Марія” неодноразово виключався зі шкільної програми вивчення літератури.

Самчук товаришував з Оленою Телігою. Після знайомства в Празі між молодими людьми виникла міцна дружба. Нерідко в своїх спогадах літератор пише про цю дивовижну жінку. Дружба тривала аж до самої смерті Теліги в окупованому фашистами Києві. Сміливість поетеси, її екзальтована натура і жіноча привабливість високо цінувалися Самчуком;

Улас Самчук особисте життя

  • у Празі Самчук одружився в перший раз. Обраницею письменника стала Марія Зоц, яка дуже сильно любила свого чоловіка. У шлюбі пара прожила 12 років, Уласа Марія пам’ятала все своє життя. Письменник в свою чергу сильно переживав, що не може дати дружині тихе сімейне щастя – з затишним будиночком і дітьми;
  • другою дружиною Самчука стала Тетяна Чорна-Прахова. Об’єднував подружжя дійсно магнетичний зв’язок. Протягом тривалого часу письменник обіцяв собі, що не думатиме про заміжню жінку з двома дітьми від першого шлюбу, але кінець кінцем нова сім’я була створена. У 1948 року подружжя виїхало в Торонто, де вони і жили до кінця днів.
Оцініть статтю
Додати коментар