В’ячеслав Чорновіл цікаві факти про українського державного, громадського, політичного діяча, народного депутата та журналіста, лідера Народного Руху України, коротко розкажуть про його дитинство, захоплення та особисте життя.
В’ячеслав Чорновіл: цікаві факти
Майбутній борець за незалежність України народився 24 грудня 1937 року в селі Єрки в родині вчителів. Мав старшого брата Бориса та сестру Валентину.
Після університетського випускного присягнувся на Володимирській гірці, що все життя присвятить боротьбі за Україну.
Родина Чорновола зазнала перших переслідувань в 1937 році. Тоді заарештували Петра Йосиповича Чорновола – батькового брата. Він був єдиним комуністом в родині і причини арешту невідомі. Сім’я часто переїздила і села в село, змінюючи місця роботи. З того часу вдома завжди була зібрана торбинка з сухарями, салом, часником та цибулею. На всякий випадок. Бо коли приїздили – збиратись часу не давали.
Маленький Славко навчився читати у чотири роки завдяки дідусеві. Книжок було багато, але завжди під рукою була «Війна та мир».
В роки війни, через селище, де мешкали Чорноволи проходила Корсунь-Шевченкіська битва. Коли були інтенсивні бої батьки брали дітей та ховались в землянці в лісі. Якось вони не встигли піти з хати як зайшов німець. Він взяв книжку «Війна та мир» й почав гортати. А ті часи на обкладинках завжди зображували Сталіна. Батькам в душі похололо. Але німець виявився нормальною людиною: він дав шоколадку Славкові та пішов геть. Після такого книгу Толстого вдома більше не тримали.
Разом із сестрою Валентиною любили ходити збирати гриби та квіти.
Після війни за батьком Чорновола в школі постійно стежив учитель фізики, який все доносив до КГБ.
Батьки політика завжди берегли українські традиції, попри радянські заборони: відзначали Різдво, Великдень, пекли калачі, паски, робили крашанки та кутю. Діти їли все вдома, щоб ніхто не знав. Бо за це могли посадити. Тим паче, коли батьки твої вчителі.
В школу В’ячеслав Чорновіл пішов в 1946 році відразу до другого класу. Найбільше любив філологію та математику, добре писав твори. Школу закінчив в 1955 році з золотою медаллю.
Він обрав для подальшого навчання Київський національний університет ім. Тараса Шевченка. Спочатку вступив на філологічний факультет, але перейшов на факультет журналістики, закінчивши його з відзнакою.
Коли молодий Чорновіл приїхав до столиці, то був неприємно вражений величезною кількістю російськомовного населення. Його часто на вулиці запитували чи він не з Польщі приїхав (через українську). Він оберігав все українське: колись його сестра мала необережність сказати «конечно» замість «звичайно», за що В’ячеслав облив її холодною водою з відра. Цей холодний душ жінка запам’ятала на все життя.
Батьки страшенно переживали, коли Славка ув’язнювали в табори. Сумарно поза межами України він провів 20 років. Сестра згадувала, як їздили провідувати його з мамою. Перред побаченням їх ретельно обшукували, у матері навіть виймали вставні зуби провіряючи чи там нічого немає. Родина переносила страшні приниження за короткі зустрічі з засудженим.
В’ячеслав Чорновіл був тричі одружений. Перша його дружина – Ірина Брунець народила йому сина Андрія. Проте вона пішла від чоловіка, забравши дитину. Андрій не спілкувався з родиною Чорновола. Став лікарем та з часом став спекулювати своїм відомим прізвищем. З другою дружиною Оленою Антонів, побрався 1963 року. В шлюбі народився син Тарас. Він також виріс без батька, бо його дитинство припало на той час, коли Чорновіл відбував покарання. Виховував сина чоловік здебільшого у листах. Третя і остання дружина – Антена Пашко, поетеса. Вони розписались 1978 року, коли вона приїхала до нього на заслання.
Він дуже любив подорожувати та привозив з кожної мандрівки публіцистичні статті.
Матеріал підготувала Гнатюк Юлія.
Авторські права належать сайту dovidka.biz.ua.