Біографія Івана Липи для дітей скорочено та цікаві факти про життя та творчість українського пистменника розкажуть багато нового про його захоплення та таланти.
Іван Липа біографія скорочено
Іван Левкович Липа (також відомий як Петро Шелест, Іван Степовик) – український письменник і громадський діяч, за фахом лікар.
Іван Липа народився 24 лютого 1865 року у Керчі. Його мати походила з козацького роду, що за часів Мазепи підтримав рішення гетьмана звернутись по допомогу до шведів.
Про дитинство Івана Липи відомо мало. Він навчався в народній школі, що була відкрита при грецькій церкві, яку він відмінно закінчив. У 1880–1888 роках навчався у Керчинській гімназії, яку також закінчив з відзнакою.
1888 року Іван Липа вступив до Харківського університету на медичний факультет. 1891 року він з Б. Грінченком та М. Міхновським організував таємне товариство «Братство тарасівців», що пропагувало ідеї національного визволення України. Вже 1893 року товариство розгромили, а Івана заарештували. Він пробув 13 місяців під арештом і ще три роки під пильним наглядом поліції Керчі.
1897 року Іван Липа закінчив Казанський університет, після чого працював лікарем на Херсонщині та Полтавщині. 1902–1918 рр. проживав в Одесі, де також працював за фахом.
1910 року у Старих Санжарах Іван Липа всиновив Григорія Андрійовича Геращенка, якому згодом змінили ім’я. Він став Юрієм Івановичем Липою, у дорослому віці продовжив роботу батька, представляв ідеологію національного відродження.
Іван Липа 1905 року заснував альманах «Багаття», видавництво «Одеська літературна спілка». Його твори друкувались в таких українських часописах, як «Діло», «Правда», «Народ», Українська Хата», «Буковина», «Зоря», «Літературний Науковий Вісник» тощо. Тісно співпрацював з товариством «Просвіта» в Одесі.
1917 року Івана Липу призначили українським комісаром Одеси. Згодом він переїхав у Київ. Був членом Всеукраїнської Національної Ради та Ради Республіки. У 1920 році входив до складу комісії з підготовки Конституції УНР. У 1922 році І. Липа переїхав у Львів, а в березні цього ж року у місто Винники Львівської області.
У Винниках жив скромно і працював за фахом. Через те, що не мав офіційного дозволу на медичну практику, був переслідуваний польською поліцією.
З 1919 року Іван Липа хворів. У нього був рак шлунку. 1923 року хвороба загострилась і 13 листопада його не стало. Похований у Винниках.
Іван Липа: цікаві факти
- Перебуваючи у Винниках, І. Липа написав новели «Кара» й «Утома». У той же час у Винниках перебував І. Огієнко, що залишив про І. Липу спогади;
- Іван Липа у 1904–1905 рр. у м. Дальник побудував лікарню для незаможних жителів;
- Існує припущення, що Григорій Геращенко насправді був рідним сином Івана Липа від Єлизавети Геращенко, але народженим в сім’ї Андрія Геращенка;
- Іван Липа є автором віршів, нарисів, оповідань та збірок «Тринадцять притч», «Оповіді про смерть, війну і любов» (1935) та ін.
- Життя сина Івана Липи — Юрія — завершилося трагічно: у серпні 1944 року він був замордований катами з НКВС на Яворівщині.
- Гнат Хоткевич, Григорій Чупринка, Володимир Самійленко, Осип Маковей, Олександр Олесь, Микола Вороний та інші відомі громадські діячі та письменники були добре знайомими з Іваном Липою.
Автор: cup_of_flowers
дякую
❤️