Все про Ярослава Мудрого на українській мові допоможе дізнатися про його життя та діяльність. Інформацію можна доповнити цікавими фактами про Ярослава Мудрого.
Все про Ярослава Мудрого
Рік народження Ярослава Мудрого точно не відомий, але вважають, що він народився в 978. Батьком Ярослава був Володимир Святославич, матір’ю – Рогніда.
Міцним здоров’ям Ярослав не відрізнявся, був кульгавим, тому йому було складно і практично неможливо вижити в умовах жорстокої боротьби за престол, а тим більше стати князем.
Природа, зробивши хлопчика інвалідом, щедро наділила його розумом, стратегічним мисленням. У дитинстві він дуже багато читав. Це були не тільки рукописи культового призначення, але і філософські трактати, діалоги, якими славився античний світ.
Коли Ярославу було лише 10 років, князь Володимир відправив його правити спочатку Ростовом, а потім великим і незалежним Новгородом.
Новгород був багатим князівством, а його жителі славилися непокірним характером. Вони неодноразово відмовлялися платити данину Києву. Князь Ярослав був чужинцем для новгородців, тому йому довелося довго і наполегливо завойовувати авторитет, боротися з інтригами і політичними змовами. Це загартувало його характер, додало йому мудрості і політичної гнучкості, а спілкування з найближчими сусідами-варягами ще й розвинуло дипломатичні здібності.
Ярослав не тільки завоював авторитет у новгородців, а й знайшов у собі сили протистояти батькові, відмовившись в 1014 року виплатити Києву данину в розмірі 2 тис. гривень. Володимир вирішив провчити сина і почав готуватися до походу на Новгород. Але цим планам перешкодила смерть київського князя в 1015 році. Ярослав, дізнавшись про це, вирішує діяти. Він чудово розуміє, що той княжич, який зійде на київський престол, вб’є його, як і інших конкурентів.
Похід Ярослава на столицю Київської Русі, почався в 1015 році і завершився в 1019, увінчався успіхом.
В 1019 році Ярослав став Великим князем Київським. А, Мудрим він став набагато пізніше, заслуживши у літописців таке прізвисько своєю політикою і реформами.
Ярослав Мудрий в управлінні державою проявив себе як талановитий стратег і відважний воїн, мудрий дипломат. Незважаючи на кульгавість, він був дуже спритним наїзником і чудово володів мечем.
Правління Ярослава Мудрого – це період політичного і культурного розквіту Київської Русі. Завдяки йому всі розрізнені князівства об’єднуються, був створений міцний військовий союз з іншими князями-русичами. Це дозволило приборкати зовнішніх ворогів, домогтися тривалого миру.
За 37-річну історію князювання на київському престолі Ярослав Мудрий зміг зробити Русь в політичному і культурному плані гідним конкурентом Візантії. Він заснував кілька монастирів, соборів (наприклад, Юр’єв монастир, Києво-Печерський монастир, собор Святої Софії).
Великий київський князь Ярослав Мудрий пішов з життя в 1054 році, залишивши після себе економічно сильну, культурно розвинену європейську державу.
Правління Ярослава Мудрого: досягнення
Історичний портрет Ярослава Мудрого неоднозначний. Це обумовлено не стільки особливостями його характеру, скільки епохою, законами, якими керувалися в суворому світі Х-XI ст.
Сучасники Ярослава Мудрого говорили про те, що він був досить жорстким і непохитним у внутрішній політиці. Його шлях до влади був важким: князю довелося воювати з братами, протистояти непокірним воєводам.
З іншого боку, великий князь Ярослав зробив Київську Русь політичним центром Європи. Він зміцнив її межі, позбавив від набігів кочівників. За часів його правління розцвіло християнство, з’явилися культові і містоутворюючі споруди. Деякі збереглися до нашого часу.
Детальніше розібратися в тому, чому Ярослав Мудрий – знаменна історична особистість, допоможе перелік його досягнень:
- Оборона кордонів, розширення володінь київських князів.
Споконвіку величезною проблемою Київської Русі були набіги кочівників, протистояння з польськими князями. Чимало сил витрачав князь на упокорення скандинавських найманців, які тривалий час становили військове і політичне ядро країни.
З печенігами він покінчив в 1036 році, надовго зачинивши для них південні кордони: Ярослав наказав на степових рубежах вибудувати величезні на сотні верст земляні вали з укріпленими фортецями. У народі їх назвали «Зміїні вали».
Спільний похід з Мстиславом в 1029 році в Тмутаракань дозволив прогнати з земель ясов – угорські племена і приєднати ці південні землі до своїх володінь. За часів Ярослава Мудрого Київська Русь істотно розрослася в територіальному плані і стала не менш впливовою на політичній арені, ніж Візантія.
Внутрішня політика Ярослава Мудрого
Зміцнення кордонів, припинення грабіжницьких набігів кочівників дозволили Ярославу Мудрому зайнятися внутрішньою політикою. князь:
- Обмежив вплив варязької військової знаті на внутрішньодержавне життя Київської Русі. Важливі військові та адміністративні посади розподілялися між полянами.
- Добився припинення внутрішнього протистояння між князями. Жоден княжич за більш ніж двадцять років не посмів іти походом на Ярослава.
- Склав і реалізував звід законів “Правда Ярослава». Ці приписи (18 статей) регламентували цивільні відносини в суспільстві, передбачали кримінальне покарання за злочини. Таким чином обмежувалася кровна помста (допускалася тільки при вбивстві), за більшість проступків русичів карали грошовим стягненням.
- Ярославу Мудрому належить першість по формуванню різних державних інститутів в Київській Русі, що забезпечувало єдність законів і централізоване управління.
Ярослав Мудрий: зовнішня політика.
Ярослав Мудрий розумів, що потрібно зміцнювати міжнародні зв’язки Київської Русі, шукати серед європейських держав союзників. Причина тому протистояння Русі та Візантії і необхідність економічного розвитку держави. Династичні шлюби – найпростіший і надійний спосіб досягнення цих цілей.
Ярослав Мудрий, діти якого одружилися або виходили заміж за представників королівських родин найвпливовіших європейських держав, отримав прізвисько «тесть Європи». Вдалими стали такі матримоніальні проекти київського князя:
- старший син Ілля одружився з дочкою англійського і датського короля Кнута;
- Ізяслав створив сім’ю з Гертрудою – дочкою польського короля Казимира;
- Святослав став чоловіком внучки Генріха II – німецького цісаря;
- Всеволод зробив пропозицію Марії – візантійській принцесі;
- Ігор взяв у дружини Кунігунду – німецьку принцесу;
- старша дочка Анастасія обвінчалася з угорським королем Андрашем I;
- Єлизавета (Олісава) стала дружиною Гаральда III Сігурдарсон – короля Норвегії;
- Анна стала французькою королевою, вийшовши заміж за Генріха I;
- Агата стала дружиною Едуарда вигнанця – короля Англії.
Завдяки династичним зв’язкам Ярослав Мудрий впливав на європейську політику і мав різнобічну підтримку правителів сильних держав.
Культура, релігія і освіта за часів Ярослава Мудрого
Культура Київської Русі в період правління Ярослава Мудрого переживає розквіт. Князя називали засновником книжності і вченості. Найважливішими досягненнями Ярослава вчені вважають:
- Створення шкіл. Доступ до навчання отримували діти воєвод, князів, а ремісників, купців. Освіта ставала нормою.
- Відкриття монастирів. Завдяки цьому зміцнилося християнство на Русі, розвивалися книго- та літописання, книжкова мініатюра.
- Об’єднав духовних і вчених людей, які створювали літературу і займалися науковими дослідженнями.
- Заохочував розвиток ремесел.
- За часів Ярослава Мудрого закладалися нові міста: Корсунь, Біла Церква, Новгород-Сіверський, Ярославль, Юр’єв (Тарту).
Особливу увагу приділив князь розбудові Києва. За час його правління були побудовані:
- Собор Святої Софії, церква і монастир святої Ірини і святого Георгія;
- Золоті Ворота – в’їзні ворота, прикрашені дорогоцінними елементами;
- дво- та триповерхові будинки з галереями і балконами;
- ринки.
Ярослав Мудрий надавав особливу підтримку релігії. Він збудував понад 400 монастирів і церков, зробив митрополитом київським Іларіона, показавши тим самим незалежність релігійної громади Київської Русі від константинопольського патріарха. За часів його правління було затверджено церковний статут.
Грамотна і далекоглядна політики Ярослава Мудрого привела до розквіту Київської Русі, зміцнення її державності і розвитку культури.
Бібліотека Ярослава
За час свого правління Мудрий зібрав багатотисячну бібліотеку, сліди якої були загублені. Є кілька припущень щодо долі цих зборів:
- Вона була знищена або вивезена Батиєм в 1240 році після захоплення Києва.
- Перейшла до рук Івана Грозного і склала частину його легендарної бібліотеки.
- Була вивезена німцями в 1941 році.
- До сих пір знаходиться в підземних тунелях Києва або Вишгорода – останньої резиденції Ярослава Мудрого.
Чому Ярослава Мудрого називають мудрим?
Ярослава назвали Мудрим за любов до книг, будівництво церков, за діяння. Ярослав не розширював володіння зброєю, але зміг повернути втрачене в міжусобицях, багато зробив для зміцнення Київської Русі.
За часів правління Ярослава почали будувати храми, стали розвиватися культура і освіченість, зросло населення, Київ став найбагатшим містом, був складений перший відомий звід законів руського права, який увійшов в історію як «Руська правда». Ярослав Мудрий налагодив дружні відносини з Швецією, а також з Візантією, Німеччиною та іншими країнами Європи.
Дякую