Яка різниця між бакалавром та спеціалістом

Економіка

Яка різниця між бакалавром та спеціалістом?

Відповідно до частини другої статті 5 Закону України «Про вищу освіту» в Україні присуджуються такі ступені вищої освіти:

  1. молодший бакалавр;
  2. бакалавр;
  3. магістр;
  4. доктор філософії / доктор мистецтва;
  5. доктор наук.

Тобто, диплом спеціаліста в Україні не отримаєш, бо  2016 році уряд прийняв рішення про скасування кваліфікаційного ступеня «спеціаліст». Цей освітній рівень відтепер будуть прирівнюватися до магістрів. А також ті, хто раніше отримав диплом спеціаліста, зараз займають позиції нарівні з магістрами.

 Відмінності бакалавра від спеціаліста:

  • Бакалавр – це вчена ступінь, а спеціаліст – професійна кваліфікація.
  • Щоб отримати звання бакалавра потрібно відучитися у ВНЗі не менше чотирьох років, щоб стати дипломованим спеціалістом (магістром) термін навчання потрібно збільшити мінімум на рік.
  • Звання бакалавр визнається в Європі, а звання спеціаліст актуальне лише для деяких країн.
  • І бакалаврів та магістрів спочатку навчають за загальними навчальними програмами, але з останніх років навчання, програми розходяться і підготовка фахівців носить більш вузький, спрямований на певну спеціалізацію характер.

Походження і значення бакалавра та спеціаліста

Поняття «бакалавр» з’явилося у середньовіччі. Так називали лицаря, який не мав власного прапора. Пізніше це поняття стало застосовуватися до студентів середньовічної Європи. Сьогодні бакалавром вважається випускник, який провчився у ВНЗі 3-4 роки і отримав базову вищу освіту. Якщо вам присвоїли звання бакалавра, то це означає, що ви отримали науковий ступінь. Програма, за якою йде підготовка бакалавра достатньо широка, вона включає в себе як загальноосвітні дисципліни, так і спеціальні.

«Спеціаліст» – це радянське поняття, яка відносилося до людини, яка закінчувала вищий навчальний заклад і отримувала диплом з присвоєнням кваліфікації. Іншими словами, спеціаліст – це професійна кваліфікація . При цьому термін навчання у ВНЗ був фіксованим – 4,5 або 6 років. Якщо студент з якихось причин не доучувався весь термін, то ніякого звання він не отримував взагалі.

Бакалавр має право продовжити навчання, отримати звання магістра або вступити до аспірантури .

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Андрій

    Дякую автору за цікаву статтю!

    Відповіcти
  2. Анон

    “бакалавр” – це освітньо-кваліфікаційний рівень; а наукові ступені розпочинаються з кандидата наук.
    В Україні ще у 2016 році закінчився останній набір на здобуття ОКР спеціаліста

    Відповіcти