Якими океанами плавали фінікійці?

Історія

Якими океанами плавали фінікійські мореплавці? Що винайшли фінікійці? Повідомлення про фінікійських мореплавців містить багато цікавої інформації.

Якими океанами плавали фінікійці?

Фінікійські мореплавці вважалися майстерними і неперевершеними майстрами морської справи. Як же вдалося звичайним морякам з маленької країни побудувати могутню державу на берегах Середземного моря?

Спочатку Фінікія розташовувалася на невеликому клаптику землі, затиснутому між морем і Ліванськими горами. Земель для вирощування худоби було вкрай мало, тому фінікійці воліли вирощувати виноград і оливки, які прекрасно росли на схилах гір, поряд з ще одним багатством фінікійців – рясними заростями ліванського кедра. Цей кедр – дуже цінна міцна деревина, з якої виходять відмінні кораблі, які не бояться штормів і ураганів. Завдяки таким кораблям, Фінікія на довгі роки стала провідною морською державою. Ніхто не міг плавати так само швидко і так само далеко, як фінікійці. І ніхто не міг привезти стільки товару за один раз, як це робили вони. Фінікійці придумали на палубі будувати додаткові відсіки для товарів, що і дозволило вести торгівлю з іншими народами більш активно і прибутково.

Що винайшли фінікійці?

Треба сказати, що Фінікія – це грецька назва країни, жителі якої самі себе називали хананеями, і в перекладі означає “пурпурова”. Справа в тому, що фінікійці були народом дуже розумним і кмітливим. Вони придумали дуже багато цікавих речей і зробили багато відкриттів. Наприклад, з особливих морських черепашок вони навчилися добувати яскраво-червону (пурпурову) фарбу, якою стали фарбувати тканини. Одяг такого яскравого, красивого кольору з великим задоволенням купували різні царі, фараони і інші вельможі і багатії. Власне, через цю фарби і пішла назва Фінікія.

Моряки теж постійно покращували свої кораблі. Саме вони придумали зробити корабель з кілем. Завдяки цьому і не тільки, кораблі фінікійців були швидкохідні і міцніше, ніж у інших.

Торгівля з сусідніми країнами йшла жваво. Фінікійці вантажили свої кораблі вином, деревиною, оливковою олією, червоними тканинами, а також скляними пляшечками для пахощів, і починали плисти вздовж берега вліво або вправо від своїх міст. Якщо пливли наліво, то потрапляли спочатку до Ізраїлю, потім до Єгипту, потім до інших країн Африки. З цих країн назад вони везли мед, пшеницю, інші продукти харчування, які не могли виростити у себе, тонкі тканини, міцні канати і папірус. З Єгипту фінікійці навіть привозили живу рибу в спеціально для цього споруджених на палубі судів басейнах. Якщо ж кораблі йшли наліво, то добиралися до степів малої Азії, а далі до греків і інших європейців. З Урарту фінікійці привозили табуни відмінних скакунів і мулів, з Аравії – кіз і овець.

Швидкохідність і місткість їх кораблів давала перевагу при нападі на невеликі поселення і викрадення полонених в рабство. Найчастіше фінікійцям навіть не доводилося ні на кого нападати, так як вони хитрістю заманювали на свої кораблі маленьких дітей, обіцяючи подарувати їм гарні подарунки, а потім відразу ж відпливали. За одну дитину можна було отримати бика або срібний глечик. Работоргівля приносила величезні бариші. У пошуках нових товарів і рабів фінікійці пливли все далі від рідного дому. Вони допливли до західних берегів Африки, вони допливли до берегів Ірландії, де купували цінне в той час олово. З Північної Європи фінікійці везли бурштин. А одного разу вони зважилися обігнути всю Африку, і це у них вийшло.

Не зайвим буде сказати, що фінікійці винайшли скло. За легендою, одне судно поверталося додому з вантажем соди. Моряки зупинилися біля берега, щоб зварити собі обід, але не знайшли каменів, куди можна було поставити казанок. Тоді вони поставили його прямо на камені соди. Палаюча сода змішалася з піском і черепашками, і в різні боки стали розтікатися прозорі струмені. Так винайшли скло.

Фінікійці придумали алфавіт. Писати в ті часи доводилося ієрогліфами, і це було дуже складно. Як і читати їх. Щоб швидко вести облік товару, фінікійці придумали абетку приголосних букв, за допомогою яких писати стало набагато простіше. А вже потім на основі фінікійської абетки будуть винайдені і арабське письмо, і грецький алфавіт, а потім і наша кирилиця.

Дуже добре і багато жили фінікійці. На всіх берегах, куди вони плавали, стали будувати свої поселення, так з’явилися колонії. У колоніях торгувати було ще простіше. А потім колонії так розбагатіли і розрослися, що перетворилися в могутню державу Карфаген на чолі зі столицею Карфаген на території нинішнього Тунісу на півночі Африки.

Але потім ліванський кедр майже весь вирубали, інші країни стали будувати кораблі ще краще, і фінікійці поступово зникли.

Оцініть статтю
Додати коментар