Кримськотатарська казка «Золоте яблуко» читати варто, щоб дізнатися про що казка та чому вона вчить. Переказ казки “Золоте яблуко” розповідає про всі головні події.
Казка «Золоте яблуко» читати
Колись давно жив падишах, у якого було троє синів. Він був войовничий і постійно воював із сусідами, але раптом осліп. Тоді він перестав воювати, повернув завойовані землі й пообіцяв Богові жити мирно, якщо зір повернеться..
Одного дня до нього прийшов пастух і подарував саджанець чарівного дерева. Він сказав, що його плоди можуть зцілювати навіть невиліковні недуги. Падишах наказав посадити саджанець у своєму саду та доглядати його як найбільшу цінність.
Минуло сім років, і на дереві виросло перше золоте яблуко. Та коли садівник хотів його зірвати — воно зникло. Падишах хотів покарати садівника, але все ж не зробив цього, бо зрозумів, що обкрасти царський сад, обнесений муром, було майже неможливо.
Щороку, коли яблуко дозрівало, його хтось крав. Ніхто не міг його вберегти.
Одного разу, перед дозріванням чергового яблука, падишах покликав старшого сина, довірив йому варту. Той озброївся, всю ніч чатував біля дерева. Але на світанку задрімав — і яблуко зникло.
Наступного року варту доручили середньому сину. Він спорудив навколо дерева колючу загорожу, сам озброївся й вартував усю ніч. Але і йому не вдалося вберегти яблуко, бо коли він на мить задрімав, яблуко зникло.
Тоді наймолодший син сам запропонував свою допомогу. Батько спершу відмовив, бо боявся, що й ця спроба зазнає поразки. Та хлопець був наполегливим — і батько погодився.
Найменший син зарядив рушницю, нагострив шаблю і всю ніч ходив навколо дерева. Коли почав засинати, то провів пальцем по лезу шаблі, щоб прогнати сон. І раптом побачив хмарку, з якої висунулась рука і схопила яблуко. Юнак вистрелив — рука зникла, а з хмарки закапала кров.
Він помчав за кривавим слідом аж до глибокої криниці. Старші брати, знайшли меншого брата теж за кривавими слідами. До криниці вони відмовилися спускатися і спустили вниз найменшого. Там він побачив підземний палац. У ньому жили три полонені дівчини. У молодшої та найгарнішої дівчини було золоте яблуко. Вона розповіла хлопцеві, що їх викрав триголовий змій, і яблука з царського саду теж крав він.
Принц сказав, що визволить дівчину і вбʼє змія. Але дівчина застерегла: це можливо зробити лише якщо знати, де він ховає свою смерть. За порадою юнака, вона вивідала в змія, що його смерть — у голубиному яйці в золотій шкатулці в залізній скрині, яка захована в глибокій печері.
Коли змій пішов на полювання, юнак знайшов скриню, знайшов яйце і розчавив. У цей момент з’явився змій, але було пізно — він загинув. Принц відрізав китичку волосся з його хвоста і поклав собі в кишеню.
Тим часом старші брати, які чекали біля криниці найменшого уже втратили надію на його повернення. Та коли побачили, що мотузка заворушилися, дуже зраділи. Вони витягли з криниці трьох дівчат. Але коли черга дійшла до меншого брата, то вирішили старши покинути його там і кинули мотузку назад у криницю. Таке рішення вони прийняли, щоб видати порятунок дівчат, як свій подвиг.
Царевич довго блукав підземеллям, поки не натрапив на клітку, де був замкнений могутній орел. Він визволив птаха і Орел допоміг йому вибратися нагору.
Повернувшись у місто, він найнявся помічником до коваля і стежив за братами. Одного дня почув, що старший брат оголосив про одруження з урятованою дівчиною. Завадити йому міг той, хто переможе у стрільбі з лука. Тоді юнак дістав китичку, висмикнув волосинку — з’явився дідусь, що запропонував виконати будь-яке бажання. Царевич попросив зброю, броньований одяг та стрілу.
У день змагання за руку врятованої дівчини замаскований вершник переміг старшого брата. Це був менший брат. Через деякий час він таким же чином зупинив середнього брата, коли той намагався одружитися з іншою дівчиною.
А коли син візира захотів оженитися на молодшій сестрі — царевич убив його стрілою.
Після останньої дуелі принц не втік, а повернувся в палац до батька. Падишах упізнав голос сина. Юнак розповів йому про зраду братів і як здобув золоте яблуко. Падишах з’їв яблуко — і зір до нього повернувся. Він визнав сина спадкоємцем трону і дозволив самому вирішити долю братів. Але найменший син пробачив їх і запропонував скасувати смертну кару в усьому царстві.
Невдовзі у столиці султанату відбулися три весілля, і все місто зібралося на майдані, щоб привітати царевичів. Найменший син одружився з молодшою з дівчат, яка допомогла йому перемогти змія. На чарівному дереві далі росли золоті яблука, і дружина принца ділила їх між сліпими, щоб ті могли зцілитися і побачити світ.