Дмитро Менделєєв цікаві факти

Цікаві факти про відомих людей

Дмитро Менделєєв цікаві факти з життя (біографії) відомого вченого ви дізнаєтеся в цій статті.

Дмитро Менделєєв цікаві факти 

Перше, що згадує кожен, Менделєєв є твор­цем славетного періодичного зако­ну та системи хімічних елементів. Але є багато цікавих фактів про відомого хіміка.

1. Сімнадцята дитина в сім’ї

Дмитро Іванович Менделєєв народився 8 лютого 1834 в Тобольську. Він був останнім в сім’ї – сімнадцятою дитиною. Сім’я, втім, була не такою великою: з 17 дітей вісім померло ще в дитинстві.

Батько Дмитра – Іван Павлович Менделєєв – обіймав посаду директора Тобольської гімназії. Він помер, коли Дмитру виповнилося 13 років, тому утримувати велику сім’ю довелося матері – Марії Дмитрівні, яка доклала багато зусиль для того, щоб її діти отримали гідну освіту. Завдяки їй Дмитро зміг вступити в Головний педагогічний інститут (нині Санкт-Петербурзький державний університет).

2. Двієчник і золотий медаліст

У гімназії Дмитро Менделєєв вчився погано, не любив латинь і Закон Божий. Під час навчання в Головному педагогічному інституті Петербурга майбутній вчений залишився на другий рік. Навчання спочатку давалася нелегко. На першому курсі інституту він примудрився з усіх предметів, окрім математики, одержати незадовільні оцінки. Але на старших курсах справа пішла по-іншому: середньорічний бал у Менделєєва був рівний 4,5. Менделєєв закінчив інститут в 1855 році із золотою медаллю.

3. Непокірний вчитель

Дмитро Менделєєв мав вражаючий педагогічний досвід. Він працював старшим учителем природничих наук у Сімферопольській чоловічій гімназії (1855 рік) і Рішельєвському ліцеї в Одесі (1855-56), а з 1857 року став викладати в Імператорському Санкт-Петербурзькому університеті, де пропрацював в цілому близько 30 років. Однак через конфлікт з міністром народної освіти Іваном Деляновим Менделєєв покинув університет в 1890 році. Причиною конфлікту стала відмова міністра прийняти петицію студентів.

4. «Винахідник» горілки

Дмитро Менделєєв не винайшов горілку. Ідеальна міцність в 40 градусів і сама горілка були винайдені до 1865 року, коли Менделєєв захистив докторську дисертацію на тему «Міркування про сполучення спирту з водою». Про горілку в його дисертації немає ні слова, вона присвячена властивостям сумішей спирту та води. У своїй роботі вчений встановив пропорції співвідношення горілки і води, це розчин з концентрацією спирту близько 46% ваги. Співвідношення не має ніякого відношення до 40 градусів. Сорокаградусна горілка з’явилася в 1843 році, коли Дмитру Менделєєву було 9 років. Тоді російський уряд у боротьбі з розбавленою горілкою встановив мінімальний поріг – горілка повинна бути міцністю не менше 40 градусів, похибка допускалася в 2 градуси.

5. Про сон, якого не було

Існує думка, що одного разу уві сні Менделєєв побачив періодичну таблицю хімічних елементів, після чого він її винайшов. Однак учений спростував цю легенду, відповівши наступне:

«Я над нею, може бути, двадцять років думав, а ви думаєте: сидів і раптом … готово».

До слова, відкриття періодичного закону відбулося в лютому 1869.. 17 лютого Дмитро Менделєєв, збираючись у дорогу, накреслив начерк таблиці на зворотній стороні непримітного листа, в якому його запрошували приїхати і допомогти виробництву. Вчений пізніше скаже, що тоді «мимоволі зародилася думка про те, що між масою і хімічними властивостями повинний бути зв’язок». Так, він написав на окремих картках назви всіх відомих елементів, їх атомну вагу і властивості, а потім розташував їх по порядку. Поїздку довелося відкласти – вчений з головою поринув у роботу, в результаті якої був відкритий періодичний закон хімічних елементів. Варто зауважити, що в той час близько 60 хімічних елементів було вивчено, а понад тридцять ще очікували свого часу. У 1870 році Менделєєв обчислив атомні маси елементів, які в його таблиці залишалися «порожніми» невивченими місцями. Так вченим було передбачене існування «екаалюмінію» (галій), «екаборому» (скандій), «екасіліцію» (германій) та інших елементів.

6. Майстер валіз

Менделєєв любив переплітати книги, клеїти рамки для портретів, а також виготовляти валізи. У Петербурзі і в Москві його знали як кращого в Росії “чемоданних справ майстра”. «Від самого Менделєєва», – говорили купці. Його вироби були добротними і якісними. Вчений вивчив усі відомі на той час рецепти приготування клею і придумав свою особливу клейову суміш. Спосіб її приготування Менделєєв тримав у секреті.

7. Не нобелівський лауреат

Дмитро Менделєєв номінувався на Нобелівську премію тричі – в 1905, 1906 і 1907 роках. Однак номінували його тільки іноземці. Члени Імператорської академії наук при таємному голосуванні неодноразово відкидали його кандидатуру. Менделєєв був членом багатьох зарубіжних академій і вчених товариств, але так і не став членом Російської академії.

8. Польоти на аеростатах

Дмитро Менделєєв працював також над конструкцією літальних апаратів, за допомогою яких він планував досліджувати температуру, тиск і вологість у верхніх шарах атмосфери. У 1875 році він запропонував проект стратостата об’ємом 3 600 м³. Ним же був розроблений проект керованого аеростата з двигунами. У 1878 році вчений здійснив політ на прив’язному аеростаті Анрі Жиффара на Всесвітній виставці в Парижі. Через 9 років він знову піднявся в повітря. Цього разу місцем для експерименту був обраний пустир на північному заході міста Клин. 7 серпня 1887 на наданій Військовим міністерством повітряній кулі «Російський» (обсяг 700 м³) Менделєєв поодинці піднявся на висоту більше 3000 метрів. Політ тривав 3:00. За цей час вчений виміряв тиск і температуру, а також став свідком повного сонячного затемнення. Цей політ був відзначений медаллю французької Академії аеростатичних метеорології.

9. Вчений-розвідник

Знаменитому вченому доводилося брати участь у промисловому шпигунстві. У 1890 році до Дмитра Менделєєва звернувся морський міністр Микола Чихачов і попросив допомогти добути секрет виготовлення бездимного пороху. Так як купувати такий порох було дорого, хіміка попросили розгадати секрет виробництва. Прийнявши прохання царського уряду, Менделєєв замовив у бібліотеці звіти залізниць Британії, Франції і Німеччини за 10 років. За ним він склав пропорцію, скільки було привезено вугілля, селітри і т.д. до порохових заводів. Через тиждень після того, як були зроблені пропорції, він виготовив бездимний порох. Таким чином, Дмитру Менделєєву вдалося одержати секретні дані, які він добув з відкритих звітів.

10. Менделєєв придумав використовувати трубопровід для перекачування нафти

Дмитром Менделєєвим була створена схема дробової перегонки нафти і сформульована теорія неорганічного походження нафти. Він першим заявив про те, що спалювати нафту в топках – злочин, оскільки з неї можна отримати безліч хімічних продуктів. Він також запропонував нафтовим підприємствам перевозити нафту не на гарбах і не в бурдюках, а в цистернах, і щоб перекачувалася вона по трубах. Вчений на цифрах довів, наскільки доцільніше перевозити нафту наливом, а заводи для переробки нафти будувати в місцях споживання нафтопродуктів.

Іменем Менделєєва названий хімічний елемент – менделевій. Отриманий штучно в 1955 році, елемент був названий на честь хіміка, який першим почав використовувати періодичну систему елементів для передбачення хімічних властивостей ще не відкритих елементів. Насправді Менделєєв не перший, хто створив періодичну таблицю елементів, і не перший, хто припустив періодичність хімічних властивостей елементів. Досягненням Менделєєва було визначення періодичності і на її основі складання таблиці елементів. Вчений залишив порожні клітки для ще відкритих елементів. В результаті, використовуючи періодичність таблиці, було можливим визначити всі фізичні і хімічні властивості пропущених елементів.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Лілія

    Дуже дякую за факти

    Відповіcти
  2. Сахарок UwU

    ичо

    Відповіcти