“Оборона Буші” аналіз (паспорт)

оборона буші аналіз старицький Аналіз твору

“Облога Буші” – твір про неймовірну мужність та самовідданість Михайла Старицького. Аналіз твору “Оборона Буші” допоможе скласти літературний паспорт, визначити жанр, тему, ідею, проблематику, сюжетний ланцюжок та композицію.

 “Оборона Буші” аналіз (паспорт твору)

АвторМ.Старицький

Рік видання – 1894 у журналі «Зоря».

Літературний рід – епос

Жанр: історико-пригодницька романтична повість.

Тема: оборона містечка Буші на Поділлі від польської шляхти.

Ідея : засудження братовбивчої війни, зради, звеличення патріотизму і героїзму захисників фортеці

Головна думка: героїзм та здатність до самопожертви заради рідного міста.

Головні герої:

  • Михайло Завісний – сотник,
  • Орися – дочка сотника,
  • Катря,
  • Антон Корецький,
  • Стефан Потоцький,
  • Лянцкоронський,
  • Островерхий,
  • Вернидуб,
  • Мастигуб,
  • Шрам,
  • Безвухий,
  • Книш,
  • Безногий.

Повість «Оборона Буші» пройнята ідеєю гуманізму, засудження братовбивчої війни; автор утверджує такі основоположні цінності, як любов до рідного краю, вірність своїй вітчизні, засудження зради.

"Оборона Буші" аналіз (паспорт)«Оборона Буші» проблематика твору

У творі порушуються важливі проблеми — війни і миру, порозуміння українського та польського народів, соціальної справедливості. У романтичному дусі змальоване кохання сотниківни Орисі, яка очолила оборону Буші, і польського князя Антося, який хотів миру й злагоди між їхніми народами та людьми різних віросповідань.

“Оборона Буші” сюжетні лінії

1лінія: оборона містечка від нападників.

2лінія: кохання Орисі Завісної та Антося Корецького.

“Оборона Буші” композиція

  • Експозиція: підготовка до оборони фортеці.
  • Розвиток подій: битва запорожців з поляками.
  • Кульмінація: рішення Орисі знищити місто.
  • Розв’язка: загибель польського війська та всього населення Буші.

Твір складається з 12 розділів.

1 розділ. Козаки готуються до оборони фортеці, просять у церкві Божого благословення.

2 розділ. Розмови Орисі та Катрі про події, які відбуваються, про особисте життя.

3 розділ. 1.У ворожому таборі бенкетують перед боєм Потоцький, Лянцко- ронський, Чернецький. 2.Заступництво молодого шляхтича Корецького за українців. 3.Наказ графа Потоцького «вдарить на Бушу».

4 розділ 1.Ранковий наступ із ворожого боку. 2. Зрада татар, які «зреклися штурму». 3. Пекельний бій.

5 розділ. 1.Суперечка між Потоцьким та Лянцкоронським. 2. Сум’яття у душі Антося Корецького.

6 розділ. 1.Похорон перших загиблих козаків у фортеці. 2. Гарматний бій. 3. Сміливість і відчайдушність оборонців під керівництвом сотника Завісного.

7 розділ. 1. 40 завзятців напали на ворожих гармашів. 2. Страшна боротьба з драгунами, загибель козаків.

8 розділ. 1.Антось Корецький під мурами фортеці. 2. Жінки на чолі з Орисею допомагають у боротьбі. 3. Наміри Орисі підірвати порохові запаси фортеці, щоб не дісталися ворогові.

9 розділ. 1.Козаки б’ються до останнього.

10 розділ. 1.Орися з Катрею готуються підірвати порохові запаси. 2. Загибель коханого Катрі. 3. Корецький як польський посол умовляє Орисю тікати з ним.

11 розділ. 1. Заклик Орисі не піддаватися на умови Потоцького добровільно здатися. 2. Обіцянка Антосеві бути з ним.

12 розділ. 1.Отанні оборонці вирішили загинути в церкві, але не здатися ворогові. 2. Орися і Антось загинули.

“Облога Буші” сюжетний ланцюжок

⇒Польська шляхта, найнявши татарські загони, вирішила помститися за угоду України з Росією 1654 року й відібрати свої колись заоплені землі.

⇒Опис містечка й фортеці Буші. Козацтво перед початком оборони молиться у церкві. Опис сотника Михайла  Завісного, його дочки Орисі. Козаки готові до останнього обороняти своє місто.

⇒Козаки, розуміють, що приречені на загибель, тому готують зброю – гармати, щоб зустріти ворога. Фортецю залишають на жінок, яких очолює Орися

⇒У розмові з Катрею, дружиною хорунжого, Орися зізнається, що кохає названого брата Антося, якого батько знайшов ледь живим. Сотник врятував, виростив і виховав доброго козака. Але після того, як Корецький переметнувся на сторону шляхти, зрадив, Орися, страждала, не думала про нього.

⇒Орися згадує щасливе дитинство. Вона, як і її матір в минулому, вирішує, що краще хоробро загинути, ніж піддатися безчестю

⇒Польська шляхта бенкетує, погрожує знищити, втопити у крові “бидло, схизматів”. Корецький захищає бідний народ, але його не розуміють, висміюють і до- коряють нехтуванням інтересів “отчизни”.

⇒Польський гетьман Лянцкоронський попереджує Потоцького, що Буша – неприступна фортеця, її штурм може тривати довго. Потоцький і Чарнецький впевнені, що швибко здобудуть фортецю.

⇒Цілу ніч козаки готувались до оборони – готували гармати, припаси, робили засідки, копали окопи. Козаки жартували над ворогами і над собою, оскільки розуміли, що їх сили нерівні, а їх чекає смерть.

⇒Поляки й німці пішли в наступ, а козаки відкрили такий вогонь, що зупинили напад. Загинуло безліч нападаючих. Потоцький злився й наказав за будь-яку ціну до вечора здобути фортецю.

⇒Корпецького послали в розвідку. Він їхав і думав про Орисю, про безглуздість війни й про те, що його бажання відмовити шляхту від жорстокого ставлення до українців – марні.

⇒ Козаки, отець Василь з почестями поховали загиблих, жінки принесли оборонцям їжу. Ляхи почали готувати гармати, щоб розбити укріплення в передмісті. Козаки обстріляли ворогів.

⇒Загін Вернидуба зробив вилазку й побив ворожих гармашів, а гармати скинули в став. Забравши поранених, почали відходити. Козак, що втратив ноги, і кілька інших прикривали відступ. Вони хоробро билися до кінця, згубивши багатьох ворогів.

⇒Уночі Орися з відчаю ледь не кинулася у прірву, але передумала, бо її горе “мізерне перед великим горем … бідної країни” до мурів під‘їхали вершники, серед них Орися впізнала Корецького й вистрілила в нього з гармати. Отець Василь розповів Орисі секрет про підземний пороховий погріб під церквою і дав ключі від дверей.

⇒ Вночі перед боєм сотник Завісний думав про дочку і про можливість того, що вона потрапить до ворогів, які не пощадять. Батько навіть думав над тим, що самому її вбити, але вирішив, що їй вистачить сміливості зробити це.

⇒  Розпочався жорстокий бій. Атакували тисячі ворогів. У час недовгої перерви козаки домовилися в критичній ситуації вбити один одного, щоб не потрапити в полон до поляків.

⇒Орися з Катрею спустилися в пороховий погріб, прокопали канавки в усі ходи й засипали порохом із ґнотом.

⇒До мурів фортеці наблизилися парламентери разом з Корецькимй. Орися повідомила, що перемовин не буде й наказала вистрілити, але постріл був невдалим, бо вершники були дуже близько. Парламентери послали стрілу із запискою, в якій повідомлялося, що відпустять живими, якщо здадуться й віддадуть зброю й замок. Корецький зробив допис для Орисі – просив востаннє побачитися, бо не хотів помирати непрощеним.

⇒Жителі фортеці вирішили не здаватися. Дівчина наказала впустити самого Корецького, і повідомила про рішення громади. Антось розповів, що він багатий нащадок, що його впізнав Потоцький. Запропонував утекти разом, бо без неї йому життя немиле, а загибель з нею – щастя. Вона дала йому ключі від льоху і попросила йти туди за її умовним сигналом.

⇒Козаків за мурами фортеці вбито, Сотника Завісного схопили татари, та Орися вистрілила в батька, щоб врятувати його від мук. Коли польське військо почало штурм фортеці і пройшло всередину, виявилося, що місто порожнє. Усі жителі замкнулися в церкві й молилися. Орися в погрібі чекала Антося. Коли він прийшов, дівчина кинула факел у порохову бочку, і вся фортеця разом з оборонцями й загарбниками вибухнула…

Символи в повісті «Оборона Буші»:
  • символ фортеці,
  • символ ночі,
  • символ церкви,
  • символ рідної землі,
  • символ захисників рідної землі,
  • символ гарматного арсеналу оборонців Буші — «товстопузиха», «пані вельможна», «добродійка», «баба», «панянки».

Старицький “Оборона Буші” аналіз твору можна доповнювати ще багатьма деталями, тому якщо ви володієте корисною інформацією вказуйте її в коментарях.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Zheka

    Хороший сайт

    Відповіcти
  2. Георгий

    Добри день, мені потрібна помпозиція твору. Тобто, єкспозиція, зав’язка, розвиток дій та розв’язка.
    Дякую

    Відповіcти
  3. san40

    сайт ах,бро все круто-розумні люди ви всі))))

    Відповіcти