Цікаві факти про кліщів

Цікаві факти про кліщів відкриють багато нової інформації про цей клас павукоподібних.

Цікаві відомості про кліщів

На сьогодні описано 54 тисячі видів кліщів.

Вивченням кліщів займається акарологія — розділ зоології.

Самка одного з видів кліща відкладає за своє життя 15-20 тисяч яєць. Подібною плодючістю мало хто може похвалитися серед тваринного світу.

Кліщі можуть відкладати незапліднені яйця, з яких вилупляться життєздатні личинки. Таке явище називається партеногенез, що дозволяє продовжити свій рід, якщо не вдалося зустріти статевого партнера.

Дивує здатність кліщів обходитися без їжі — дорослий паразит може голодувати протягом двох років без шкоди для себе.

У кліщів існує 4 життєві стадії: яйце, личинка, німфа (незріла особина) і дорослий кліщ (зріла особина).

Кліщі можуть уповільнювати свій розвиток на будь-якій стадії, в залежності від змін клімату. Доросла самка здатна тимчасово призупинити кладку яєць на кілька місяців, а личинка затримати линьку. Така здатність дозволяє переживати посуху, брак їжі або різке зниження температури.

Після обіду маса самки кліща збільшується в 80-120 разів, якби так їла людина, то після обіду ми б важили 600-700 кг!

Іксодові кліщі є переносниками багатьох захворювань, найбільш відомі: бабезиоз (піроплазмоз) у тварин, а у людини барреліоз (хвороба Лайма) і енцефаліт. Один вид збудника може передаватися різними видами кліщів і в той же час один вид кліща може бути носієм різних захворювань.

Кліщів часто відносять до комах, можливо через те, що личинка має 6 кінцівок, а доросла особина 8. Але кліщі — павукоподібні. 

Іксодові кліщі цікаві факти: їх налічують в усьому світі понад 700 видів і регулярно відкривають нові.

Володіючи вміннями пристосовуватися до всіляких кліматичних умов, кліщі розселилися по всій земній кулі, від полюса до полюса.

За своє життя кліщі можуть кілька разів міняти своїх господарів-годувальників, зазвичай молоді особини харчуються на дрібних гризунах, птахах і рептиліях, а дорослі на великих тварин, таких як буйволи, олені, лосі та ін.

Завдяки птахам кліщі долають величезні відстані і можуть за короткий термін заселити нові території.

Самка кліща Adactylidium виношує потомство з 5-8 самок і одного самця. Вони повністю формуються в утробі, де самець уже запліднює своїх сестер, які потім пожирають матір зсередини. Вибравшись з тіла, самець помирає протягом декількох годин, а вагітні самки — через чотири дні, будучи з’їденими вже власним потомством.

Їжаки через свої голки збирають кліщів більше, ніж будь-які інші звірятка. Цей же голчастий покрив заважає їжакам позбавлятися від кліщів. Фахівці-паразитологи навіть стали використовувати їжаків для кількісного обліку кліщів в природних осередках енцефаліту і ввели особливу одиницю обліку «їжако-годину», що означає кількість кліщів, зібраних їжаком на себе за одну годину пробіжки по лісі.

Сподіваємося, цікаві факти про кліщів допомогли дізнатися щось нове, а якщо ви можете щось додати, то не соромтеся, пишіть в коментарях!

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Цікаві факти про тварин

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *