“Втрачені ілюзії” Бальзак короткий зміст ви можете прочитати за 10 хвилин.
“Втрачені ілюзії” Бальзак скорочено
“Втрачені ілюзії” є одним з найдовших романів у Людської комедії Оноре де Бальзака.
Роман складається з трьох частин, дія яких відбувається в часи Реставрації:
Два поета
Це найкоротша частина, що описує життя в Ангулемі. Давид Сешар, син типографа, відданий дружбі з дев’ятнадцятирічним Люсєном Шардоне де Рюбампре, молодим гарним поетом. Батько Давида (типовий скнара, чинячи перешкоди для сина) продає йому свою друкарню на дуже невигідних для того умовах. Не маючи схильності до комерції, Давид абияк зводить кінці з кінцями, продовжуючи справу батька. Через деякий час після покупки друкарні він одружується на сестрі Люсьєна, Єві Шардон, красивій і розумній дівчині. Люсьєн знайомиться з немолодою дворянкою, Луїзою де Баржетон, пише для неї кілька сонетів, вона ж бачить у ньому талановитого поета, уявляючи себе Лаурою, а його Петраркою. Луїза представляє поета дворянству Ангулема і закохується в нього. Ця любов між талановитим і недосвідченим молодим чоловіком і заміжньою жінкою, яка старша за нього за віком, постає в зовсім середньовічному дусі лицарського роману, де герой повіривши в ілюзії, більш-менш свідомо, поступово їх втрачає. Тому роман і має назву «Втрачені ілюзії». Зрештою, Люсьєн біжить зі своєю покровителькою в Париж, щоб продовжити кар’єру.
Провінційна знаменитість в Парижі
Це найдовша з трьох частин роману. Люсьєн, який прибув до Парижа, постає досить убогим в порівнянні з елегантністю парижан. Бідний і не знайомий зі звичаями столиці, він покриває себе глузуванням в опері, вбравшись дуже химерно і без смаку, а мадам де Баржетон тут же відмовляється від нього, не бажаючи псувати свою репутацію. Його спроби опублікувати свої книги закінчилися невдачею. Він знайомиться з Даніелем Д’Артеза, ліберальним філософом, що зібрав навколо себе суспільство молодих людей, різних за політичним поглядам і професіями, які поділяють дружбу і абсолютно аскетичне життя на службі мистецтва чи науки. Люсьєн бере участь в Спілці деякий час. Але, занадто нетерплячий для довгої праці над одним літературним твором, він поступається спокусі журналістики і миттєвого успіху. Люсьєн підписує свої статті як Рюбампре (дівоче прізвище його матері, останньої представниці давнього дворянського роду). Він закохується в молоду актрису Коралі і веде життя в розкоші. Його амбіції привели його до захоплення політикою, він переходить на бік роялістів, покидаючи ліберальну газету і сподіваючись на королівський указ про наділення його дворянським титулом. Це вельми неправильний вчинок у світі журналістики: старі друзі люто критикують його, а нові колеги його не підтримують. Він стає причиною смерті Коралі, яка через нестатки змушена звернутися за допомогою до свого старого покровителя Камюзо. Люсьєн, не маючи засобів до існування, гнаний кредиторами, ворогами і колишніми друзями, пішки повертається в Ангулем просити допомоги у Давида (на чиє ім’я він таємно виписав векселі на три тисячі франків).
Страждання винахідника
Давид, не зацікавлений в бізнесі, близький до розорення. Тим не менше, йому вдається вижити завдяки відданості та любові до дружини, Єви, красуні сестри Люсьєна. Він шукає секретний спосіб виробництва паперу, нижчої ціни, але кращої якості. Після багатьох експериментів Давиду вдалося знайти спосіб, який він давно шукав, але братам Куенте, власникам іншої друкарні, конкуруючим з Давидом, тим часом вдалося розорити його за допомогою свого шпигуна Серизе, який працював складачем в друкарні Давида, і стряпчого Пті-Кло. Давида заарештовують і саджають у в’язницю. Люсьєн, відчуваючи відповідальність за біди зятя, вирішує покінчити життя самогубством. Але, перед тим як кинутися в річку, він зустрічає таємничого іспанського абата, Карлоса Еррера, який помічає його і перешкоджає втопитися. Він пропонує поетові гроші, успіх і помсту за умови, що той буде сліпо підкорятися. Люсьєн приймає угоду і тут же відправляє необхідну суму Давиду, щоб він міг вийти з в’язниці, а сам їде в Париж з дивним священиком.
Давид укладає невигідну угоду з братами Куенте на використання свого винаходу, який так і не приніс йому бажаного багатства. Єва і Давид купують маєток в сільській місцевості, в селі Марсак, і живуть просто, але щасливо, виховуючи двох синів і дочку.