“20 тисяч льє під водою” короткий зміст

двадцять тисяч льє під водою скорочено Короткий зміст

“20 тисяч льє під водою” короткий зміст читати українською мовою варто, щоб згадати про пригоди героїв на підводному човні капітана Немо.

“Двадцять тисяч льє під водою” короткий зміст (переказ)

Двадцять тисяч льє під водою – науково-фантастичний пригодницький роман Жуля Верна

Частина 1 “20 тисяч льє під водою”  переказ

Вперше цей предмет чи тварину величезних розмірів моряки побачили в 1866 році. Він неймовірно швидко рухався і викидав у повітря потужні струмені води. Вчені вирішили, що це величезне морське чудовисько, а журналісти і карикатуристи перетворили новину в найпопулярніший жарт.

У 1867 році на «чудовисько» натрапив пароплав, а трохи пізніше воно саме напало на поштове судно, зробивши на дні корабля трикутний отвір. Плавати морями стало небезпечно. Коли найбільші країни світу заявили, що не створювали підводного апарату, вчені остаточно впевнилися, що предмет є величезною китоподібною твариною. Професор Паризького музею, дослідник природи П’єр Аронакс припустив, що це – надзвичайно великий нарвал, який піднявся з океанської безодні і атакував корабель своїм гострим рогом.

Монстра вирішили знищити. Для цього був споряджений швидкохідний фрегат «Авраам Лінкольн». Разом із сорокарічним Аронаксом і його вірним, флегматичним  30-річним слугою Конселем, в експедицію потрапив кращий канадський китобій Нед Ленд, високий, міцний чоловік з вольовим і вибухонебезпечним характером. Судно під командуванням капітана Фарагута, оснащене новітньою технікою, попрямувало в Тихий океан, де «нарвала» бачили востаннє.

По дорозі професор і китобої подружилися. Упертюх Нед, єдиний з усієї команди, не вірив в існування «гігантського нарвала», вважаючи всі історії про нього газетними «трюками». Тому, хто першим помітить чудовисько, капітан обіцяв 2000 доларів. За океаном стежили десятки очей, але «нарвал» все не з’являвся. Після трьох місяців пошуків екіпаж фрегата втратив останню надію. Опівдні 5 листопада капітан повернув «в бік європейських морів», а пізно ввечері пильний Нед Ленд побачив «нарвала». Капітан намагався наздогнати монстра весь день 6 листопада, але той вислизав. Фарагут і Нед скаженіли. Залізні ядра спеціальної гармати відскакували від шкури «нарвала». Надвечір фрегат зумів підібратися ближче. Нед метнув свій гарпун, який відскочив від спини монстра з металевим дзвоном. «Нарвал» обрушив на палубу потужні струмені води, які змили Аронакса в океан.

20 тисяч льє під водою скороченоПрийшовши до тями, професор виявив поруч вірного Конселя, який стрибнув за своїм господарем. На порятунок розраховувати не доводилося – гребний гвинт фрегата був зламаний, і судно не могло повернутися. Протримавшись на воді кілька годин і знесилившись, Аронакс і Консель почули чийсь голос і попливли на звук. Незабаром професор натрапив на якесь тверде тіло і втратив свідомість. Отямився він на спині «нарвала» в товаристві слуги та Неда Ленда. Китобоя викинуло у воду при зіткненні, але він швидко піднявся на спину чудовиська, яке виявилося залізним.

Раптом судно зрушило з місця. Невдовзі його швидкість зросла настільки, що друзі ледь утримувалися на поверхні. Відчувши, що судно занурюється, друзі почали стукати по металевій обшивці. З люка вийшли вісім дужих чоловіків із закритими обличчями та повели їх всередину підводного корабля.

Бранців замкнули в приміщенні, оббитому бляхою. Через деякий час до них увійшов високий, красивий чоловік з гордою поставою і твердим, спокійним поглядом. Він прикинувся, що не розуміє ні однієї європейської мови, і незабаром покинув кімнату. Друзі провели у своїй темниці кілька днів. Весь цей час підводний човен рухався, а Нед Ленд гнівався і обдумував плани втечі.

Їх ув’язнення порушив все той же красивий чоловік. Він заговорив з професором французькою і назвався капітаном Немо (по латині – Ніхто). Капітан мав намір надати своїм полоненим повну свободу в межах судна, якщо ті дадуть обіцянку не втручатися в його справи. Аронакс зрозумів, що в минулому цього чоловіка прихована страшна таємниця. Він порвав усі зв’язки з землею. На це ж були приречені і його бранці.

Судно Немо, «Наутілус», було побудовано за кресленнями капітана. Частини «Наутілуса», виготовлені в різних країнах, були зібрані воєдино вже капітаном Немо. Рухався човен за рахунок електричної енергії, одержуваної з величезних натрієвих батарей. Все необхідне для життя команда судна отримувала з океану. Навіть тканину для одягу виготовляли з водоростей. На поверхню «Наутілус» піднімався тільки щоб визначити своє місце розташування, поповнити запас повітря і пополювати в спеціальній водонепроникній шлюпці, яка зберігалася під зовнішнім виступом на корпусі судна. Отримавши з друзів обіцянку, Немо показав Аронаксу всі чудеса «Наутілуса», в тому числі велику бібліотеку і салон-музей з чудесами морських глибин. Капітан відвів професору каюту поруч зі своєю і запропонував брати участь у своїх наукових дослідженнях. З командою корабля бранці не спілкувалися – матроси розмовляли на якійсь штучній мові і були вірні капітану. Немо ж вважав команду «Наутілуса» своєю сім’єю.

Немо збирався здійснити кругосвітню подорож по океанах Землі. В останній раз визначивши своє місце розташування, він занурив судно на 50 метрів і взяв млявий курс на схід – північний схід за течією Куро-сиво (Чорна Річка). У той день, 8 листопада, друзі вперше побачили красу підводного світу через товсті ілюмінатори «Наутілуса», які були закриті залізними віконницями і відкривались на кілька годин в день. 10 листопада Аронакс почав вести щоденник на папері з водоростей.

Через п’ять днів професор і його супутники отримали від Немо письмове запрошення на полювання в лісах острова Креспо. Нед Ленд відразу подумав про втечу, але полювання виявилося підводним. Гарпунер не ризикнув одягнути гумовий скафандр з мідним шоломом, забезпечений балоном зі стисненим повітрям і освітлювальним апаратом. Разом з Немо і мовчазними членами його команди на полювання вирушив Аронакс з вірним Конселем, що не відставав від господаря ні на крок. Вчений був вражений цією підводною прогулянкою по лісу з водоростей. Немо продемонстрував чудеса влучності, убивши з повітряної рушниці альбатроса, що парив над водою. Друзі повернулися на «Наутілус», підстреливши морську видру і дивом уникнувши зустрічі з акулами.

У наступні тижні професор зустрічався з Немо дуже рідко. Щоранку «Наутілус» спливав для визначення координат, а вдень ​​капітан відкривав віконниці на ілюмінаторі. 26 листопада підводний човен перетнув тропік Рака, минув Сандвічеві острови і попрямував далі на південний схід повз Гаваї. Всі ці архіпелаги Аронакс бачив тільки здалеку. Пройшовши тропік Козерога, «Наутілус» повернув на захід-північний захід і минув острів Таїті. До цього часу судно пройшло 8100 миль.

4 січня «Наутілус» підійшов до Торрес Стрейт, який відділяв Австралію від Нової Гвінеї. У цій небезпечній протоці загинуло чимало кораблів, але Немо вирішив пройти через неї і сів на мілину біля острова Гвебороар. Назвавши цю подію «випадковою перешкодою», капітан став спокійно чекати повного місяця 9 січня, під час якого почнеться сильний приплив. Він мав зняти підводний човен з мілини. Аронакс сумнівався, що приплив допоможе, Нед ж був упевнений, що «Наутілус» більше не зможе плавати.

Скориставшись вимушеною стоянкою, друзі відпросилися на берег, де запаслися свіжим м’ясом, за яким так нудьгував Нед. Їх полювання, що тривало кілька днів, перервав натовп кровожерливих тубільців. Друзі змушені були сховатися від них на «Наутілусі». Поборовши страх, папуаси атакували підводне судно. Попри спокій Немо, друзі зібралися воювати з людожерами, але в цей час почався приплив, і «Наутілус» піднявся з піску. Судно вирушило в Індійський океан.

Немо постійно займався науковими дослідженнями. Розповідаючи про вивчення щільності морської води, капітан обмовився про Середземне море. Аронакс зробив висновок, що Немо буває і в густонаселених місцях. 18 грудня «Наутілус» довго не занурювався – Немо немов чекав когось посеред пустельного океану. У підзорну трубу Аронакс помітив на горизонті якийсь корабель, але тут капітан вибив трубу в нього з рук і почав вимагати виконати свою обіцянку. Друзям довелося підкоритися. Щоб вони не побачили нічого зайвого, в їх їжу підмішали снодійне.

Прокинувшись, професор зустрівся з Немо, і той попросив його надати медичну допомогу пораненому з команди «Наутілуса». Матросу проломили череп, і Аронакс нічим не міг йому допомогти. Нещасного поховали на дні океану, де капітан Немо влаштував маленьке кладовище для своїх близьких.

Частина 2 “20 тисяч льє під водою”  переказ

Після цієї дивної події Аронакс губився в здогадах: ким же був таємничий капітан Немо – вченим, невизнаним генієм, або месником. Друзі, як і раніше залишалися бранцями «Наутілуса», але волелюбний Нед Ленд не втрачав надії втекти з підводної темниці. Аронакс ж, навпаки, хотів завершити кругосвітню подорож і закінчити свою нову наукову працю. Консель теж отримував неабияке задоволення, займаючись своєю улюбленою справою – класифікацією мешканців підводного світу.

26 січня «Наутілус» перетнув екватор, а 28 січня підійшов до острова Цейлон. Тут Немо влаштував друзям прогулянку по перловим обмілинам Манарської затоки. У цій затоці водилося безліч акул, тому професор прийняв запрошення капітана без ентузіазму, але відмовитися, визнавши тим самим своє боягузтво, не посмів. На його подив, ні Неда, ні Конселя звістка про акул не злякала. Рушниць на цей раз друзям не дали – Немо озброїв їх лише кинджалами. Перш за все, капітан відвів своїх супутників в підводний грот і показав величезну раковину, в якій зріла перлина величиною з кокос. Немо вирощував цю коштовність для свого музею.

Вийшовши з грота, супутники побачили, як на індуса, ловця перлів, напала акула. Немо кинувся на неї з ножем. Зав’язалася боротьба. Поранена акула придавила капітана своєю тушею і розкрила пащу, повну страшних зубів. У цей момент Нед Ленд убив рибу острогою, яку завбачливо захопив з собою, і врятував капітана Немо. Привівши індуса до тями, капітан віддав йому перли, зібрані під час прогулянки. Аронак зауважив, що співчуття ще не вмерло в Немо. У відповідь капітан заявив, що завжди буде захисником пригноблених.

7 лютого судно минуло Аденську затоку і увійшло в Червоне море, з якого, на думку Аронакса, був тільки один вихід. Немо, однак, мав намір перейти з Червоного моря в Середземне через відомий тільки йому прохід, розташований під Суецьким перешийком. Капітан назвав його Аравійським тунелем. Нед Ленд, був налаштований, як завжди, скептично, проте сподівався потрапити в Середземне море і втекти.

Перехід через тунель Немо зробив вночі 11 лютого. Свідком переходу став Аронакс. Капітан запросив його в капітанську рубку, яка виступала над корпусом «Наутілуса» і була захищена товстими кришталевими стеклами. Перехід по тунелю, освітленому потужним прожектором судна, зайняв кілька хвилин. Вранці, побачивши вдалині Порт-Саїд, Нед знову заговорив про втечу, але професор не хотів розлучатися з «Наутілусом» і можливістю дослідити недоступні куточки океанів. Консель був згоден з Аронаксом, і Нед залишився в меншості. Гарпунер вважав, що Немо не відпустить їх з доброї волі і взяв з професора обіцянку втекти за першої можливості. Нед хотів пробратися під водонепроникний кожух шлюпки і спливти разом з нею, коли «Наутілус» буде біля населеного берега.

14 лютого Аронакс зауважив, що капітан чогось чекає. Спостерігаючи за морськими мешканцями, професор помітив плавця, який виявився знайомим капітана. Побачивши його, той дістав з сейфа золоті злитки, наповнив ними об’ємну скриню і написав адресу на грецькій мові. Могутні матроси витягли її з салону, і незабаром від «Наутілуса» відчалила шлюпка.

Немо не подобалося Середземне море, і «Наутілус» перетнув його за 48 годин. Швидкість судна була така велика, що Неду довелося забути про втечу. 18 Лютого підводний човен вийшов на простори Атлантичного океану. Гарпунер вирішив не чекати, поки «Наутілус» покине населені місця, і вирішив тікати увечері. Не знаходячи спокою, Аронакс зайшов в каюту капітана, стіни якої прикрашали портрети борців за свободу. У професора виникла думка: чи не фінансував Немо якусь революцію?

Втечі друзів завадив капітан. Він запросив Аронакса прогулятися до затопленому іспанському галеону, повному золота. Професор зрозумів, що у капітана були невичерпні джерела багатств. На ранок «Наутілус» опинився далеко від берегів Європи. Увечері 19 лютого Аронакса очікувала нова підводна прогулянка. Він довго піднімався слідом за Немо по скелях, в ущелинах яких підстерігали здобич гігантські краби, через ліс зі скам’янілих дерев. За скелями переховувався діючий вулкан, світло якого освітлювало величезну, колись заселену рівнину. Це була Атлантида. Неймовірна прогулянка Аронакса тривала всю ніч.

Вранці 21 лютого «Наутілус» увійшов в підводний грот безлюдного острова. Тут була його секретна гавань. Печера з невеликим озером, де опинилося судно, утворилася всередині згаслого вулкана. Тут Немо запасався кам’яним вугіллям, незамінним при виробництві натрію для електричних батарей. Поки матроси вантажили вугілля, друзі обстежили печеру, але наземного виходу з неї не знайшли.

Покинувши острів, «Наутілус» перетнув Саргасове море і повернув на південь. До 13 березня судно пройшло 13 тисяч льє. Друзям довелося опуститися на дно Атлантичного океану, а повернувшись на поверхню спостерігати, як зграя хижих кашалотів напала на стадо китів. Заступившись за цих нешкідливих тварин, Немо за допомогою гострого шпиля на носі «Наутілуса» знищив практично всіх хижаків.

Неда Ленда подорож обтяжувала. Він сподівався, що дійшовши до південного полюса, капітан поверне назад в Тихий океан і попрямує до населених берегів. 14 березня мандрівники побачили перші скупчення льодів. 18 Березня, коли «Наутілус» остаточно затерло льодами, Немо повідомив Аронаксу, що має намір дістатися до географічного південного полюса, пропливши під льодами. Професор з ентузіазмом підхопив цю ідею, а скептик Нед знизав плечима і зачинився в своїй каюті.

Досвід Немо увінчався успіхом. 19 Березня «Наутілус» піднявся на поверхню біля невеликого острова, відокремленого вузькою протокою від невідомого материка. Небо було похмурим, потім почалася снігова буря, і визначити координати Немо зміг 21 березня, в останню мить полярного дня. Судно дійсно знаходилося на географічному південному полюсі Землі. Капітан поставив на острові чорний прапор з вишитою золотом літерою «N».

На зворотному шляху «Наутілус» потрапив в біду: величезний айсберг перекинувся і загнав судно в крижану пастку. Команда почала прорубувати одну зі стін крижаного коридору. Нед Ленд, Аронакс і Консель брали участь в рятувальних роботах нарівні з капітаном Немо. Тим часом вода в пастці почала замерзати, стіни крижаного тунелю стискалися, погрожуючи розчавити «Наутілус». Цю проблему капітан вирішив, нагріваючи воду в резервуарах підводного човна і змішуючи окріп з крижаною водою пастки. Незадовго до кінця робіт на «Наутілусі» скінчилося повітря. Прагнучи врятуватися від болісної смерті, Немо підняв судно і проломив ним останній шар льоду. Нед і Консель, як могли, продовжували життя професору, але у Аронакса вже починалася агонія від задухи, коли судно піднялося на поверхню.

31 березня «Наутілус» минув мис Горн і попрямував в Атлантичний океан. До незадоволення Неда Ленда судно минуло Бразилію на дуже високій швидкості. Шанс втекти знову було втрачено. Втечу до берегів французької Гвіани довелося скасувати через сильний шторм. Друзі були бранцями «Наутілуса» вже півроку, пропливши за цей час 17 тисяч льє. Аронакс зауважив, що капітан Немо змінився, став похмурий, більшу частину дня переховувався у своїй каюті.

20 квітня команді «Наутілуса» довелося оборонятися від нападу гігантських кальмарів. Рогові щелепи одного з чудовиськ застрягли в гвинті судна, і команді довелося озброїтися сокирами, щоб очистити поверхню підводного човна від головоногих молюсків. Під час сутички загинув один з матросів «Наутілуса». Неду теж загрожувала смертельна небезпека, але його врятував Немо, заплативши тим самим свій борг. Десять днів Немо сумував за загиблим товаришевем.

1 травня судно повернулося на колишній курс і попливло на північ по Гольфстріму. Нед Ленд змусив Аронакса відверто поговорити з капітаном. Професор не хотів, щоб його наукова праця була похована під водою, про що і сказав Немо. У відповідь капітан показав вченому маленький непотопаючий апарат, в який будуть укладені всі праці після смерті Немо. Апарат викинуть в океан, і коли-небудь записи професора потраплять до людей. «Хто увійшов в” Наутілус “, той з нього не вийде» – додав Немо. Питання було вичерпано, і друзі вирішили тікати, коли судно буде проходити біля Лонг-Айленда. Однак реалізувати план їм знову завадила буря.

Шторм відкинув судно далеко від берегів, і Нед Ленд зовсім зневірився. Пройшовши уздовж підводного плато, на якому спочивав трансатлантичний телеграфний кабель, «Наутілус» повернув на південь.

1 чернвя Немо знайшов місце, де затонув бунтівний корабель «Месник» з флоту Французької Республіки. Вшановуючи пам’ять цього борця за свободу, судно Немо піднялося на поверхню і було обстріляно гарматами невідомого броньованого корабля. Нед Ленд намагався подати сигнал про допомогу, чим викликав гнів Немо. Капітан потопив корабель, помстившись ворогові, що відняв у нього «вітчизну, дружину, дітей, батька і матір», хоча Аронакс і намагався перешкодити йому вбивати безневиних людей. Потім Немо впав на коліна перед портретом молодої жінки з двома дітьми і гірко заплакав.

Тепер «Наутілус» пересувався, в основному, під водою, а Немо не виходив зі своєї каюти. Судно залишилося без нагляду, і Нед вирішив тікати, побачивши на горизонті якусь землю. Втікачі проникли в шлюпку, і тут «Наутілус» потрапив в Мальстрем – страшний вир біля берегів Норвегії. Друзі хотіли повернутися, але шлюпку відірвало від підводного човна. Аронакс вдарився головою і втратив свідомість.

Отямився професор в хатині рибалки з Лофотенських островів, поруч з друзями. Про «Наутілус» більше ніхто не чув, проте професор не забув про подорож довжиною в 20 тисяч льє і опублікував свої записи.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Всеволод

    Спасибо вам огромное, помогли исправить семестровую!

    Відповіcти
  2. Вадім

    класний і інтересний твір

    Відповіcти