Андерсен “Кресало” скорчено читати на українській мові варто, щоб згадати про що ця казка та чому вона вчить. Аналіз твору допоможе визначити основну думку, жанр, головні герої, композиція та скласти план.
“Кресало” короткий зміст (переказ)
«Кресало» – казка данського письменника і поета Ганса Християна Андерсена
Йшов солдат з війни. По дорозі зустрів потворну стару (відьму). Попросила відьма солдата злазити в дупло старого дерева і пообіцяла, що знайде він там багато грошей, які зможе взяти собі. Але тільки гроші лежать в трьох скринях, кожна з яких знаходиться в окремій кімнаті. На кожній зі скринь сидить собака, одна одної страшніше. У першої очі як чайні чашки, у другої – як млинове колесо, а у третьої, найстрашнішої, кожне око з Круглу вежу. І розповіла відьма солдату, як з собаками впоратися, щоб вони не заподіяли шкоди. А для себе попросила принести їй старе кресало.
Заліз солдат в дупло, знайшов там три кімнати, в кожній кімнаті по скрині, на кожній скрині по собаці. Він набрав грошей скільки зміг. Взяв кресало. А коли виліз, все йому спокою не дає, навіщо старій старе кресало, а грошей не потрібно. А стара не говорить. Солдат розсердився і зарубав її своєю шаблею. А сам пішов до міста, де жила принцеса. Тільки побачити цю принцесу ніхто не міг, тому що було про неї пророцтво, що вийде заміж вона за простого солдата. І її замкнули в найвищій вежі, щоб такого не сталося.
Швидко витратив солдат всі гроші і тут згадав про кресало. Кресало виявилося чарівним. Воно могло викликати собак з підземелля в дуплі. А собаки могли виконати будь-яке бажання.
Попросив солдат собаку привезти до нього принцесу. Три рази привозила собака принцесу. Принцесі солдат сподобався, і вона йому.
На третій раз король вистежив, куди дівається принцеса. Наказав схопити солдата і на наступний ранок його стратити. Але кресало знову виручило солдата. Собаки його врятували. І так як, рятуючи солдата, вони вбили короля, то жителі міста попросили солдата стати їх королем, а принцеса попросила його на ній одружитися.
Солдат став королем і одружився на принцесі.
Андерсен “Кресало” аналіз казки
Автор – Андерсен Ганс-Крістіан
Жанр: чарівна казка
Головна думка – не можна бути жадібним і скупим, і якщо є у тебе багато грошей, поділися ними з бідними.
“Кресало” головні герої:
- Солдат – хитрий, кмітливий. Легковажний, хотів жити на широку ногу, не знав рахунку грошей. Жорстокий і безжалісний, не пошкодував ні відьми, ні короля з королевою
- Відьма – стара і страшна. Завжди всіх дурила, а тут її солдат обдурив.
- Король з королевою – батьки принцеси, турботливі, обережні. Були вбиті солдатом.
- Собаки з величезними очима, слухняні і вірні, обачні – хрести малювали на всіх дверях.
План казки “Кресало”
- Солдат зустрічає відьму
- Інструкції відьми
- Солдат лізе в дупло
- Три собаки і три скрині
- Кресало
- Смерть відьми
- Розкішне життя солдата
- Бідність і таємниця кресала
- Поцілунок принцеси
- Хрести на дверях
- Мішок гречки
- В’язниця
- Хлопчисько
- Поява собак
- Весілля
“Кресало” сюжет
Якось зустрів солдат відьму і попросила та дістати їй з дупла кресало, а самому грошей взяти.
Взяв солдат гроші, убив відьму, забрав і кресало.
Жив солдатів багато, але всі гроші витратив і розкрив секрет кресала.
Став він ночами до себе принцесу просити принести, цілував її, а король з королевою його вистежили
Хотіли солдата стратити, а він попросив хлопчика кресало принести
Викликав солдат собак, і ті вбили короля з королевою, а солдат на їх доньці одружився.
Чому вчить казка “Кресало”?
Казка ця вчить не вірити старим відьмам. Вчить тому, що від долі не втечеш, скільки не ховали принцесу в замку. Вчить не бачити перешкод на шляху до своєї мети.
Відгук про казку “Кресало”
Казка ця залишає подвійне враження. З одного боку, бідний солдат досяг свого щастя, допомагав бідним, ніколи не скупився і зрештою одружився на принцесі. З іншого боку, він убив стільки невинних людей, що співчувати йому складно. Навіть батьків своєї коханої не пошкодував.
Казка звичайно цікава, але дуже жорстока.
“Кресало” скорочено
Йшов по дорозі солдат, а назустріч йому стара відьма, страшна просто жах. Пообіцяла відьма солдату, що буде у нього грошей, скільки він захоче. А для цього треба просто в дупло старе залізти і принести звідти кресало, яке забула бабка відьми.
Погодився солдат і поліз в дупло.
Бачить двері, за дверима на скрині собака сидить з очима, ніби чайні блюдця. Поставив солдат собаку на відьомський фартух, вона його і не чіпала. Набрав солдат міді. Пішов у другу кімнату, там собака з очима, ніби млинові колеса. Набрав тут солдат срібла. Пішов в третю кімнату, там собака з очима, ніби висока вежа. Набрав тут солдат золота, а мідь з сріблом викинув.
Повертається, кричить, щоб тягнула його відьма, а та про кресало запитує. Повернувся солдат, взяв кресало.
Витягла солдата відьма, а солдат кресало віддавати не хоче. Запитує, навіщо воно відьмі. Та мовчить, не відповідає. Відрубав їй солдат голову і в місто пішов.
Влаштувався солдат на заїжджому дворі, гуляє, гуляє, друзів завів. Але гроші швидко скінчилися і став солдат знову бідним. Ось вирішив він свічку запалити, дістає кресало, чирк, а тут собака чарівна з’являється, запитує, чого солдат хоче. Попросив солдат мішок грошей і собака тут же його доставила.
Зрозумів солдат, що за чудесне кресало йому дісталося. Попросив він принцесу йому принести. Принесла собака принцесу, дуже гарненьку. Поцілував її солдат, а потім звелів собаці віднести її назад.
А принцеса вранці свій сон розповідає, немов на собаці каталася і солдат її цілував. Вирішили король з королевою перевірити сон, приставили до принцеси фрейліну.
Фрейліна помітила собаку, і позначила хрестом будинок, де солдат жив. А собака взяла і хрести на всіх будинках намалювала.
Вранці пішли король з королевою, а на всіх дверях хрести. Тоді королева дала принцесі мішок з гречкою, а в мішку дірочку зробила.
Вночі солдат попросив собаку принцесу принести, а гречка розсипалася і його розсекретили.
Схопили солдата, у в’язницю посадили, стратити хочуть.
Солдат попросив хлопчика принести йому кресало і останнє бажання просить – покурити. Не посмів король відмовити солдату, той чиркнув кресалом, собаки і з’явилися.
Стали суддів підкидати так високо, що ті падали і розбивалися. А потім і короля з королевою підкинули.
Народ став просити солдата королем стати, а солдат одружився на принцесі..