Арктична пустеля: клімат, рослини, тварини

Арктична пустеля: клімат, рослини, тварини Географія

Характеристика зони арктичних пустель коротко допоможе дізнатися, які особливості клімату, рельєфу, природи, які тварини і рослини мешкають у цій зоні.

Арктична пустеля

Арктична пустеля – частина арктичного географічного пояса, басейну Північного Льодовитого океану. Це найпівнічніша з природних зон, характеризується арктичним кліматом. Простори покриті льодовиками, щебенем і уламками каміння.

Арктична пустеля: географічне положення

Зона арктичних пустель, найпівнічніша з природних зон, розташовується в високих широтах Арктики. Її південна межа проходить приблизно по 71 ° с. ш.

Арктична пустеля або Арктика займає територію Північного Льодовитого океану, прилеглих островів, північні окраїни Америки і Азії, Європи.

Зона включає острови Арктичного басейну: Гренландію, північну частину Канадського архіпелагу, архіпелаги Шпіцберген, Земля Франца-Йосипа, Північна Земля, Нова Земля, Новосибірські острови, а також вузьку смугу вздовж узбережжя Північного Льодовитого океану в межах півостровів Ямал, Гиданський, Таймир, Чукотський.

Площа антарктичної пустелі – 21 млн. км2.

Арктична пустеля: клімат

Ніч і день у зоні арктичної пустелі тривають цілим місяцями. Зима сувора і довга. Літо триває мала кількість часу і холодну з максимальними температурами +1 .. + 3С. У зимовий час стовпчик термометра опускається до -50 … 60С.

Арктична пустеля: рослини

Ця природна зона покрита кам’яними розсипами і льодовиками. Грунт під ними дуже слабо розвинений або не розвинений взагалі. На вільній території від снігу та криги рослинність не утворює зімкнутого покриву.

У такому холодному місці виростають лишайники і мохи, рідко можна зустріти квіткові рослини.

Із трав’яних рослин зустрічаються тонконіг, вівсяниця, квасениця, сніговий жовтець, крупка, ломикамінь, пухівка та ін., із кущиків – дріада.

Арктична пустеля: тваринний світ

Арктична пустеля: клімат, рослини, твариниТиповими тваринами арктичних пустель Євразії та всього світу є білі ведмеді, а води населяють тюлені, вусаті кити, моржі і нерпи. Як тільки приходить літній період, скелясті береги холодної пустелі суцільно покриваються гніздами морських птахів.

На території зони є навіть заповідна зона на острові Врангеля, куди прилітають такі рідкісні птахи як кайра, білий гусак, рожева чайка, біла чайка, полярна сова. Також тут виводять своє потомство білі ведмеді і вівцебик.

Арктична пустеля: ґрунти 

В крижаних пустелях практично не утворюються грунти.

Арктичні пустелі переважаючий тип грунтів на прибережних територіях: тундрові, тундрово-глеєві.

Хімічні процеси в ґрунтах за низької температури надзвичайно уповільнюються, що вкрай уповільнює процеси ґрунтоутворення. Часті відлиги поверхневих шарів призводять до утворення характерного арктичного мікрорельєфу — мілкоземлисті медальйони, полігональні тріщинуваті поверхні.

Арктична пустеля: мешканці 

Оскільки в цій частині світу суворі кліматичні умови, то тільки ескімоси зуміли пристосуватися до такого життя. Вони не займаються землеробством. Єдине що їх годує – це море. Тут люди добувають їжу, займаючись риболовлею, полюванням на китів, тюленів і моржів.

Для побудови житла їм не потрібні будівельні матеріали: взимку вони будують снігові хатини, а влітку живуть в наметах з кісток і шкур тварин.

Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, які особливості зони антарктичних пустель та особливості клімату

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. SUS

    ДЯКУЮ

    Відповіcти