Астероїдна небезпека та шляхи її усунення

Астрономія

Яку небезпеку можуть становити астероїди для Землі? Про небезпеку астероїдів написано нижче.

Астероїдна небезпека та шляхи її усунення

Астероїд – невелике планетоподобне небесне тіло Сонячної системи, яке рухається по орбіті навколо Сонця. Астероїди, відомі також як малі планети, значно поступаються за розмірами планетам.

На даний момент в Сонячній системі виявлено десятки тисяч астероїдів.

Чим більше і важче астероїд, тим більшу небезпеку він представляє, однак і виявити його в цьому випадку набагато легше. Найбільш небезпечним для Землі на даний момент вважається астероїд Апофіс, діаметром близько 300 метрів, при зіткненні з яким, в разі точного попадання, може бути знищене велике місто, однак ніякої загрози людству в цілому таке зіткнення не несе.

Загалом, зустріч Землі з астероїдом – малоймовірне явище. За оцінками, зіткнення Землі з астероїдами розміром 1 м відбувається кожного року, розміром 10 м – раз в 100 років, 50-100 м – один раз в період від кількох сотень до тисяч років і 5-10 км – раз в 20-200 млн років. А серйозну небезпеку представляють астероїди, що перевищують кілька сотень метрів в поперечнику, оскільки вони майже не руйнуються при проході крізь атмосферу.

Зараз на Землі є кілька сотень кратерів (ас-троблем – “зіркових ран”) діаметрами від десятків метрів до сотень кілометрів і віком від десятків до 2 млрд років. Такі кратери виникли через падіння астероїдів діаметрами порядку 5-10 км із середньою швидкістю 25 км / с. З відносно молодих кратерів найбільш відомий кратер Беррінджер в штаті Арізона (США) діаметром 2 км і глибиною 170 м, що виник 20-50 тис. років тому в результаті падіння астероїда діаметром 260 м зі швидкістю 20 км/с.

Середня ймовірність загибелі людини внаслідок зіткнення Землі з астероїдом або кометою порівнянна з імовірністю загибелі в авіакатастрофі. Ця величина розраховується як добуток імовірності події на передбачуване число жертв. А в разі падіння астероїда число жертв може бути в мільйон разів більше, ніж при авіаційній катастрофі.

Енергія, яка виділяється при ударі астероїда діаметром 300 м, має тротиловий еквівалент 3000 мегатонн, або 200 тис. атомних бомб, подібних до тієї, що скинута на Хіросіму. При зіткненні з астероїдом діаметром 1 км виділяється енергія з тротиловим еквівалентом 106 мегатонн, при цьому викид речовини на три порядки перевищує масу астероїда. З цієї причини зіткнення із Землею великого астероїда призведе до катастрофи глобального масштабу, наслідки якої будуть посилені руйнуваннями штучного технічного середовища.

За оцінками, серед астероїдів, що зближуються із Землею, не менше тисячі мають діаметр більше 1 км (до теперішнього часу близько половини з них вже відкрито). Число астероїдів розміром від сотень метрів до кілометра перевищує десятки тисяч.

Імовірність зіткнення астероїдів і ядер комет з океаном і морями істотно вище, ніж із земною поверхнею, оскільки океани займають понад 70% площі Землі. Для оцінки наслідків зіткнення астероїдів з водною поверхнею створені гідродинамічні моделі і програмні системи, що моделюють основні стадії удару і поширення хвилі, що утвориться. Експериментальні результати та теоретичні розрахунки показують, що помітні, в тому числі і катастрофічні, ефекти виникають тоді, коли розмір падаючого тіла складає більше 10% глибини океану або моря. Так, для астероїда 1950 DA розміром 1 км, зіткнення з яким може статися 16 березня 2880 року моделювання показало, що в разі його падіння в Атлантичний океан на відстані 580 км від узбережжя США хвиля заввишки 120 м за 2 години досягне пляжів Америки, а через 8 годин хвиля висотою 10-15 м дійде до берегів Європи. Небезпечним наслідком зіткнення астероїда помітних розмірів з водною поверхнею може стати випаровування великої кількості води, яка викидається в стратосферу. При падінні астероїда діаметром більше 3 км обсяг води, яка випаровується, виявиться порівнянною із загальною кількістю води, що містяться в атмосфері над тропопаузою. Цей ефект призведе до тривалого підвищення середньої температури поверхні Землі на десятки градусів і руйнування озонового шару.

Захист від астероїдів – включає в себе ряд методів, за допомогою яких можна змінити траєкторію навколоземних об’єктів і запобігти ймовірне катастрофічне зіткнення з космічним тілом.

Сьогодні вчені працюють над тим, як змінити траєкторію руху астероїда, який може стикнутися з Землею:

  • Астероїди пропонують знищувати в космосі ядерною бомбою.
  • Коли астероїд ще знаходиться далеко від Землі, одним із способів зміни його імпульсу може бути таран, здійснений космічним апаратом.
  • Ще одна альтернатива вибухів – повільне зрушення астероїда протягом певного часу антигравітаційним космічним буксиром.
  • Використовувати нестандартні двигуни, такі як електромагнітний прискорювач із змінним питомим імпульсом;
  • «Пофарбувати» або посипати астероъд діоксидом титану (білий колір) або сажею (чорний), з тим, щоб викликати ефект Ярковського і змінити його траєкторію;
  • Вчений-планетолог Юджин Шумейкер в 1996 році запропонував випускати хмару пари на шляху об’єкта для його обережного уповільнення.
  • Прикріпити до астероїда важкий баласт, щоб за допомогою зміщення центру ваги змінити його траєкторію;
  • Використовувати лазерну абляцію;
  • Використовувати ударно-хвильовий випромінювач
Оцініть статтю
Додати коментар