Які головні особливості природи Атлантичного океану, його клімату, рельєфу і географічного положення, Ви дізнаєтеся з цієї статті.
Атлантичний океан: особливості
Атлантичний океан: географічне положення
Атлантичний океан є другим в світі за глибиною і величиною. Він простягнувся на півночі від Північного Льодовитого океану до південних берегів Антарктиди. Від Тихого океану його відокремлює протока Дрейка.
Максимальна глибина – 8742 м (жолоб Пуерто-Ріко).
Середня глибина – 3600 м.
Характерні особливості вод Атлантичного океану – велика кількість окраїнних і внутрішніх морів в Північній півкулі, які утворилися після тектонічних рухів літосферних плит. Найбільші з них: Азовське, Ірландське, Балтійське, Чорне, Саргасове, Норвезьке, Північне, Середземне.
Площа Атланичного океану – 91,6 км2
Атлантичний океан омиває п’ять континентів і на його берегах знаходиться більше 70 держав, а також проходять важливі морські судноплавні шляхи.
Атлантичний океан: особливості рельєфу
Дно Атлантичного океану наймолодше і вирівняне. З півночі на південь розташувався Серединно-атлантичний хребет, вздовж якого проходить система Рифт і найбільший вулканічний острів Ісландія. На дні мало глибоководних жолобів і переважають глибини 3000-6000 м. У ньому виражена шельфових зона, особливо біля берегів Північної Америки і Європи.
Атлантичний океан: особливості клімату
Характерні особливості Атлантичного океану в тому, що він лежить у всіх географічних поясах. Це і визначило розмаїтість клімату. Так, в північній частині Ісландії сформувалася область зниженого тиску – Ісландський мінімум. В субекваторіальних і тропічних широтах панують пасатні вітри, а в помірних дмуть західні вітри.
На нерівномірний розподіл опадів вплинули відмінності атмосферної циркуляції. Середня температура води становить +16,5С, а середня солоність 35,4 ‰. Причому солоність вод на півдні і півночі сильно розрізняється. Це обумовлено різною кількістю опадів, випаровуванням, плавучістю морських льодів і таненням айсбергів.
Також на клімат Атлантичного океану впливають течії, які є носіями теплової енергії.
Найпотужніша течія – Гольфстрім приносить теплу воду з температурою до + 28С. Ці показники охолоджують такі течії як Бенгельска і Канарська, Лабрадорска. Для Атлантичного океану характерні повторювані припливи і відливи в ритмічному русі. Найбільша зафіксована хвиля досягала 18 м.
Атлантичний океан: природні особливості
Атлантичний океан багатий на мінеральні ресурси: нафта і газ, фосфорити, залізомарганцеві конкреції. Основні родовища – район Північного моря, лагуна Маракайбо і Мексиканська затока.
Органічний світ, в порівнянні з іншими океанами, не такий багатий, зате продуктивний. Так, в тропічній області океану багато видів риб, найціннішими з яких є макрель, тунець, сардини. У помірних широтах мешкають тріска, пікша, оселедець, палтус. У водах багато восьминогів, кальмарів, медуз, ластоногих і китів, тріскових і оселедців, живуть ракоподібні.
Варто відзначити, що Атлантичний океан посідає перше місце за ступенем господарського використання серед інших океанів. Близькість до нього грає величезну роль в перспективі розвитку господарства багатьох країн світу. Разом з тим його простори більше інших забруднені нафтопродуктами і нафтою. Тому стоїть гостро питання з очищення вод від відходів.
Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, які головні особливості Атлантичного океану.