Атрофія зорового нерва – патологічне захворювання зорового нерва ока проявляється ушкодженням і руйнуванням волокон зорового нерва і заміщенням їх сполучною тканиною.
Атрофія зорового нерва причини
Причинами даної патології є захворювання нерва і сітківки, патології головного мозку, і ЦНС, загальна інтоксикація, а також низка спадкових причин. В основі патогенезу даного захворювання перебуває процес деструкції (пошкодження) волокон нерва, з подальшим заміщення його сполучною і гліозною тканиною.
Атрофія зорового нерва симптоми
Прийнято виділяти первинну і вторинну форми, а також часткову і повну форму захворювання, прогресуючу і стаціонарну атрофію зорового нерва.
У випадку первинної форми атрофії диск зорового нерва є блідим, але володіє чіткими межами. При огляді очного дна відзначається розвиток плоскої екскавації, виразні звуження артеріальних судин в сітківці ока. У хворих відзначається зниження зору. Поля зору концентрично звужуються, при огляді можна виявити скотоми.
На ранніх стадіях вторинної атрофії, що виникає після запальних процесів або застійних явищ, визначається блідий диск зорового нерва, який характеризується нечіткими межами, він трохи виступає. При цьому венозні судини в сітківці є розширеними. На пізній стадії клінічна картина нагадує своєю течією первинну атрофію зорового нерва.
У разі часткової атрофії зорового нерва функціональні та офтальмоскопічні патологічні зміни і порушення є менш вираженими, ніж при перебігу повної атрофії.
Прогресуюча форма атрофії характеризується повільним погіршенням та зниженням всього зору, а стаціонарна форма характеризується – стабілізацією зорових функцій.
Атрофія зорового нерва діагностика
Діагноз при данії патології встановлюється і грунтується на характерній для неї офтальмоскопічній картині і супутніх порушеннях зорових функцій.
Атрофія зорового нерва лікування
У першу чергу проводиться загальна терапія. З метою відновлення і поліпшення надходження поживних речовин до зорового нерву призначаються препарати нікотинової кислоти разом з глюкозою – щодня протягом 10-15 днів. У лікарської терапії також використовується препарат нікошпан , но- шпа вигляді 2 % розчинів по 1-2 мл , дибазол по 0,02 г щодня , нигексин по 0,25 трикратно в день , препарати нітрату натрію в розчинах з висхідною концентрацією .
Подібна концентрація розчину підвищується кожні 3 ін’єкції (все терапевтичне лікування сягає 30 ін’єкцій). Застосовуються розчини нітрату стрихніну у вигляді ін’єкцій під шкіру (порядку 20-25 ін’єкцій). Можуть використовуватися препарати з групи біогенних стимуляторів, 10 % розчини йодиду натрію, вітамінні препарати з групи вітаміну В1 і В6, глутамінова кислота протягом 2 місяців.