“Білий кінь Шептало” сюжетний ланцюжок

Укр. літ.

Сюжетний ланцюжок “Білий кінь Шептало” допоможе виконати аналіз твору та підготуватися до уроку.

“Білий кінь Шептало” сюжетний ланцюжок

Епіграф: “…сутеніє; раптом
на галявині — кінь — самотній”.
Р. М. Рільке

Експозиція. Розповідь про те, як Шепталові зсудомило спину (як це сталось і до чого призвело); хлопчик повідомляє конюху Степану, що потрібно послати коня крутити привід.

Зав’язка. Несподівано Степан обирає Шептала крутити привід. Шептала дуже дивує це, адже його, як білого коня, господар ніколи не посилав до важкої роботи.

Розвиток дії. Шептало неохоче робить вигляд, що він змирився з рішенням Степана і ліниво жує траву, думаючи про своє. Степан вдаряє батогом Шептала і той, несподівано для всіх, зривається і тікає. Він не може пробачити конюху таку раптову і несправедливу образу.
“Образа була така несподівана, приголомшлива, глибока, що білий кінь не пам’ятав, як проминули довгу вулицю й розсипалися по піщаному косогору, нижче якого стримів колодязний журавель, а ще далі, за вищипаною гусячою цариною аж до самого лісу, стелилися луки”.
Шептало качається у траві, біжить берегом річки і в цей момент свого життя як ніколи до і після цього відчуває себе частиною природи.

Кульмінація. Шептало, після купання у річці і під дощем, розуміє, що до цього він був брудно-сірим, попелястим, і лиш тепер він насправді став білим конем.
“Шептало побачив у водянім дзеркалі
себе — незвично білого, аж до щему в очах. Здивований, він перечекав, не рухаючись з місця, щоб не скаламутити води, поки небо знову засвітилось, і знову побачив свою
чисту, прекрасну білизну. […] Шептало побрів до ліска — гірка правда, несподівано відкрита, засмутила його. Протягом усього життя в конюшні обманював себе: він уже давно не був білим конем. Він був бруднувато-сірим, попелястим і тільки тепер, викупавшись у річці, знову став сліпучо-білим красенем, схожим на древніх предків, що царювали по циркових аренах. Тепер зрозуміло, чому Степан насмілився хльоскати його батогом”.

Розв’язка. Шептало спеціально качається в калюжі, щоб знову стати брудно-сірим. Кінь повертається додому до господаря.

Автор: cup_of_flowers

"Білий кінь Шептало" тести з відповідями
Пройти онлайн тест до твору "Білий кінь Шептало" Володимира Дрозда варто, щоб перевірити як добре ви зрозуміли оповідання, його сюжет та головну думку.

Оцініть статтю
Додати коментар