Біокосна речовина біосфери – це

Географія

Біокосна речовина біосфери

Біокосна речовина біосфери – це речовина, яка утворилася в результаті спільної дії факторів неживої природи і живих організмів. Основним видом біокосної речовини є ґрунт.

Як формується біокосна речовина біосфери? Вона утворюється в результаті взаємодій живих організмів і неорганічної природи. Живі організми шляхом переробки і видозміни косних речовин сприяють утворенню різних гірських порід (вапняк, глина, пісок наприклад), які піддаються факторам неживої природи і вивітрюються, формуючи ґрунт.

До біокосної речовини біосфери відносяться також: вода природних водойм, горючі мінеральні ресурси.

Давайте розглянемо біокосну речовину на прикладі грунту.

На першому етапі грунтоутворення відбуваються тільки фізико-хімічні процеси. Так, сонячні промені сприяють нерівномірному нагріванню гірських порід: відбувається їх вимивання, вивітрювання і так далі. Разом в цих поступово на перший план виходять біологічні фактори. Відбувається накопичення органічних залишків і в результаті формуються гумус і перегній. Початкова роль в цих процесах належить ціанобактеріям і лишайникам, які їх прискорюють, а після, в міру накопичення вищих рослин, ростуть запаси мінеральних речовин і до грунтоутворення «підключаються» трави, мохи, чагарники, інші рослини.

Ось як формується біокосна речовина на прикладі ґрунту.

До біокосних речовин відносяться:

  • Глина

Глина є гірською породою, яка в сухому вигляді виглядає як пил, а у вологому перетворюється в пластичний, м’який матеріал різних кольорів. Це вторинний продукт, який утворюється в процесі вивітрювання і руйнування скельних порід. Основне джерело – польові шпати. Під впливом атмосферних агентів тут утворюються силікати глинистих мінералів. Велика частина глин є наносами водних потоків, що скупчуються на дні морів і озер.

  • Ґрунт

Ґрунт – природна біокосна речовина, яка сформувалася в процесі взаємодії неживої і живої природи. Ґрунт є найважливішим природним ресурсом на планеті, з нього будь-які живі організми отримують фосфор, калій, азот, кальцій, бор, кобальт, магній і інші, макро- і мікроелементи.

  • Пісок

Пісок – це природний матеріал, суміш частинок гірських мінералів порід, утворений вивітрюванням або процесі вимивання грунту, ерозії. Він складається з маленьких шматочків, які роздроблені і відшліфовані протягом тривалого періоду часу фізичним і хімічним впливом. У дуже малих кількостях до складу піску входять залізо, кальцій, золото, сірка, магній, глина, мул, слюда, гіпс, пил, перегній і інші компоненти.

  • Торф

Торф утворюється з донного мулу, мохів і не повністю розкладених залишків болотних рослин. Утворення торфу тісно пов’язане з бактеріями, грибами, безхребетними тваринами. Потрапляючи в болотяну середу з недостатньою кількістю повітря, речовини і рослини консервуються, утворюючи волокнисту частину торфу.

Оцініть статтю
Додати коментар