Богдан Лепкий “Мотря” аналіз твору допоможе зрозуміти, який жанр, тема, ідея, сюжет, проблематика та головні герої.
Б. Лепкий “Мотря” аналіз твору (паспорт)
Автор – Богдан Лепкий
Рік написання – 1926
Цикл романів – “Мазепа”
Рід літератури – епос
Жанр – історична повість
Тема – зображення суспільних і політичних процесів, у центрі яких діяв Іван Мазепа, розкриття мотивів, якими керувався гетьман у своїй державотворчій діяльності.
Ідея – застереження для прийдешні покоління українців: не повторіть помилок минулого, внутрішній ворог не менш небезпечний, ніж ворог зовнішній, а розбрат здатний поховати незалежність України.
Проблематика твору: патріотизм, влада та відповідальність, кохання та вірність, батьки та діти, віра, народна мораль.
Місце та час подій – Україна, після того, як І. Мазепа став гетьманом.
Головні герої:
- Іван Мазепа – гетьман, який мріяв про незалежність України. Дістав гетьманську булаву в 1687 році. Маючи далекосяжні плани, Мазепа готується розірвати союз із Московським царством. «Гетьман не любив Петра. Це був варвар, а Мазепа ненавидів варварства». Заради майбутнього України гетьман уклав угоду зі шведським королем Карлом ХІІ, супротивником російського монарха. Гетьман кохає Мотрю, цінує у ній не тільки красу, а й душевне багатство та розум. Він чуйний й уважний, щирий у почуттях.
- Мотря Кочубей – головна героїня роману, донька генерального судді Василя Кочубея. Красива та розумна. У неї закохався гетьман Іван Мазепа. Мотря втілює «взірцеву поведінку» жінки-українки. Вона жертвує власним коханням заради того, щоб гетьман здобув Україні незалежність. Риси характеру: самостійна, рішуча, смілива, патріотка. «У неї жіноча врода, але мужеська вдача».
- Василь Леонтійович Кочубей – батько Марусі. Генеральний суддя. Не був проти шлюбу дочки з гетьманом, але рахувався з волею дружини. «Василь Леонтійович, людина м’ягка й добросердна, хитався поміж гетьманом і своєю жінкою, схиляючись то на його бік, то на її, залежно від того, під чиїм впливом оставався». Відмовивши Мазепі, батьки відправили Мотрю до монастиря, але вона втекла до свого коханого.
- Любов Федорівна Кочубей – дружина Василя, владна мати Мотрі. Мріє про владу та почесті.
- Іван Чуйкевич – закоханий у Мотрю. Гетьманський канцелярист.
- Ігуменя Марія-Магдалина Мазепина – мати Мазепи. Для гетьмана була ігуменя Магдалина найвірнішим другом, сповідницею його що раз, то нових намірів і планів, учителькою і наставницею. Ніхто не знав того, що вона, і нікого не слухав гетьман так покірно, як своєї доброї і мудрої матері. Жінка була ігуменею монастиря Дівочо-Вознесенського, Київо-Печерського, Глухівського.
- Андрій Войнаровський – небіж та спадкоємець Івана Мазепи.
- Пилип Орлик – генеральний писар
- Петро І – московський цар.
Сюжет: Автор розповідає про стосунки Петра І й українського гетьмана, показує жахливу політику визискувань і наруги над українцями з боку царя. Б. Лепкий показав сумніви й вагання, що роздиралу Мазепу, його потаємні мрії здобути Україні незалежність, змалював коло соратників, що чекають від гетьмана рішучих дій. Стосунки І. Мазепи з матір’ю – ігуменією Печерського Вознесенського жіночого монастиря, зв’язки з родиною Кочубеїв, приватне життя персонажів письменник описує за історичними документами (листами, щоденниками).