Богдан Лепкий “Мотря” аналіз (паспорт твору)

Богдан Лепкий мотря паспорт твору аналіз Аналіз твору

Богдан Лепкий “Мотря” аналіз твору допоможе зрозуміти, який жанр, тема, ідея, сюжет, проблематика та головні герої.

Б. Лепкий “Мотря” аналіз твору (паспорт)

АвторБогдан Лепкий

Рік написання – 1926

Цикл романів – “Мазепа”

Рід літератури – епос

Жанр – історична повість

Тема – зображення суспільних і політичних процесів, у центрі яких діяв Іван Мазепа,  розкриття мотивів, якими керувався гетьман у своїй державотворчій діяльності.

Ідея – застереження для прийдешні покоління українців: не повторіть помилок минулого, внутрішній ворог не менш небезпечний, ніж ворог зовнішній, а розбрат здатний поховати незалежність України.

Проблематика твору: патріотизм, влада та відповідальність, кохання та вірність, батьки та діти, віра, народна мораль.

Місце та час подій – Україна, після того, як І. Мазепа став гетьманом.

Головні герої: 

  • Іван Мазепа – гетьман, який мріяв про незалежність України. Дістав гетьманську булаву в 1687 році. Маючи далекосяжні плани, Мазепа готується розірвати союз із Московським царством. «Гетьман не любив Петра. Це був варвар, а Мазепа ненавидів варварства». Заради майбутнього України гетьман уклав угоду зі шведським королем Карлом ХІІ, супротивником російського монарха. Гетьман кохає Мотрю, цінує у ній не тільки красу, а й душевне багатство та розум. Він чуйний й уважний, щирий у почуттях.
  • Мотря Кочубей – головна героїня роману, донька генерального судді Василя Кочубея. Красива та розумна. У неї закохався гетьман Іван Мазепа. Мотря втілює «взірцеву поведінку» жінки-українки. Вона жертвує власним коханням заради того, щоб гетьман здобув Україні незалежність.  Риси характеру: самостійна, рішуча, смілива, патріотка.  «У неї жіноча врода, але мужеська вдача».
  • Василь Леонтійович Кочубей – батько Марусі. Генеральний суддя. Не був проти шлюбу дочки з гетьманом, але рахувався з волею дружини. «Василь Леонтійович, людина м’ягка й добросердна, хитався поміж гетьманом і своєю жінкою, схиляючись то на його бік, то на її, залежно від того, під чиїм впливом оставався». Відмовивши Мазепі, батьки відправили Мотрю до монастиря, але вона втекла до свого коханого.
  • Любов Федорівна Кочубей – дружина Василя, владна мати Мотрі. Мріє про владу та почесті.
  • Іван Чуйкевич – закоханий у Мотрю. Гетьманський канцелярист.
  • Ігуменя Марія-Магдалина Мазепина – мати Мазепи. Для гетьмана була ігуменя Магдалина найвірнішим другом, сповідницею його що раз, то нових намірів і планів, учителькою і наставницею. Ніхто не знав того, що вона, і нікого не слухав гетьман так покірно, як своєї доброї і мудрої матері. Жінка була ігуменею монастиря Дівочо-Вознесенського, Київо-Печерського, Глухівського.
  • Андрій Войнаровський – небіж та спадкоємець Івана Мазепи.
  • Пилип Орлик – генеральний писар
  • Петро І – московський цар. 

Сюжет: Автор розповідає про стосунки  Петра І й українського гетьмана, показує жахливу політику визискувань і наруги над українцями з боку царя. Б. Лепкий показав сумніви й вагання, що роздиралу Мазепу, його потаємні мрії здобути Україні незалежність, змалював коло соратників, що чекають від гетьмана рішучих дій. Стосунки І. Мазепи з матір’ю – ігуменією Печерського Вознесенського жіночого монастиря, зв’язки з родиною Кочубеїв, приватне життя персонажів письменник описує за історичними документами (листами, щоденниками).

Оцініть статтю
Додати коментар