“Бояриня” Леся Українка аналіз – тема, жанр, проблематика, сюжет, композиція допоможуть скласти літературний паспорт твору.
Леся Українка “Бояриня” аналіз твору
У драмі “Бояриня” відображена доба Руїни (60-і роки XVII століття) й гетьманування Петра Дорошенка. У драмi “Бояриня” Леся Українка засуджує тих українцiв, якi зрадили батькiвщину, якi заради почестей служили росiйському царю.
Леся Українка в драмi “Бояриня” закликає не залишати рiдної землi, рiдного народу, не цуратися рiдної мови та звичаїв, а робити все можливе, щоб бути справжнiм українцем, патрiотом рiдної землi. Поетеса закликає всiх до боротьби, яка б покращила долю України. Удрамi “Бояриня” поетеса реально зображує вiдносини мiж Україною та Росiєю, тяжку й трагiчну долю України, глибокий патрiотизм i зраду.
Жанр “Бояриня” – драматична поема
Літературний рід – драма
Рік написання – 1910 (Єгипет).
Тема – трагедія української жінки, яка опинилася між двома світами — українським і московським — і не змогла прижитися в чужій культурі.
Ідея твору: Засудження національного і духовного поневолення українців, особливо після Переяславської ради, яка розділила українське суспільство, позбавивши його волі та гідності.
Головна думка: Відсутність національної незалежності веде до особистої трагедії; не можна втратити зв’язок із рідним народом.
Оксана – українка, дочка козацького старшини, зламана чужими звичаями; символ душі України.
Степан – боярин українського походження, що служить у Москві, змушений коритися московським законам.
Олекса Перебійний – батько Оксани, козацький старшина.
Іван – брат Оксани, активний учасник боротьби за волю України.
Мати Степана – уособлення пристосування до московських порядків.
Іржава зброя символічний образ, через який Леся Українка подає поняття пристосуванства, рабської покори в драмі “Бояриня”.
Отже, ще однією проблемою, гостро поставленою у драмі “Бояриня”, є проблема двох традиційних культур, двох цілком відмінних менталітетів. Цю серйозну й понині досить дражливу етнопсихологічну проблему письменниця розкриває як на етнографічному матеріалі, що служить тлом для подій драми, так і в діалогах, що виражають різні світогляди та ціннісні орієнтації, різні, а то й супротивні уявлення про добро і зло, честь і безчестя тощо.
Ще одна проблема, що розкривається в драмі “Бояриня” і в інших творах Лесі Українки, – протиставлення понять “воля -рабство”. Немає у світі такої цінності, яка перевищувала б цінність свободи, бо тільки людина, яка звільнила себе від рабства внутрішнього, може мріяти про звільнення від нього своїх ближніх, свого народу, своєї Батьківщини.
“Бояриня” композиція
Складаючись з п’яти частин віршами мішаних розмірів, твір побудовано практично повністю у формі діалогів.
- Експозиція – знайомство родини козацького старшини Олекси Перебійного з сином його бойового побратима Степаном – боярином.
- Зав’язка – згода Оксани на одруження зі Степаном.
- Розвиток дії – життя головної героїні в Москві, її неможливість вжитися в роль боярині.
- Кульмінація – усвідомлення Оксаною власної бездіяльності, докір Степанові з приводу своєї і його пасивності.
- Розв’язка – смерть Оксани від душевного болю та туги за рідною землею.
“Бояриня” сюжет
Оксана, українка, виходить заміж за боярина Степана й переїжджає до Москви. Їй важко адаптуватися до чужих звичаїв, життя в неволі її пригнічує. Степан, хоча й любить дружину, не бореться за свободу України, бо боїться царського гніву. Оксана, не витримавши душевного тиску й туги за рідним краєм, хворіє і помирає, так і не повернувшись на Батьківщину.
У драмі відтворено добу Руїни. Історична канва твору: змальовуються церковні братства, в яких брали участь і жінки (Оксана належала до дівочого братства, де була виготовлена корогва); згадуються утиски москалів (мову про це вів гість-козак, коли приїжджав до Степана); розповідається про те, що українська старшина “понадилась на соболі московські” (Іван, Оксанин брат, закидає це Степанові і його батькові); йдеться і про недовіру до Дорошенка, який привів на Україну татар (слова ці говорить Степан, коли характеризує братовбивчу війну на Батьківщині).
🙂
10 b
У вас помилка на сайті, Степан – не козак, а Оксана – не боярська дочка.