Чому Геродот назвав Єгипет “дарунком Нілу”?

Географія

Чому Геродот назвав Єгипет “дарунком Нілу”?

Чому древній грецький історик Геродот назвав Єгипет даром Нілу? Єгипет-держава, яке знаходиться в пустелі, і тому тільки при розливі Нілу земля ставала родючою, за межею розливу Нілу земля безплідна.

Самі єгиптяни говорили про Ніл, як про “річку, що дає життя”. Кожен школяр знає, що це найдовша річка на Землі, тече вона тільки в межах Єгипту і її протяжність становить 1200 км. Щорічно Ніл виходить з берегів для того, щоб напоїти вологою змучену посухою землю і удобрити її мулом. Білий Ніл, що бере свої витоки з великих озер Екваторіальної Африки, несе з джунглів траву і листя, збагачуючи землю безліччю органічних речовин. Блакитний Ніл – це вода, багата вулканічними породами, які потрапляють в річку разом зі снігом і дощем з гір Ефіопії.

Тобто виходить, що Ніл не тільки не розмиває грунт Єгипту, а, навпаки, завдає на нього все нові і нові нашарування, що рясніють високоякісними як органічними, так і неорганічними добривами.

Рівень води в благодатній річці піднімається і опускається настільки регулярно, що по ньому цілком можна було б складати календар. Першу хвилю піднімають в верхів’ях Блакитного Нілу весняні дощі. У “ніч вод”, з 17 на 18 червня, вона досягає єгипетської столиці, Каїра. Колір води, оливково-коричневий, поступово змінюється, стаючи коричнево-бурим. Рівень води в Нілі неухильно піднімається аж до 26 вересня, після чого починає повільно спадати. До початку грудня річка відновлює свій початкові рівень і колір.

Найбільша різниця між найвищим і найнижчим рівнями води в Стародавньому Єгипті, за свідченнями літописних джерел, сягала понад 5 м. В даний час завдяки численним греблям, які утримують частину наносів, різниця дещо зменшилася. Тепер вона коливається в межах 3 м. Це по давньоєгипетських мірками відповідає приблизно шести ліктям. Саме така різниця в давнину вважалася найбільш оптимальною.

Якщо розлив проходив без руйнувань, народ вихваляв його як диво, а “роки піщаних берегів” були для них дуже важкими і голодними.

Природно, що Ніл з усіма своїми повенями і наносами споконвіку грав вирішальну роль для сільського господарства Єгипту, яке в усі часи, не виключаючи і сучасного періоду, вважалося основою державної економіки. Тільки завдяки цій великій річці населення країни перемагало суворий жаркий і посушливий клімат. Саме Ніл дозволяв селянам отримувати високі врожаї зерна і овочів, причому це досягалося практично без вегетаційної перерви. Річка зрошувала грунт, поїла людей і худобу.

Найімовірніше, в стародавні часи Єгипет був країною, більш багатою рослинністю, ніж зараз. Крім пальмових гаїв, які постають поглядам туристів на горизонті так само, як піраміди і мінарети, країну прикрашали густі гаї тамариску і акацій, рясні зарості Шелесткі папірусу і прекрасного, запашного лотоса.

Оцініть статтю
Додати коментар