Кожен українець знаю нашу історію, але не всі задумувалися чому козацька республіка називалась “Запорізькою”?
Чому Січ називали “Запорізькою”?
Запорізьку Січ назвали саме так, тому що вона була утворена та розташована на Запорізьких землях, зокрема на острові Хортиця, що на Дніпрі.
Створення Січі мало зв’язки зі появою українських козаків та освоєння ними нових земель, що були раніше землями татар, між річками Дніпро та Південний Буг. Згідно з археологічними дослідженнями, історичними подіями, ми можемо констатувати той факт, що козаки вперше з’явилися в XVI ст.
Назва «Січ» походить від «сікти», тобто «рубати, різати». Зазвичай Січі розташовували на захищених природою місцях – на островах, що були в річках, і до яких було важко дібратися, у лісах, у плавнях тощо.
Кордони Запорізької Січі були чітко виражені за допомогою рову та 10-метрового валу. Всередині будь-якої Січі був майдан, де знаходилась церква та ганебний стовп (тут були покарані винні). Довкола майдану розташовувалися будинки козаків та військово-адміністративної одиниці – курені. Було 38 куренів. Земля війська Запорізького ділилася на паланки (фортеця, територія). Їх налічувалося близько 8 шт: Бугогордівська, Кодацька, Самарська, Орельська, Протовчанська, Кальміуська, Інгульська, Протогноїнська.
Кількість козаків та їх родин коливалася від політичної ситуації, від природи, від ходу воєнних дій тощо. В загальному Запорізьку Січ населяли близько 15-20 тисяч жителів.
До устрою Запорізької Січі входила старшина: Козацькі гетьмани, Генеральна старшина, Полкова старшина, Полковник, Отаман, Сотник.
Одяг та предмети побуту: жупан, кунтуш, шаровари, вільчура, самопал, шабля, мушкет та рогатина.
Отже, Запорізька Січ існувала з 1709 по 1775 роки, і була так названа через своє розташування.