Чому Земля обертається навколо своєї осі?
Це питання має довгу історію. Однак в різні часи воно звучало по-різному. Вірніше питання було в наступному: що саме обертається і як?
Уявлення давнину про Землю були різні: то кити тримають, то Атланти. Пізніше все-таки переконалися, що планета має форму кулі, але тільки біда в тому, що залишилося незрозумілим, звідки береться сонце. І зробили простий, але дуже помилковий висновок про те, що це сонце обертається навколо нас і так день змінює ніч. І всі інші тіла теж обертаються навколо нас. А ми стоїмо на місці. Ми – центр Всесвіту і все навколо нас рухається. Цю версію навіть прийняла католицька церква, а значить, її навіть не можна було оскаржити. Але знайшлися вчені, завдяки яким ми сьогодні знаємо правду: Земля обертається навколо сонця і навколо своєї осі. Це були Коперник, Галілей і Бруно.
Однак давайте спробуємо з’ясувати, чому Земля обертається навколо своєї осі?
Обертання землі навколо своєї осі відбувається в період одієї зоряної доби. Наша планета обертається плавно, рівно з заходу на схід. І ми рухаємося разом з нею. З нами обертаються всі предмети, що оточують нас, тому ми не помічаємо обертання Землі.
Причину цього явища слід шукати у витоках появи космічних тіл, в першу чергу зірок і планет. Вся справа в тому, що колись твердих тіл не було, були скупчення газів, які при взаємодії один з одним приходили в рух. Так утворювалися хмари. Вони в свою чергу також рухалися по інерції заданій після утворення. Стикаючись з іншими хмарами, вони продовжували збільшуватися. Однак саме з інтенсивністю руху ці газові туманності поступово затвердевали. Таких об’єктів майже твердої форми ставало все більше. У фізиці діє закон взаємного тяжіння, так ці тіла починали впливати друг на друга, тобто утворювати те, що можна назвати системою. Вони стали рухатися в чіткій послідовності, як механізм годинника, де кожна шестерня виконує певні дії, а вся їх система називається годинник. Саме так почала функціонувати наша Сонячна система.
Правда вчені припускають, що в моменти свого утворення планети Сонячної системи не раз міняли нахил осі або рух. Це відбувалося через зіткнення з іншими планетами (або з дуже великими космічними тілами). Можливо, так з’явився пояс астероїдів між четвертою та п’ятою планетами, так Венера стала обертатися у зворотний бік, а Юпітер «впав» на бік. А що ж Земля, чи стикалася вона з ким-небудь? Вчені припускають, що на стадії формування наша планета стикалася з великим космічним тілом (можливо, планетою). Земля вистояла, а в пам’ять про це зіткнення у нашої планети з’явився супутник – Місяць. Він обертається навколо нас, а ми навколо Сонця. Ось такий складний і цікавий космічний світ.