Чому земна поверхня нагрівається по різному?

Географія

Де земна поверхня нагрівається найменше і найбільше Ви дізнаєтеся в цій статті.

Чому земна поверхня нагрівається по різному?

Наша Земля нагрівається нерівномірно. Нерівномірне нагрівання Землі пояснюється її кулястою формою, тому кут падіння сонячного проміння в різних районах різний, а значить, різні ділянки Землі отримують різну кількість тепла. На екваторі сонячні промені падають прямовисно, і вони сильно нагрівають Землю. Чим далі від екватора, тим кут падіння променя стає менше, а отже, і менше кількості тепла отримують ці території. Один і той же за потужністю пучок сонячного випромінювання обігріває у екватора набагато меншу площу, так як він падає прямовисно. Крім того, промені, які падають під меншим кутом, ніж на екваторі, – пронизуючи атмосферу, проходять в ній більший шлях, внаслідок чого частина сонячних променів розсіюється в тропосфері і не доходить до земної поверхні. Все це свідчить про те, що при видаленні від екватора на північ або на південь зменшується температура повітря, так як зменшується кут падіння сонячного проміння.

Річний рух Землі навколо Сонця

На ступінь нагріву земної поверхні впливає також і те, що земна вісь нахилена до площини орбіти, по якій Земля робить повний оборот навколо Сонця, під кутом 66,5 ° і весь час спрямована північним кінцем в сторону Полярної зірки.

Уявімо собі, що Земля, рухаючись навколо Сонця, має земну вісь, перпендикулярну площині орбіти обертання. Тоді б поверхня на різних широтах отримувала б незмінну протягом року кількість тепла, кут падіння сонячного проміння був весь час постійним, завжди день дорівнював би ночі, не відбувалося б змін пір року. На екваторі ці умови мало відрізнялися б від нинішніх. Істотний вплив на нагрівання земної поверхні, а значить, і на весь клімат нахил земної осі має саме в помірних широтах.

Де земна поверхня нагриваеться найбільше? Чому?

Під найбільшим кутом, майже прямовисно сонячні промені падають на екваторі. Земна поверхня там отримує найбільше сонячного тепла, тому обабіч екватора жарко цілорічно й змін пір року не буває.

Де земна поверхня нагрівається найменше? Чому?

На полюсах. Тому що, сонячні промені нагрівають Землю нерівномірно.

На полюси і приполярні райони взимку сонячні промені зовсім не потрапляють. Сонце по кілька місяців не з’являється з-за горизонту, і день не настає. Це явище називається полярка піч. Поверхня й повітря сильно охолоджуються, тому зими там дуже суворі. Влітку ж Сонце місяцями не заходить за горизонт і світить цілодобово (ніч не настає) — це полярний день. Здавалося б, якщо так довго триває літо,

то й поверхня мала б нагріватися. Проте Сонце там знаходиться низько над горизонтом, його промені лише ковзають поверхнею Землі і нагрівають її дуже слабко. Тому літо поблизу полюсів холодне.

Тепер Ви знаєте чому поверхня нашої планети нагрівається нерівномірно.
Оцініть статтю
Додати коментар