Далекозорість являє собою патологію очної рефракції, якій властиво формування отриманого зображення в площині, що розташовується за сітківкою ока, що і призводить до розмитого зору при спробі розглядати предмети, розташовані поблизу (на відстані 20-40 см).
У цьому випадку причиною порушення зору є те, що очна вісь достатньо сильно вкорочена або заломлююча сила рогівки недостатньої сили. При слабкому ступені далекозорості пацієнт на будь-яких відстанях бачить добре, але є скарги на швидку стомлюваність очей і головні болі, що виникають після значної зорової роботи.
При середній ступені пацієнт добре бачить вдалину і затуманено поблизу, а при високій – погано бачить і вдалину, і поблизу. Далекозорість залишається фізіологічним явищем, яке властиве всім новонародженим дітям.
Дитяча далекозорість – норма і патологія
Далекозорість невеликого ступеня в дитячому віці зазвичай не викликає у лікарів побоювань, тому що в цей час відбувається активне зростання організму – відбувається швидке зростання очей, і формуються фізіологічно вірні відносини між окремими структурами очного яблука.
Найчастіше до 3-4 років далекозорість зникає самостійно, а якщо вже цього не сталося, тоді призначається відповідне лікування.
Граничним віком, що є своєрідною межею між нормою і патологією, стає вік, в якому дитина відправляється в школу.
Необхідність такої градації пояснюється тим, що навіть у першому класі зір дитини буде відчувати значні навантаження, які можуть провокувати швидке прогресування патології зору.
Фізіологічною може вважатися далекозорість (гіперметропія), величина якої не перевищує 3 діоптрій – тільки це зниження зору може бути скомпенсироване власними резервами організму дитини. Якщо при першому комплексному обстеженні зору, яке більшість дітей проходять у віці одного року, виявляється велика ступінь далекозорості, необхідний ранній початок відповідного лікування – його використання дозволить уникнути багатьох ускладнень у майбутньому (під час навчання в школі і впродовж решти життя пацієнта)
Гіперметропія являє собою досить підступну хворобу, симптоми якої часто не викликають ніяких побоювань. Діти, що мають проблеми із зором, швидко втомлюються, не можуть нормально вчитися, отримують погані оцінки, погано сплять, часто вередують і не можуть зосередитися на виконанні завдання.
Батькам часто здається, що всі ці прояви є простими дитячими капризами, але краще для своєчасної профілактики або лікування все-таки звернутися до лікаря для проведення обстеження.
Однак слід пам’ятати, що звичайна перевірка зору не може виявити далекозорість, тому потрібно звернутися саме до дитячого офтальмолога.
Діагностувати дане захворювання лікар зможе тільки після перевірки гостроти зору при зорових навантаженнях поблизу і вдалині від предмета. Саме рання діагностика і адекватна оптична корекція дозволяють знизити ймовірність виникнення різних неприємних ускладнень, таких як, наприклад, косоокість і амбліопія – розвиток «ледачого ока».
Якщо далекозорість буде і далі прогресувати, то вона викличе порушення відтоку внутрішньоочної рідини, а це може спровокувати глаукому, яка виникне у пацієнта дуже молодого віку.
Причини далекозорості у дітей
Причиною розвитку далекозорості часто стають анатомічні порушення в будові ока – коротка очна вісь, недостатньо викривлена рогівка, занадто глибокого розташований кришталик, зміни його форми і заломлюючої сили.
Спровокувати дане захворювання може також підвищення внутрішньоочного тиску – глаукому, відсутність лікування якої стає причиною втрати зору. Досить часто виникає ситуація, коли більша ступінь далекозорості передається у спадок – якщо у батьків були проблеми із зором в дитинстві, їм варто звернути увагу на стан зору у своїх дітей.
При народженні не завжди можна чітко визначити ступінь далекозорості у новонародженого – перший ретельний огляд зору за допомогою спеціальних апаратів проводиться у дітей у віці 1 рік. При виявленні значних відхилень навіть у цьому віці дитячий офтальмолог може призначити лікування далекозорості у дітей.
Симптоми далекозорості у дітей
Основною проблемою, що виникає при необхідності своєчасного виявлення дитячої далекозорості, стає відсутність скарг самого хворого – тільки до 5-6 років дитина зможе поскаржитися на розлади зору.
До цього віку батьки можуть запідозрити неблагополуччя тільки на підставі непрямих результатів спостереження за своєю дитиною – швидкого стомлення дитини при збільшенні зорових навантажень, дратівливості і нервозності, особливості поведінки.
У маленьких дітей потрібно звертати увагу не тільки на те, як дитина грає, але і на те, яким іграшкам вона віддає перевагу. Важливо пам’ятати і про те, що використання яскравих і барвистих картинок в дитячих книжках, великих і кольорових іграшок для маленьких дітей – це не спроби виробників дитячих товарів отримати максимальний прибуток, а й умови, необхідні для нормального розвитку ока і формування зору.
Великий малюнок і іграшку розглянути набагато легше, та й великі літери дитячих книжках дозволять перетворити вивчення абетки в захоплюючий процес, а не в джерело вічного роздратування для малюка
Корекція і лікування далекозорості у дітей
Корекція далекозорості у дітей раннього віку не проводиться – у віці до 3 років небезпечно використовувати і окуляри, і контактні лінзи для поліпшення зору. Це ж правило стосується і можливості проведення мікрохірургічних операцій на очах – до завершення періоду активного росту очей оперативні втручання виконуються дуже рідко.
У старшому віці для корекції зору можуть використовуватися:
- окуляри – їх повинен підбирати лікар в індивідуальному порядку для кожного пацієнта з обов’язковим наступним контролем результатів проведеного лікування
- контактні лінзи – можуть використовуватися лише у підлітків старшого шкільного віку , які можуть відповідально ставитися до них
- лазерна хірургія може використовуватися тільки у пацієнтів віком старше 16 років
Крім того, для лікування дитячої далекозорості можуть використовуватися авторські методики лікування гіперметропії – їх ефективність визнається не всіма фахівцями, але спробувати варто.
Лікарські засоби допомагають поліпшити метаболізм тканин очного яблука і прискорити його ріст і розвиток, але потрібно уявляти, що більшість подібних препаратів – це БАД (біологічно активні добавки), від яких чекати високої ефективності не доводиться.
Для поліпшення стану очей лікар може рекомендувати чергування зорових навантаженнь, що припадає на кожне око окремо – поперемінне читання і малювання.
У раціоні дитини повинні бути всі необхідні поживні речовини, вітаміни і мікроелементи у відповідності з віковими нормами. Важливо організувати продуманий режим рухової активності дитини – достатня оксигенація крові стає запорукою нормального метаболізму в тканинах ока та його зростання.