«Дама з собачкою» аналіз оповідання Антона Чехова викладено в цій статті.
«Дама з собачкою» аналіз
Розповідь «Дама з собачкою» була створена Чеховим в 1898 році під враженням життя в Ялті.
Тема, викладена у творі проста і багатьом читачам знайома – курортний роман і його наслідки. Але задумкою Чехова не було зобразити горезвісний курортний роман. Мета твору лежить набагато глибше. Автор бажає показати читачеві (і особливо читачеві того часу), як безвихідь життєвої ситуації, боязнь засудження з боку і нездатність робити кроки до своєї справжньої любові породило глухе і сліпе до всього суспільство.
У першій частині письменник демонструє поведінку чоловіка і жінки на курорті далеко від сім’ї і звичного способу життя. Головний герой Гуров Дмитро Дмитрович у владі спокусливої думки про швидкоплинний зв’язок, про роман з невідомою чарівною жінкою. Удома залишилася некохана обридла дружина і троє дітей. Але душа, втомлена без любові, буквально вимагає ласки і ніжності. Дама з собачкою така ж шукаюча розуміння.Головна героїня навіть ніколи і не любила свого чоловіка.Знайомство невільних і нещасних у шлюбі було визначено.
Гуров бажав просто розвіятися і добре відпочити. Але зустріч з Ганною Сергіївною змінила його. Він щиро полюбив її, полюбив як уперше в житті, випробувавши в зрілому віці щемлячі юнацькі почуття. І ця любов осяяла його спалахом усвідомлення всієї безглуздості непомітних нецікавих днів.
Чехов підводить читачів до головного постулату – любов може все. Саме тому його герой змінився, прозрів. Він вже не марнотратник життя, а людина, здатна співчувати, бути щирим, вірним.
Сюжетна лінія промальована автором з філігранним літературним мистецтвом. Ось серед гуляючих на набережній курорту з’являється нове обличчя – дама з собачкою. Через кілька днів Гуров з цією дамою знайомиться. Після тижня зустрічей, за словами Ганни Сергіївни, сталося її падіння.
Здається, що «донжуан» добився чого хотів, і що за цим має послідувати. Прийшовший лист від чоловіка Ганни Сергіївни з благанням про повернення додому перериває приємне проведення часу. Незабаром і Гуров поїхав додому, щиро вважаючи, що більше він ніколи її не побачить. Але герой попрощався не зі своєю черговою “пригодою”, а з усім минулим життям, звичками і думками, він попрощався і з собою. Тому то далі і постає абсолютно новою людиною.
І якщо спочатку повернення додому, до Москви приємно і комфортно для Дмитра Дмитровича, то потім його уявний погляд знову звертається до Анни Сергіївни. Почуття накривають Гурова стрімко і очищають від лицемірства і байдужості. Внутрішні зміни штовхають його на пошуки коханої жінки.
Письменник навмисне зображує сірість і сумовитість міста С., де мешкає героїня. Це наче в’язниця для чистих і світлих взаємин. Доля ставить їх перед непростим вибором, але ж любов робить чудеса. Не маючи сил перебороти свої істинні і сильні почуття, Гуров і Ганна Сергіївна вирішують продовжувати зустрічі. Вона приїжджає до нього в Москву для побачень у готелі.
Усупереч святенницькому настрою суспільства, автор явно симпатизує головним героям. І це розташування видно в їх портретах. Гуров порядний москвич, привабливий, кмітливий, спостережливий і дуже чемний в поводженні з пані. У неї прекрасні сірі очі і ніжна шия.
Чехов повністю відмовився від прийнятих стандартів і дуже категорично розвиває сюжет розповіді по абсолютно протилежному шляху. Адже в історіях про курортні романи герої не мають бути так відчайдушно нещасні.
Відтепер у Гурова два життя: явне, але повне умовної правди і обману, а інше – що протікає в таємниці від оточення.Чехов не ставить питань про те, що чекає цих людей. Він просто показує, як любов може перетворити людину. Але в духовному розвитку показаний тільки головний герой. Дама з собачкою майже не змінюється, хіба що розуміє, що вона не занепала жінка. Але її думки тепер близькі і зрозумілі Гурову, адже тепер він любить по-справжньому.