“Духовна музика” реферат

Різне

Повідомлення про духовну музику коротко допоможе Вам підготуватися до заняття і поглибити свої пізнання в мистецтві. Адже духовна музика в житті людини займає важливе значення.

“Духовна музика” реферат

Як Ви вже зрозуміли з самої назви, духовна музика не є предметом світських розваг. Вона пов’язана з релігійною стороною народів, проживаючих на Землі. Духовна музика має релігійний зміст текстів і призначена для церковного або храмового богослужіння.

Уявлення про неї в різних релігійних традиціях розрізняються:

  • У християнстві духовна музика поділена на католицьку, православну, протестантську. Найпоширеніші жанри духовної музики – псалом, хорал, гімн, секвенция, меса і пристрасті. У православ’ї особливе місце відведено Всеношній службі.
  • В іудейських віруваннях духовна музика грає важливу роль. В церковний ритуал вона була введена ще в період правління царя Давида – в кожному храмі був оркестр і хор. На сьогоднішній день розвивається синагогальна музика з молитовним жанром.
  • В ісламі вона зародилася в Індії в XIII столітті в процесі злиття індійської музики і перської поезії. Називається вона Каваллі, і вихваляє святих, пророка Мохаммеда і Аллаха.

Жанри духовної музики

На початку виникнення духовної музики, писати її могли тільки служителі церкви. Найбільш поширеними були твори папи Григорія I, ченців Томмазо да Челано і Якопоне да Тоді. Пізніше складати духовну музику могли світські композитори. Після Реформації були популярні гімни, хорали, Пристрасті. Написані вони були переважно Мартіном Лютером. До слова, Пристрасті з’явилися в XVII столітті і грунтувалися на подіях Страсного тижня, главах Євангелія, сюжетах зі Старого Завіту. Наприклад, такі твори духовної музики – «Сім слів Христа на хресті» (Генріх Шютц), «Сім слів Спасителя на хресті» (Йозеф Гайдн), «Різдвяна історія» (Генріх Шютц), «Різдвяна ораторія» (Бах), «Ізраїль в Єгипті »(Гендель). Після епохи Відродження стали створюватися реквієми та меси. Зупинимося конкретніше на кожному жанрі.

Псалми – це невеликі музичні твори, які засновані на текстах Псалтиря. Вважаються найдавнішим жанром духовної музики. З XVI століття їх використовують в якості похоронної молитви. У XIX – ХХ століттях перероблені або оригінальні псалми писали Мендельсон, Бах, Гендель, Шуберт, Регер, Пендерецький, Янченко. Найвідоміші псалми І. Ф. Стравінського під назвою «Симфонія псалмів».

Меси – це вокально-інструментальні або вокальні твори, які представляють собою збори католицької літургії. Першу авторську месу написав  Гійомом де Машо в середині XIV століття-Messe de Notre Dame. На початку XIX століття меса відокремилася від богослужіння і стала частиною концертної практики. Авторами таких творів були Бетховен, Бах, Шуберт, Моцарт. У ХХ столітті інтерес до неї став згасати.

Реквієми – це спочатку заупокійні католицькі меси. Найперший твір – латинський канонічний текст, Реквієм Дюфаї. До наших днів він не зберігся. Перший збережений текст це «a capella» Йоханнеса Окегема (XV століття). З другої половини XVIII століття реквієми стали частиною не тільки духовної музики. Відомі автори Моцарт, Верді, Берліоз, Форе, Керубіні, Брамс, Бріттен, Зеленка і Бібер.

Пристрасті – це вокально-драматичні твори, які присвячуються Страсному тижню і спочатку ґрунтувалися на текстах Євангеліє. Найбільш ранні твори належать Орландо Лассо і Якобу Обрехту (XV-XVI століття). Даний жанр духовної музики був популярний аж до середини XVIII століття. Після композитори забули про нього до ХХ століття. Відродженню Страстей посприяв Хуго Дістлер, написавши “Хоральні пристрасті”.

Stabat Mater – це католицькі піснеспіви на латинському тексті Якопоне да Тоді.

Сподіваємося, що розповідь про духовну музику допомогла Вам підготуватися до заняття і поглибити свої знання в галузі мистецтва. 

Оцініть статтю
Додати коментар