Джерела забруднення навколишнього середовища

Географія

Найбільші джерела забруднення навколишнього середовища необхідно знати, щоб попередити екологічну катастрофу на планеті.

Основні джерела забруднення навколишнього природного середовища 

Забруднення є досить серйозною глобальною проблемою сучасності. Учені б’ють на сполох через екологічну катастрофу, яка очікує людство.

Що є джерелами забруднення навколишнього середовища? Види джерел забруднення навколишнього природного середовища:

1. Природні джерела забруднення

Природньому забрудненню піддається все середовище життя: грунт, повітря, вода. Його джерелами є виверження вулканів, лісові пожежі, пилок рослин, який переноситься на великі відстані, природна радіоактивність, дефляція грунтів.

2. Фізичні джерела забруднення

Тут маються на увазі різні випромінювання: мікрохвильове, теплове, електромагнітне, радіохвильове, інфрачервоне, світлове, ультрафіолетове, рентгенівське, радіоактивне. Переважно фізичні типи забруднення є результатом господарської діяльності людини – ліній електропередач та самого різного устаткування. Не варто також забувати про фізичні випромінювань, які планета отримує від мінералів і космосу, Сонця, явищ природи і природної матерії.

3. Хімічні джерела забруднення

  • До хімічних речовин, які забруднюють біосферу, відносяться наступні:
  • • Аніони – з’єднання арсенати або миш’яку.
  • • Катіони ртуті, кадмію, свинцю. Це найбільш небезпечні речовини, які представляють величезну небезпеку для екосистеми і життєдіяльності живих організмів, тварин і людини.
  • • Нафта і нафтопродукти. В епоху розвитку капіталістичного технічного прогресу забрудненість біосфери вищепереліченими речовинами знаходиться на високому рівні. Куди б не потрапила нафта і продукти її переробки, в тих місцях утворюється плівка, яка повністю закриває доступ кисню. Її дуже важко, а в деяких випадках неможливо очистити, що призводить до загибелі тварин, рослин, землі, риб і морських тварин.
  • • Гази – вуглекислий, чадний, оксиди сірки, азоту.
  • • Нітрати. Вони застосовуються як добрива в сільському господарстві. При їх підвищеному вмісті в грунті, нітрати починають накопичуються в стеблах, листі, коренях рослин, включаючись в обмінні процеси.
  • • Пестициди. Це органічні сполуки, що містять хлор і використовуються людиною в сільському господарстві для боротьби зі шкідником. Велика їх частина не розчиняється у воді і разом з талими водами, дощами пестициди потрапляють у Світовий океан, отруюючи організми тварин.

4. Біологічні джерела забруднення

Біологічне забруднення – це надмірне накопичення організмів і мікроорганізмів в певних середовищах, що є неприродним і шкідливим. В результаті можуть виникати осередки гострих хвороб, заражень і епідемій – лихоманка, холера, чума і інші віруси, епідемії. Також останнім часом з’являються нові біологічні зараження, такі як коров’ячий сказ, як пташиний грип, атипова пневмонія. Найбільші джерела біологічного забруднення навколишнього середовища – це мікроорганізмами і віруси хвороботворного і паразитарного типу.

5. Радіоактивні джерела забруднення

Основні джерела радіоактивного забруднення навколишнього середовища – це ядерні вибухи, розробки радіоактивних руд, видалення радіоактивних відходів в навколишнє середовище, аварії на атомних підприємствах і так далі. Дане забруднення викликається продуктами поділу ядер, радіоактивними нуклідами, природно-радіоактивними важкими металами і трансурановими штучними елементами. Рівень радіоактивного забруднення біосфери визначається методами радіометрії, радіохімії, авторадіографії і спектрометрії. Воно згубно впливає на життєдіяльність всіх живих організмів, викликає мутації і зміни не тільки їх зовнішнього вигляду, але і місця існування.

6. Антропогенні джерела забруднення

Джерела забруднення навколишнього середовищаЩо належить до антропогенних джерел забруднення навколишнього середовища? Та все, що пов’язене з життям та діяльністю людини!

Кожний з нас сприяє забрудненню біосфери навіть не усвідомлюючи того. Вся наша діяльність веде до нього. Наприклад, металургія в процесі виробництва використовує воду, яку ж і забруднює. До того в процесі виробництва і горіння починають викидатися шкідливі речовини в атмосферу. В енергетичній сфері широко використовують різні види палива – газ, вугілля, нафта, які також при згорянні виділяють забруднюючі речовини. Сток побутових і промислових вод в озера і річки призводить до загибелі безлічі популяцій. Разом з урбанізацією відбувається знищення гектарів лісів, боліт і степів. Однак, мабуть, найголовнішою проблемою людства є відходи і сміття, що вивозить на полігони для спалювання. У процесі горіння виділяються продукти розпаду. Вони забруднюють повітря і землю.

Оцініть статтю
Додати коментар