Ельбрус: цікаві факти

Біологія

Ельбрус – найвища вершина Європи. Цікаві факти про Ельбрус зібрано в цій статті, як і основну інформацію про цю гору.

Ельбрус: цікаві факти

У Ельбрусу близько 10 різних назв. Місцеві жителі звуть її Мінг Тау, тюркською її назва «Джінпадішах» – «повелитель духів», абхазькою «орфі-туб» – «гора блаженних», грузинською «Ял-буз» – «снігова грива».

Висота Ельбрусу (у гори дві вершини) – 5642 і 5621 метри. Відстань між піками по прямій становить 1500 метрів. А ось пішим ходом доведеться подолати близько 3 км.

Вперше на Ельбрус піднялася група вчених під керівництвом Георгія Еммануеля в 1829 році. Це був відомий російський генерал.

Гора Ельбрус згадується в міфах Стародавньої Греції. Адже саме до цієї гори бог Зевс прикував Прометея за те, що він подарував людям вогонь.

У 2014 році на південному схилі Ельбрусу на висоті 3900 метрів побудовано самий високогірний готель Європи «LeapRus», який вміщує до 40 осіб.

На честь святкування 400-річчя Кабардино-Балкарії 400 альпіністів піднялися на Ельбрус.

Першою людиною, що піднялася на вершину на авто, став російський мандрівник Олександр Абрамов. Легендарним автомобілем став Land Rover, який спеціально обладнали для сходження.

Ельбрус укритий шапкою фірну та льоду, від якої в різні боки спускаються 54 льодовики (найбільші — Великий Азау, Ірік, Терскол (льодовик)). Площа зледеніння становить 134,5 км²

У деяких місцях товщина льоду на верхівці Ельбрус, досягає 400 метрів.

Ельбрус – це сплячий вулкан, який вивергався близько 2000 років тому. Але останнім часом у вчених з’явилися сумніви в його сонному стані.

Канатна дорога на Ельбрусі – друга за висотою у всій Європі. За годину вона здатна перевезти до 750 осіб на висоту 3750 метрів.

Під час сходження на Ельбрус постійно відбуваються нещасні випадки. За один тільки 2004 рік гора забрала життя 48 альпіністів і лижників-екстремалів. Ельбрус відноситься до списку найнебезпечніших для сходження вершин світу.

Найбезпечніший час для сходження – влітку (з червня по серпень температура рідко опускається нижче позначки -8. Зима дуже сувора і триває з жовтня по квітень. У цей період краще не підніматися на гору, так як температура там більше -30 ° С.

Ельбрус – найвища вершина Європи

У XIX столітті почалися наукові дослідження вершини. Точну висоту і розташування визначили тільки в 1913 році.

Ельбрус не тільки найвища точка Європи, а й місце паломництва. Вона розташувалася на кордоні республік Кабардино-Балкарія та Карачаєво-Черкесія, і народи, що проживають там, створили багато легенд. Наприклад, про походження назви. Від іранського «Айтбарес» позначає висока Гора, від грузинського «Ялбуз» позначає лід і буря. Згідно ще однієї теорії, назва гори складено з трьох слів: «Ел» – поселення, «Бур» – закручувати, «Ус» – характер.

Висота гори Ельбрус над рівнем моря становить 5642 м. Причому висота західної вершини 5642 м, а східної – 5621 м. Вершина вкрита льодом.

Нижче місцезнаходження льодовиків розташувалися альпійські луки і хвойні ліси. Самі схили кам’янисті. Гори сформувалися більше мільйона років тому, і спочатку Ельбрус був діючим вулканом. Сьогодні вчені досі сперечаються з приводу, спить вулкан або ж згас. Сама гора складається з шарів туфу, попелу і лави. Останнє виверження було зафіксовано в 50 році нашої ери.

Клімат

Кліматичні умови близько схилів м’які. Вологість тут невисока, тому морози переносяться досить легко. А ось вище, на вулкані клімат вже суворий, схожий на арктичний. Біля підніжжя гори зимова середня температура становить від 10С до – 25С, а на вершині до -40 ° С. На Ельбрусі опади рясні і часті, в основному у вигляді снігу. Повітря прогрівається влітку до + 10 ° С на висоті 2500 м, а вище навіть в липні температура ледве досягає -14 ° С. Погода характеризується нестійкістю – безвітряний ясний день може змінитися сніжним негодою з сильними поривами вітру.

Рельєф

Клімат біля підніжжя гори різноманітний, на схилах навіть влітку можна побачити сніг. На поверхні Ельбрусу – льодовики з товщиною льоду 400 м. Льодовикова вода утворює струмки, які зриваються вниз водоспадами. Починаючи з висоти 3500 м поширені морена, цирки, льодовикові озера.

Флора і фауна

На луках Ельбрусу ростуть оксамитова зелень, соснові бори, деревно-чагарникові рослини. Флора налічує 3000 видів. Вона включає сосну, вільху, м’яту, чистотіл, обліпиху, чебрець, шипшину, фенхель, полин, звіробій і мати-й-мачуху.

Тваринний світ представлений туром, гірським козлом, сусликом, єнотовидною собакою, диким кабаном, шакалом, козулями, лисицями, вовками, диким котом, риссю, білками і ведмедями.

Небесні простори підкорили грифи, орли і шуліки, беркути, балобани, синички, снігурі, дрозди, дятли.

Оцініть статтю
Додати коментар