“Федько халамидник” аналіз (паспорт твору)

федько-халамидник аналіз 6 клас

Федько халамидник історія написання оповідання Винниченка та аналіз твору допоможе підготувати літературний паспорт (визначити, яка тема, ідея, жанр, головна думка, герої, сюжет та композиція).

“Федько халамидник” аналіз твору (паспорт)

АвторВолодимир Винниченко

Рік написання – 1912

Рід літератури – епос

Жанр “Федько халамидник”: соціально-побутове оповідання.

Тема “Федько халамидник”: показ люблячого, ніжного, відкритого серця дитини (Федько), яке протиставляється жорстокості дорослих, потворному і злочинному суспільству, яке калічить маленькі життя і маленькі душі.

Ідея “Федько халамидник”: возвеличення чесності, незрадливості, почуття власної гідності, винахідливості (Федько) і водночас засудження бешкетливості, схильності до нерозважливих вчинків, показної вихованості, манірності, лицемірства, егоїзму (Толя).

Основна думка:  потрібно думати про наслідки перш ніж щось робити.

Проблематика “Федько халамидник”

 • любов і ненависть;
 • порядність і лицемірство;
 • добро і зло;
 • моральний вибір (між цілісним благородним моральним світом бідняцької дитини і підступною, хитрою, егоїстично-дворушницькою поведінкою малолітнього «панича-негідника»).

Головні герої “Федько халамидник”:

 • Федько – головний герой, хлопчик, якого порівнювали Солов’єм-Розбійником.
 • Толя – син сусідів, протилежність Федьку (чистий, чепурний, спокійний)
 • Стьопка,
 • Льонька,
 • Спірка,
 • Гаврик,
 • Іван (батько Федька) – суворий батько, працював в типографії. Він давав Федькові за правду 2-3 копійок.
 • Іваниха.

Композиція “Федько халамидник”

 • Експозиція: знайомство з Федьком, його розбишацькою поведінкою, характером; взаємостосунки халамидника з іншими хлопцями.
 • Зав’язка: хлопці йдуть дивитися на льодохід.
 • Кульмінація: сцена, в якій після пригоди на річці, коли Федько врятував хлопчика Толю, батьки тяжко карають ні в чому не винного «халамидника». Толя хоче перекласти свою провину на Федька — і той ще раз рятує його.
 • Розв’язка: смерть Федька

Історія написання “Федько-халамидник”

Оповідання В. Винниченка «Федько-халамидник» вперше опубліковано в «Літературно-науковому віснику». Улюбленець кількох поколінь юних читачів — і то не лише українських, оскільки оповідання перекладалося й на інші мови, — Федько впевнено зайняв місце поруч з Томом Сойєром, Гаврошем, П’ятнадцятирічним капітаном. Перше знайомство читачів з цим відчайдухом відбулося ще 1912 року, коли оповідання про нього з’явилося друком на сторінках київської газети «Рада». Винни-ченкові тоді було тридцять два роки і мешкав він далеко від України — у Франції. Як літературний персонаж Федько-халамидник має французьку «прописку».

Оповідання «Федько-халамидник» із багатьох поглядів є твором автобіографічним. Збереглися записані дружиною Винниченка спогади його матері, в яких є деталі, які знаходимо і в оповіданні. Наприклад, згадки про те, як Володимир тримав сусідських дітей «трохи в терорі» (порівняйте із забавами Федька, який вдає із себе Солов’я-Розбійника). Федьків батько — працівник друкарні — у родині Винниченків друкарем був старший брат Володимира… Та й довкілля, змальоване письменником, дуже нагадує Єлисаветград часів його дитинства. Проте найголовніше, мабуть, те, що своєму героєві В. Винниченко віддав чимало власних рис…

За одне з видань оповідання на початку 20-х років авторський гонорар було направлено на користь дитячих притулків.

Чого навчає твір “Федько-халамидник”?

Твір вчить бути сильним, вміти за себе постояти. Хлопчик, хоча і був розбишакою та мав добре серце. Він любить говорити правду, за що його нагороджує батько грошима. Хлопчик мужньо зносить покарання за витівки. Він ніколи не зраджує товаришів. Провина Толика, взята на себе, коштувала Федькові життя.

Оповідання вчить враховувати свої можливості та не робити необдуманих вчинків. Вчить говорити правду та не перекладати свою вину на інших, як це зробив Толя. Не можна бути черствими та байдужими, бо це може причинити біль іншим. Спірка, Стьопка, Васька, Грицик вчать нас бути дружніми, веселими.

“Федько-халамидник” скорочено (аудіокнига)

Оцініть статтю
Додати коментар

 1. Тетяна

  І чому вчить дітей це оповідання? Допоміг другу ( двічі) і помер. Чесно, обурена, що це входить в шкільну програму. Жах, а не оповідання для дітей(((

  Відповіcти
  1. Амаджіро тиСука

   5-6 клас це вже не діти що вчаться з книжок, а самі здатні аналізувати.

   Відповіcти
 2. валя

  дуже маленькими

  Відповіcти