Суть поглядів Фоми Аквінського, італійського теолога і найвпливовішого представника схоластичної думки Середньовіччя, засновника в теології школи фомізма викладені в цій статті.
Фома Аквінський основні ідеї
Фома Аквінський систематизатор середньовічної схоластики свої головні ідеї виклав в наступних працях – «Сума теології», «Сума проти язичників», «Питання на різні теми», «Дискусійні питання», «Книга про причини», а також в численних коментарях до праць інших авторів.
Життя Фоми Аквінського повна непередбачуваність. Він вступив в таємне товариство, батьки його викрадали і тримали вдома під замком. Але Фома не відрікся від своїх ідей і поглядів, не дивлячись на навколишні протести. На нього особливий вплив мали праці Аристотеля, неоплатоників, арабських і грецьких коментаторів.
Основні філософські ідеї Фоми Аквінського:
- Істина науки і віри не суперечливі щодо один одного. Між ними є гармонія і мудрість.
- Душа є субстанцією, яка єдина з тілом. І в цьому тандемі народжуються почуття і думки.
- Відповідно до Фоми Аквінського кінцева мета існування людини – це блаженство, яке знаходиться в спогляданні Бога.
Виділив 3 типи пізнання. Це розум, як область духовних здібностей. Це розум, як здатність міркувати. Це інтелект, як розумове пізнання.
Виділив 6 форм правління, які розділені на 2 види. Справедливі форми правління – монархія, полісна система, аристократія. Несправедливі – тиранія, олігархія і демократія. Фома Аквінський вважав, що найкращою є монархія, як рух до блага з одного джерела.
Людина відрізняється від тварини вільним вибором і здатністю до пізнання.
Без чого за словами філософа Фоми Аквінського неможливе існування людини?
Насправді, він був сильно віруючою людиною. І вважав, що без віри в Бога, життя втрачає сенс. Тому, Аквінський висунув свої незаперечні докази існування Бога через:
- Рух. Все, що рухається в світі, рухоме кимось. Кимось згори.
- Виробляючу причину. Перша діюча причина в ставленні до самого себе це причина Бога.
- Необхідність. Завжди є щось, що є причиною необхідності для всього іншого.
- Цільову причину. Все в світі діє заради якоїсь мети. Тому весь рух не випадковий, а навмисний, хоча і позбавлений пізнавальних здібностей.
- Ступені буття. Бувають речі благі і справжні, тому в світі існує щось більш благородне і справжнє згори.
Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, яке філософське вчення Фоми Аквінського.