Френсіс Скотт Фіцджеральд коротка біографія скорочено українською мовою розповість про життя та творчість автора романів «Ніч ніжна» і «Великий Гетсбі». Це був перший письменник, який став справжньою зіркою глянцю і гламуру, але вважав себе невдахою.
Фіцджеральд біографія скорочено
Письменник Френсіс Скотт Кей Фіцджеральд народився в місті Сент-Пол (США) 24 вересня 1896 року. Сім’я його мала ірландське походження і була забезпеченою. Це дозволило юнакові здобути престижну освіту.
Спочатку Фіцджеральд навчався в Академії Сент-Пола, потім в Newman School, а пізніше в Прінстонському університеті. Так і не дочекавшись випускних іспитів там, в 1917 році він пішов у армію добровольцем. Під час служби юнак зустрів Зельду Сейр. Демобілізувавшись у 1919 році, він зробив пропозицію дівчині, але отримав відмову від її батьків.
Щоб забезпечити собі фінансове благополуччя і домогтися руки Зельди, Фіцджеральд поїхав в Нью-Йорк і влаштувався на роботу в рекламне агентство. Всі його спроби заслужити літературне визнання тоді обернулися крахом.
Успіх і славу Фицджеральду приніс роман «По цей бік раю» (1920). В результаті письменник зміг одружитися на Зельден, а його твори стали затребуваними.
У 1922 побачив світ новий роман письменника «Прекрасні і прокляті». Подружжя в той час жило на Манхеттені, нерідко стаючи героями світських хронік. Згодом Фіцджеральди переїхали до Європи і влаштувалися в Парижі. Там був опублікований роман «Великий Гетсбі» (1925), що вважається тепер шедевром американської літератури часів «епохи джазу».
У 1925 році в родині Фіцджеральд сталася трагедія: Зельда пережила напад помутніння розуму. Пізніше у жінки діагностували шизофренію. Через хворобу дружини письменник почав зловживати спиртним. У 1934 році був надрукований новий роман Фіцджеральда «Ніч лагідна», але він вже не мав великого успіху.
У 1937 році письменник вирішив влаштуватися голлівудським сценаристом. Там він познайомився з Шілой Грем. Закохавшись в дівчину, Фіцджеральд останні роки життя проводить разом з нею. Тоді ж він пише свій роман «Останній магнат», який так і залишився незакінченим, оскільки 21 грудня 1940 року письменник помер від серцевого нападу в бідності і забутті. Йому було всього 44 роки.
Френсіс Скотт Фіцджеральд цікаві факти
Під час служби в армії Фіцджеральд познайомився з Зельдою Сейр, що походила з багатої і поважної родини (вона була дочкою судді штату Алабама) міста Монтгомері, і вважалася красунею і однією з найбільш завидних наречених штату. Саме з нею пов’язане все життя і творчість Фіцджеральда. Зельду не раз називали «блискучим прототипом героїнь його романів». Саме завдяки Зельден Фіцджеральд став літератором.
Скотт і Зельда жили з розмахом і напоказ: вони насолоджувалися веселим багатим життям, що складалася з вечірок, прийомів і подорожей на європейські курорти. Подружжя постійно «викидали» якісь ексцентричні витівки, які змушували говорити про них весь американський вищий світ: то катання по Манхеттену на даху таксі, то купання у фонтані, то поява в голому вигляді на виставі. Зельда перевертала в ресторанах столи, коли їй не подобалася їжа. Вони ганяли по дахах хмарочосів на машинах (ніхто не знає, як ці машини туди доставляли), не знаходячи себе в газетах в якийсь день (що було рідкістю), вони щось таке вчиняли, щоб про них знову написали. Наприклад, заявлялися в престижний готель і вставали в лобі на руки. При всьому цьому їх життя складалося також з постійних скандалів (часто через ревнощі) і непомірного вживання алкоголю.
Фіцджеральд використав аспекти свого особистого життя як матеріал для власних творів і навіть черпав необхідну інформацію з щоденника дружини, замінюючи імена на вигадані.
Незважаючи на великі очікування і велику підготовку, роман «Гетсбі» спочатку провалився. Була продана всього 21 тисяча примірників, що було в два з половиною рази менше, ніж проданий тираж кожної з його перших двох книг! Для Фіцджеральда, який вів спосіб життя голлівудської зірки, це був сильний удар. Книга не принесла бажаних доходів, а в тридцяті, після початку великої депресії, про неї і зовсім забули! Але згодом роман став популярним.
Ернест Хемінгуей був близьким другом Фіцджеральда. При цьому Зельду Хем недолюблював і часто її критикував. Одна з його претензій була пов’язана з алкоголем: він вважав, що вона споює чоловіка, відволікаючи від роботи. Нюанс в тому, що Хемінгуей входив в число соратників Фіцджеральда по застіллям.
До того, як прославитися, Фіцджеральд заробляв гроші створенням рекламних текстів.
За «Великого Гетсбі» Фіцджеральд отримав аванс в $ 3939. Тоді сума здавалася йому величезною, але п’ятизначний – $ 16 666 – гонорар за продаж прав на екранізацію переконав письменника в тому, що кіно приносить більше грошей, ніж книги. Втім, фільм по «Гетсбі» справив на нього таке моторошне враження, що він навіть не додивився фільм до кінця, залишивши залу з прокльонами.
Мало хто знає, що в юності Фіцджеральд мріяв складати музичні комедії.
Будучи п’яницею і визнаючи за собою цю недугу, Фіцджеральд жодного свого тексту не написав напідпитку. Він завжди сідав за роботу тверезим і поки не закінчував, не дозволяв собі ні краплі алкоголю.
Єдина спадкоємиця Фітцджеральда донька Френсіс Скотт стала відомою журналісткою, працювала на New York Times і The Washington Post, складала п’єси. На відміну від безладних батьків, не захоплювалася світським життям, що не зловживала алкоголем і народила чотирьох дітей.