Хімічні елементи в літературних творах

хімічні елементи в літературних творах Хімія

Речовини і хімічні явища в літературних творах і народній творчості зустрічаються досить часто, адже кожного дня ми спостерігаємо їх. А письменники та поети ці хімічні явища описують у свої віршах та творах.

“Хімічні елементи в літературних творах” проект

Іван Котляревський при написанні “Енеїди” теж опирався на хімічні знання:

Смола там в пеклі клекотіла
І грілася все в казанах,
Живиця,сірка, нефть кипіла;
Палав огонь, великий страх!

Всі читали роман Жуля Верна «Таємничий острів». Але читач і не здогадується, що в цьому творі письменником описано кілька хімічних процесів, наприклад отримання нітрогліцерину: «… Здобувши азотну кислоту, Сайрес Сміт підлив до неї гліцерин, попередньо згустивши його випарюванням на водяній бані, і отримав кілька пінт жовтуватої маслянистої рідини ».

C3H5 (OH) 3 + 3HNO3 = C3H5 (NO2) 3 + 3H2O

У тому ж творі Жюль Верн розглядає воду як ефективне паливо майбутнього. Проводячи електроліз води, отримують водень і кисень: «… Яке паливо замінить вугілля?

-Вода, – відповів інженер.
-Вода? – перепитав Пенкроф.

Так, але вода, розкладена на складові частини, пояснив інженер. – Без сумніву, це буде робитися за допомогою електрики, яка в руках людини стане могутньою силою …. ».
2H2O = 2H2 + O2

Артур Конан Дойл у творі “Собака Баскервілів” також використовує хімію.

«… Так! Це була собака, величезна чорна, як смола. Але такої собаки ще ніхто з нас, смертних, не бачив. З її пащі вирвалося полум’я, очі метали іскри, по морді і загривку мерехтів переливчастий вогонь. Ні в чиєму мозку не могло виникнути бачення більш страшне, більш огидне, ніж ця пекельне істота, що вискочила на нас з туману … Страшний пес, завбільшки з молоду левицю. Його величезна паща все ще світилася блакитним полум’ям, глибоко посаджені дикі очі були обведені вогненними колами. Я доторкнувся до цієї голови, що світилася, і, віднявши руку, побачив, що мої пальці теж засвітилися в темряві

– Фосфор, – сказав я »

… собака вискочила з туману, в темряві, з пащі виривалося полум’я, по морді і загривку мерехтів переливчастий вогонь. Цього не може бути, тому що фосфор самозаймається.

Світіння білого фосфору пояснюється повільним окисленням киснем повітря. Це один із прикладів реакцій, при яких хімічна енергія перетворюється в світлову (фосфоресценція).

4Р + 5О2 = 2Р2О5

У цьому творі допущена суттєва хімічна помилка. Фосфор – речовина отруйна. Використання її на тваринах неможливе, тому собака була покрита не фосфором!

Олександр Пушкін також не залишився осторонь від опису хімічних процесів. У його творчості ми знаходимо такі рядки:

И дале мы пошли – и страх обнял меня…
Тогда услышал я (о диво) запах скверный,
Как будто тухлое разбилось яицо,
Иль карантинный страж курил жаровней серной.
Это ничто иное, как сероводород! H2S

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Mr. Кайот

    очень помогли спс

    Відповіcти
  2. Тебя не эбет

    Спс очень помогли

    Відповіcти
  3. Бакуся

    Помогло спасибо. Только илюстрацыи надо бы…

    Відповіcти
  4. аноим

    дякую

    Відповіcти
  5. Егор

    Спасибо проект по химии готов, надеюсь будет хорошая оценка!

    Відповіcти