Жіночі образи повісті «Гобсек» О. де Бальзака досить відрізняються один від одного. Характеристика Фанні Мальво, графині Анастазі де Ресто та віконтеси де Гранльє допоможе визначити їх риси характеру та розкрити образи.
“Гобсек” характеристика жіночих образів
Віконтеса де Гранльє характеристика
Віконтеса — гордовита аристократка, для якої важливу роль відіграє матеріальний стан людини, її приналежність до вищого світу. Та разом з тим про неї відомо досить мало: вона багата, незалежна жінка, була наближеною до короля, суворо дотримується всіх правил світського етикету.
Віконтеса де Гранльє віддавала перевагу честі та родовитості під час обрання нареченого для доньки Камілли.
Графиня де Ресто характеристика
Графиня Анастазі де Ресто «одна з найвродливіших паризьких жінок, дружина багатого землевласника, графа». Ця красива, розумна жінка стала інтриганткою, спалила цінні папери, залишила дітей без спадку. До послуг Гобсека звернулася заради розваг. Вона погана дочка, дружина, мати, бо здатна на злочин перед людьми і перед совістю. Вона покинула батька, коли той віддав свій спадок іншим донькам, зраджувала чоловікові з красивим, але бездушним альфонсом Максимом де Траєм, врешті-решт розорила своїх дітей. Героїня Бальзака на якийсь час у своєму житті забула, що «без вічних життєвих цінностей – відданості, почуття обов’язку, милосердя – щастя людини стає ілюзією». Образ Анастазі де Ресто викликає в нас суперечливі почуття, тому що автор змальовує її в різних іпостасях.
Мабуть, графиня усвідомила свої помилки. В усякому разі вона намагалася спокутувати свою провину перед дітьми: після смерті чоловіка, живучи у злиднях, графиня присвятила себе дітям, дала їм чудове виховання й освіту.
Зовнішність Анастазі де Ресто: «Яку красуню я там побачив! У поспіху вона тільки накинула на голі плечі кашемірову шаль і куталася в неї так уміло, що під шаллю легко вгадувалися форми її прегарного тіла. Голова в графині була недбало пов’язана, наче в креолки, яскравою шовковою хустинкою, з-під якої вибивалися пишні чорні кучері. Вона сподобалася мені».
Ставлення Гобсека до героїні: Гобсека зачарувала її і краса, але поваги до неї з його боку не відчувається. «Ця жінка — демон»,— сказав він графові. Хоча Гобсек і врятував її перед чоловіком. Лихвар просто прагнув поставити цю красуню в залежність від себе. Адже він добре знав людей.
Фанні Мальво характеристика
Фанні Мальво – гарна дівчина, яка є протилежністю графині. Ця бідна швачка з небагатої сім’ї, але вона чесна, добропорядна і працьовита. Дівчина дуже відповідальна, тиха і скромна.
Зовнішність Фанні Мальво: “Мене прийняла мадемуазель Фанні, молода дівчина, вдягнена просто, але з вишуканістю парижанки; у неї була граціозна голівка, свіже личко, привітний погляд; красиво зачесане каштанове волосся, спускаючись двома півкругами і прикриваючи скроні, надавало якогось витонченого виразу її голубим очам, чистим, наче кришталь. Денне світло, пробиваючись крізь фіранки на вікнах, осявало м’яким світінням увесь її скромний вид.”
Ставлення лихваря до Фанні. Дівчина підкорила лихваря: «Від неї віяло доброчесністю. Я ніби опинився в атмосфері щирості і душевної чистоти, і мені навіть стало легше дихати. Я був майже зворушений».