Хто відкрив Трипільську культуру пам’ятають не всі, хоча про її існування добре відомо.
Хто відкрив Трипільську культуру?
Трипільська культура на землях України існувала в добу кам’яно-мідну (енеоліту) в VI-III тис. до н. е.
Трипільська культура належить до археологічних культур. Відкрив Трипільську культуру Вікентій Хвойка.
Вікентій Хвойка відкриття трипільської культури вперше здійснив на території України у 1893—1894 роках на вулиці Кирилівській, 55, у Києві. Хвойка представив результати у серпні 1899 року на ХІ археологічному з’їзді в Києві. Офіційним роком відкриття Трипільської культури в Україні вважається 1893 — рік початку розкопок на вулиці Кирилівській у Києві.
Восени 1897 року кілька поселень з матеріалами, подібними до київських знахідок, Вікентій Хвойка знайшов в селах Трипілля, Жуківка, Стайки на Київщині та на березі Дніпра у Києві.
Вікентій Хвойка дослідив пам’ятки, розробив їхню класифікацію та провів датування. Археолог вважав трипільську культуру автохтонною.
Трипільська культура – енеолітичними археологічна культура, поширена в VI-III тис. до н. е. між Карпатами та Дніпром на територіях сучасних України, Молдови та Румунії загальною площею понад 350 тис. км².
Розквіт трипільської культури відбувався між 5500 та 2750 роками до н. е. Тоді їй належали найбільші за розміром поселення у Європі: кількість мешканців деяких з них перевищувала 15 тис. осіб. Загальна чисельність населення, в період розквіту, за різними даними становила від 400 тисяч до 2 мільйонів осіб.
Вікентій Хвойка здійснив свої відкриття, хоча офіційно вищої освіти археолога не мав, але це була справа його життя, якою він хотів займатися. Де ж Хвойка брав гроші на проведення розкопок? Його підтримували спонсори — родини Ханенків і Терещенків, із якими мав приязні стосунки. Витрати їм компенсував знахідками, які потрапляли до приватних колекцій спонсорів. Та час од часу провадив розкопки і за власні гроші. Отримував 1200 руб. на рік як зберігач археологічної колекції київського Міського музею. Заробляв і продажем археологічних матеріалів колекціонерам.
Більшість знахідок із розкопок Трипілля зберігається нині у Національному музеї історії України в м.Києві, за винятком речей, які дослідник подарував музеям різних міст та країн. Так трипільські пам’ятки потрапили до Харкова, Саратова, Москви і Санкт-Петербурга, і навіть до Праги, де в Карловому університеті зберігалися ще у 30-ті роки ХХ ст.