Хто відкрив Трипільську культуру?

Хто відкрив Трипільську культуру? Історія

Хто відкрив Трипільську культуру пам’ятають не всі, хоча про її існування добре відомо.

Хто відкрив Трипільську культуру?

Трипільська культура на землях України існувала в добу кам’яно-мідну (енеоліту) в VI-III тис. до н. е.

Трипільська культура належить до археологічних культур. Відкрив Трипільську культуру Вікентій Хвойка.

Вікентій Хвойка відкриття трипільської культури вперше здійснив на території України у 1893—1894 роках на вулиці Кирилівській, 55, у Києві. Хвойка представив результати у серпні 1899 року на ХІ археологічному з’їзді в Києві. Офіційним роком відкриття Трипільської культури в Україні вважається 1893 — рік початку розкопок на вулиці Кирилівській у Києві.

Восени 1897 року кілька поселень з матеріалами, подібними до київських знахідок, Вікентій Хвойка знайшов в селах Трипілля, Жуківка, Стайки на Київщині та на березі Дніпра у Києві.

вікентій хвойкаВікентій Хвойка дослідив пам’ятки, розробив їхню класифікацію та провів датування. Археолог вважав трипільську культуру автохтонною.

Трипільська культура – енеолітичними археологічна культура, поширена в VI-III тис. до н. е. між Карпатами та Дніпром на територіях сучасних України, Молдови та Румунії загальною площею понад 350 тис. км².

Розквіт трипільської культури відбувався між 5500 та 2750 роками до н. е. Тоді їй належали найбільші за розміром поселення у Європі: кількість мешканців деяких з них перевищувала 15 тис. осіб.  Загальна чисельність населення, в період розквіту, за різними даними становила від 400 тисяч до 2 мільйонів осіб.

Вікентій Хвойка здійснив свої відкриття, хоча офіційно вищої освіти археолога не мав, але це була справа його життя, якою він хотів займатися. Де ж Хвойка брав гроші на проведення розкопок? Його підтримували спонсори — родини Ханенків і Терещенків, із якими мав приязні стосунки. Витрати їм компенсував знахідками, які потрапляли до приватних колекцій спонсорів. Та час од часу провадив розкопки і за власні гроші. Отримував 1200 руб. на рік як зберігач археологічної колекції київського Міського музею. Заробляв і продажем археологічних матеріалів колекціонерам.

Більшість знахідок із розкопок Трипілля зберігається нині у Національному музеї історії України в м.Києві, за винятком речей, які дослідник подарував музеям різних міст та країн. Так трипільські пам’ятки потрапили до Харкова, Саратова, Москви і Санкт-Петербурга, і навіть до Праги, де в Карловому університеті зберігалися ще у 30-ті роки ХХ ст.

Оцініть статтю
Додати коментар