Чому із циркуляцією атмосфери пов’язане утворення опадів? Таке важливе питання розглянемо нижче.
Як атмосферна циркуляція впливає на формування клімату?
Атмосферна циркуляція є важливим кліматоутворюючим фактором, так як з нею пов’язане перенесення повітряних мас з різними фізичними властивостями, перенесення тепла і вологи, що формує кліматичний режим окремих регіонів і планети в цілому. Атмосферна циркуляція має великий вплив на формування особливостей циркуляції вод в океані, на хмарність, опади і зміни погоди.
Циркуляція атмосфери ускладнює просту на перший погляд схему широтних змін клімату. На одній і тій же широті в силу циркуляційних відмінностей на західних і східних берегах материків спостерігаються різні кліматичні умови. Повітряні течії, домінуючі в різних областях земної кулі, не є ізольованими, а входять в систему загальної циркуляції атмосфери.
Взаємозв’язок між циркуляцією атмосфери і кліматом Євразії
На клімат материка впливають постійні переміщення повітря в зв’язку з формуванням областей високого і низького атмосферного тиску, особливо західний перенос – постійний вітер помірних широт. З області підвищеного тиску над Атлантичним океаном він приносить на материк вологе морське повітря. Морські повітряні маси найбільше залишають вологи на західному узбережжі Європи, де випадає близько 1000 мм опадів в рік.
Просуваючись над материком, повітряні маси змінюють свої властивості: віддають вологу, а також нагріваються від суші влітку і охолоджуються взимку. Тому з просуванням вглиб Євразії річна кількість опадів зменшується, а річні амплітуди коливання температур зростають. Цьому сприяє велика витягнутість материка із заходу на схід. Найменше опадів випадає в центральних районах Азії.
На клімат Аравійського півострова впливає Північно-Східний пасат. Він приносить на Аравійський півострів з центральних частин Азії сухе і жарке повітря. З полярних широт Північно-Східні вітри забезпечують надходження на материк холодного і сухого арктичного повітря. Їх вторгнення викликають раптові похолодання, весняні та осінні заморозки.
На сході і півдні Євразії формуються дуже потужні сезонні вітри – мусони. Їх формування пов’язане з різною швидкістю нагрівання материка і океану. Відомо, що суша швидко нагрівається і швидко віддає тепло, океанічні маси повільно нагріваються і повільно охолоджуються.
Влітку земля в Азії сильно нагрівається і над нею формується область зниженого атмосферного тиску – азіатський мінімум. Сюди з Тихого і Індійського океанів, де тиск трохи вище, рухаються вологі повітряні маси. Так виникає літній мусон. Він приносить у Південну і Південно-Східну Азію велику кількість опадів. Так, на півострові Індостан біля підніжжя Гімалаїв знаходиться «полюс дощу» – місто Черапунджі. Тут випадає в середньому 10-12 тис. мм опадів. Туристи, які приїжджають сюди, дивуються: тут майже немає рослин. Дощі не тільки вимивають з грунту поживні речовини, але подекуди змивають навіть ґрунтовий покрив.
Взимку суша в Азії швидко охолоджується і створюється високий атмосферний тиск – азіатський максимум. Його центр знаходиться неподалік від озера Байкал в Сибіру. Тут в січні температури знижуються до -40 ° С. З центру високого тиску холодне і сухе повітря розтікається в усіх напрямках, в тому числі і на схід – у бік Тихого океану і на південь – у бік Індійського. Так виникає зимовий мусон.
У міжгірських улоговинах, куди стікає і де застоюється холодне повітря, температура ще нижче. Так, найнижчі температури повітря в Північній півкулі зафіксовані в місті Оймякон – -71 ° С, а в Верхоянську 68 ° С.