Києво-Печерський монастир відомий всім українцям, тому розповімо історію його створення.
Як виник Києво-Печерський монастир?
Києво-Печерський монастир, або Києво-Печерська лавра (сучасне найменування) існує ось уже майже тисячу років. За своє довге “життя” монастир бачив чимало, але коли, де і ким саме він був створений? Далі дізнаємось про це.
За часів правління князя Ярослава Мудрого, а саме у 1051 році монахом Антонієм та його учнем Феодосієм (Теодосієм) поблизу Києва у печерах біля літньої княжої резиденції Берестово була заснована перша церква. Первісно церква знаходилась в печерах, але перший ігумен монастиря преподобний Варлаам Печерський (колишній боярин), у 1058 році з благословення преподобного Антонія побудував над печерою дерев’яну церкву в честь Успіння Пресвятої Богородиці.
Майже одразу монастир став християнським центром усієї Київської Русі. Тут же було зосереджено книгарство і літописання. Саме тут було написано Києво-Печерський Патерик (важливе джерело про історію давнього Києва) та Повість временних літ (історія Київської Русі очима монаха-літописця Нестора). Займались тут і перекладацькою діяльністю – іноземні твори переписувалися і перекладалися на церковно-слов’янську мову.
Вже у дванадцятому столітті монастир отримав статус “лаври” – став головним великим монастирем усієї Київської Русі.
Навіть після знищення Київської Русі (1240 рік) монастир продовжував існувати і залишався центром християнства для усіх східних слов’ян. Неодноразово він був спалений і частково знищений, та щоразу відновлювався за допомогою старань небайдужих. З 1633 року по 1647 монастирем опікувався Петро Могила.
В Києво-Печерський монастир щороку ходили на прощу українці, білоруси та росіяни.
За часів Російської імперії монастир також залишався значним християнським, освітнім та культурним центром.
За Радянської доби Києво-Печерська лавра не використовувалась за своїм прямим призначенням, а слугувала антирелігійним центром на догоду комуністичній владі. Всі монахи і ченці з території лаври були виселені.
З 1990-х років монастир відновив свою діяльність і до сьогодні є однією з головних православних святинь не тльки України, а й усієї Східної Європи.
Автор: cup_of_flowers