Які основні ідеї І. Канта, родоначальника німецької класичної філософії, Ви дізнаєтеся з цієї статті.
Іммануїл Кант основні ідеї
Іммануїл Кант вважав, що людина може вирішувати свої проблеми, спираючись не тільки на розум.
У своїх численних роботах стверджував, зокрема, що умова пізнання — загальнозначимі апріорні форми, що упорядковують хаос відчуттів.
В цілому, творчість філософа, що виражає його ідеї ділиться на 2 періоди – докритичний і критичний.
- Докритичний період, до 1770 року
У цей час Кант розвивав ідеї про гравітаційну взаємодію Місяця і Землі. Він висунув гіпотезу, що Сонячна система виникла з газової туманності природним шляхом. Йому вдалося створити динамічну картину світу, яка не відповідала пануючій метафізично-механістичній моделі світу. Ці ідеї дозволили Канту сформулювати нове вчення діалектики про внутрішні джерела розвитку.ґ
Особливу увагу філософ приділяв творчому пізнанню людини, позначивши умови і межі. Німецький філософ зробив «коперниканський переворот у філософії»: світ не обмежується тільки формами і буттям, а тісно пов’язаний з організацією нашого мислення, що перетворює його в творчий, активний процес. Це отримало назву агностицизм.
Критичний період, з 1770 року
Виділив основні пізнавальні здібності:
- Чуттєвість. Хаос відчуттів можна впорядкувати часом і простором.
- Свідомість. Людина володіє апріорною здатністю до продукування категорій і понять, формування суджень. Також люди наділені продуктивною уявою, завдяки якій здійснюється синтез раціонального і чуттєвого.
- Розум. Здатний формувати граничні цілі пізнання у вигляді ідей душі, Бога і природи (в сфері внутрішнього досвіду, загального досвіду та сфері зовнішнього відповідно).
Йому належить поділ моральних законів на 2 класи:
- Гіпотетичні, які оцінюються наслідками і вони диктують вчинки.
- Категоричні, які спонукають до самоцінним вчинків.
І людина повинна в своїх вчинках орієнтуватися тільки на моральні норми, що не залежать від природних законів і суб’єктивних уявлень.
Свідомість, що розвивається, за Кантом, являє собою якусь машину, яка обробляє чуттєвий матеріал і надає йому форму суджень і уявлень. Діяльність свідомості обмежується сферою досвіду.
Хоча Кант в сфері розуму не знайшов доказів існування Бога, але його існування філософ не заперечує. У точності так само, як і можливості свободи, безсмертя душі.
Кант у своїй праці «Критика чистого розуму» розглядає чотири такі антиномії:
1. Світ має початок в часі і просторі. Світ не має початку і в часі, і в просторі.
2. Будь-яка складна річ складається з простих частин. У світі немає нічого простого.
3. Все у світі відбувається за необхідністю. Однак цього не досить для пояснення усіх явищ. Бо у світі є дії, які здійснюються без необхідності, вільно. «Існує свободна причинність. Немає ніякої свободи, все здійснюється у світі тільки за законами природи».
4. У світі є необхідна сутність як його причина. Немає ніякої абсолютно необхідної сутності у світі, ні поза ним.
Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, які ідеї розвивав Іммануїл Кант.