Ісмаїл Гаспринський біографія коротка та цікаві факти з життя організатора просвітницького руху джадидизма коротко розповість про його дитинство, навчання, діяльність та особисте життя. Життєвий і творчий шлях письменника був цікавим та насиченим.
Ісмаїл Гаспринський біографія скорочено
Кримські татари вважають І. Гаспринського “дідусем нації”. Він є представником кримсько-татарської літератури.
Ісмаїл-бей Мустафа-оглу Гаспринский з’явився на світ 8 (21) березня 1851 року в кримському селі Авджікой в родині офіцера. Його батько відслужив в російській армії та в 1854 році, не зважаючи на татарське походження, отримав спадкове дворянство. Коли почалась Кримська війна родина переїздить до Бахчисараю.
Вихованням хлопчика займалась матір, а після його віддали до сільської школи-мектебе. Ісмаїл продовжив навчання в Сімферопольській чоловічій гімназії й продовжуючи справу батька в 1863 році вступив до Воронезького військового училища. Далі була Московська військова гімназія з 15 лютого 1864 до 11 червня 1867 року. Під час навчання в гімназії юнак проживав в родині М.Н. Каткова – редактора «Російського вісника» та «Московських новин». Він захоплюється журналістикою та просвітництвом, але шовінізм Каткова змусив його залишити навчання та поїхати геть.
Гаспринський вирішує присвятити себе народній освіті. З 1867 року він став викладати в бахчисарайському Зінджирли медресе. Через три роки, 1 травня 1870 року, Ісмаїл отримав звання вчителя російської мови початкових міських навчальних класів. Потім в 1871 році були подорожі до Парижу і робота перекладачем й помічником письменника Івана Тургенєва. Наступний рік Гаспринський проживав в Туреччині, де писав кореспонденції для російських газет.
Європейські країни мали величезний вплив на кримськотатарського інтелектуала. Він зрозумів, що має відвідати Каїр та перейняти досвід реформ правителя Мохаммеда Алі. Він кілька місяців в 1874-1875 роках проживає в Єгипті та зближується з арабським діячем аль-Афгані, теологом Мохаммедом Абдо. Отриманий досвід просвітник вирішив реалізувати у запровадженні освіти для мусульман Криму, а потім по всій Російській імперії.
Після повернення в Крим, Гаспринський спочатку працював учителем, а в лютому 1879 році його обрали міським головою Бахчисарая. На даній посаді він пробув до березня 1884 року. За цей час просвітник написав нарис «Російське мусульманство» (1881 рік). Також йому належить проведення реформ:
- підвищення бюджету міста втричі,
- перетворення в міському господарстві,
- підвищено квоту представництва кримських татар в органах міського самоврядування,
- піклування про санітарний стан міста,
- розвиток народної освіти.
В 1883 році за його сприяння почала виходити газета «Терджиман», яка була єдиною в Російській імперії тюрською мовою. В період 1905-1907 років Гаспринський зі своїми однодумцями створив мусульманську кримськотатарську організацію під назвою Іттіфак ель-муслімін та ісламську фракцію, котра видавала власну газету Міллет.
Ісмаїл бей Мустафа помер на початку Першої світової війни. Це сталось 11 вересня 1914 року у Бахчисараї.
Роботи Ісмаїла Гаспринського: Африканські листи, Листи Молли Аббаса Франсові, Арслан киз (Дівчина-левиця), Лихо Сходу, Френкистан мектуплери (Французські листи), Кунь догъды (Сонце зійшло), Ходжа-і-суб’ян (Учитель дітей), Наше чиновництво, Російсько-східна угода, Російське мусульманство, Країнознавство, Турецька хрестоматія, Книга для вчителів, Лікарська настанова.
Особисте життя просвітника
Ісмаїл Гаспринський був двічі одружений. Його першою дружиною була красуня Соболь. Але через розбіжності зі своїм тестем, після чергового прохання грошей, шлюб просвітника з ялтинським заможним власником саду був розірваний. В шлюбі з’явилась донька Хатідже.
В 1882 році він одружується з донькою татарського промисловця Асфандіяра Акчуріна – Зухрою. Її батько був проти цього шлюбу, вважаючи Імаїла недостатньо заможним. Але, зрештою, відбулося скромне весілля. 14 жовтня 1886 року народилась донька Шефіка. Також жінка народила Ісмаїлу синів Рефата, Джевдет-Мансура, Хайдер-Алі та доньку Бегіє-Ханум.
Ісмаїл Гаспринський цікаві факти
- Батько Ісмаїла Гаспринського був прапорщиком. Він був родом з Гаспри. Тому взяв собі таке прізвище.
- Перший мусульманський щотижневик у російській імперії “Терджиман” (“Перекладач”) 35 років був єдиною тюркомовною газетою.
- Просвітник цілих чотири роки домагався дозволу російської влади на видання цієї газети.
Ісмаїл Гаспринський був знайомий з Агата́нгелом Кримським.
- Перша дружина Ісмаїла була донькою власника готелю та саду в місті Ялта – Моллі Асана. Він продав свій сад і будинок щоб його зять міг видавати свою газету.
- Почав видавати перший кримськотатарський часопис для жіноцтва «Жіночий світ», головним редактором якого була його донька Шефіка.
- В 1910 році французький журнал висунув його кандидатуру на отримання Нобелівської премії за його культурно-просвітницьку, соціальну та політичну діяльність.
- Ввів в освіту знаменитий звуковий метод.
Книга автора “Ходжа-і-суб’ян” (“Учитель дітей”) багато разів перевидавалася та була найпопулярнішим виданням у тюркомовному світі.
Похований письменник в Бахчисараї.
Сподіваємося, ця інформація допомогла скласти історичний портрет Ісмаїла Гаспринського та коротко запам’ятати всю головну інформацію.