Коли з’явилася перша публічна бібліотека в Україні та яка була історія виникнення бібліотек Ви дізнаєтеся нижче.
Історія виникнення і розвитку бібліотек
Відомості про перші бібліотеки походять зі Стародавнього Сходу. Саме там, під час розкопок в місті Ніппур, знайдена і зберігається найперша бібліотека. Там зберігалися 30 000 глинянихтабличок з адміністративними, юридичними, медичними, літературними та історичними текстами, багато з яких досі не опубліковані. Встановлено, що вік бібліотеки становить 2.5 тисяч років до н. е.
Єгипет також славиться своїми зборами «книг». У Фівах, в гробниці фараона, археологи виявили ящик з папірусами. Вони були написані за часів правління Рамсеса II.
Найвідоміша давньосхідна бібліотека – збори клинописних табличок з палацу ассірійського царя VII століття до н. е. Ашшурбанипала в Ніневії. Основна частина табличок містить юридичну інформацію. У стародавній Греції перша публічна бібліотека була заснована в Гераклеї тираном Клеарх (IV століття до н. е.).
За часів Античності було широко відоме Олександрійське зібрання книг, де зберігалося близько 700 тисяч різноманітних документів. Її створив Птолемей I в 3 ст. до нашої ери. Олександрійська бібліотека виступала як складова частина музею. Це місце в ті давні часи було своєрідним освітнім центром. Це всесвітньо відоме зібрання книг було знищено в 270 році нашої ери.
В епоху Середньовіччя книжковими центрами виступали монастирі. Саме там монахи переписували твори античних авторів, святе письмо. До слова, в монастирі імені Флоріана святого налічувалося приблизно 30 тисяч робіт.
Потрібно сказати, що книги тих часів були досить великими і мали високу ціну, їх приковували до книжкових полиць.
Глобальні зміни в устрої бібліотек відбулися з виникненням друкарства. За рахунок цього бібліотеки стали розширювати свій фонд. Крім того, зі збільшенням кількості грамотних людей, попит на книги став стрімко збільшуватися.
Слід ще сказати, що Стародавній світ взагалі не знав публічних бібліотек. Як правило, читачами древніх бібліотек були жерці, фараони, царі, багаті сановники. Лише дуже багаті люди могли мати книги.
Справжня історія бібліотек почалася в Греції, де виникло і саме слово «бібліотека», що означає «зібрання книг”.
Еллада (давня назва Греції) – батьківщина бібліотек. Уже в V ст. до н. е. освічені люди в Греції стали збирати особисті бібліотеки. Одна з перших значних бібліотек була складена поетом Евріпідом. Прославилася бібліотека Аристотеля. У ній налічувалося 30 тис. Сувоїв.
Коли з’явилася перша публічна бібліотека в Україні?
Великий князь Ярослав Мудрий по праву вважається першим бібліофілом Київської Русі. За часи його князювання (1019-1054 рр.) при дворі князя переписувалися і перекладалися книги, привезені з Греції і Болгарії.
Саме Ярослав Мудрий став засновником першої державної бібліотеки. У розміщеному на території Софійського собору книгосховищі в той час вже налічувалося близько тисячі томів, серед яких були літургійні книги, література для світського читання, різні документи.
На жаль, до наших днів збереглися лише «Остромирове Євангеліє», «Ізборнік» Святослава 1073 року «Ізборнік» 1076 року і Реймське Євангеліє, причому остання книга зберігається в міській бібліотеці міста Реймса (Франція). Справа в тому, що дочка Ярослава Мудрого – Анна – при коронації в стародавній столиці Франції присягала на Євангелії, вивезеній з Києва. Протягом століть французькі королі робили те ж саме. Тому воно і стало називатися Реймським.
На честь першої на Русі бібліотеки на території Софійського собору встановлений пам’ятний знак (1969 р).
Найстаріша діюча бібліотека – наукова бібліотека Львівського університету, заснована в 1608 році при колегії єзуїтів.
Перша публічна бібліотека в Українівідкрилася в 1830 році в Одесі.
Найбільша в країні Центральна наукова бібліотека імені В. І. Вернадського НАН України заснована в 1918 році і налічує понад 13 млн. одиниць зберігання.